Tim hrvatskih infektologa upravo je objavio članak o prvom slučaju Chikungunya groznice u Hrvatskoj

Slučaj je zabilježen prošle godine kad se pacijentica vratila iz Costa Rice

Azijski tigrasti komarac
FOTO: James Gathany /commons.wikimedia.org

Tim hrvatskih doktora u ponedjeljak je u International Medical Case Reports Journalu objavio znanstveni članak na temu prvog slučaja Chikungunya groznice u Hrvatskoj, za koji se dosad nije znalo. Iako se u medijima puno pisalo o virusnoj infekciji koja je slična Zika virusu, virusu Zapadnog Nila ili malariji kojeg prenose komarci, dosad nije bilo zabilježenog slučaja na našim prostorima. Do sada.

Kako infektolozi Boris Lukšić i Nenad Pandak s još nekoliko kolega u svom znanstvenom radu pišu, 27-godišnja pacijentica prošle se godine vratila u Hrvatsku iz Costa Rice. Kući se vratila 21. ožujka 2016., nakon dva mjeseca boravka u egzotičnoj srednjoameričkoj državi. Dok je putovala natrag doma, piše u članku, primijetila je da ima ugriz komarca na lijevoj podlaktici.

Uporno joj se vraćala bol u zglobovima

Pet dana kasnije, osjetila je sve glavne simptome Chikungunya groznice: bol u zglobovima, povišenu temperaturu te je primijetila crveni osip po udovima, dlanovima i stopalima. Tijekom idućih nekoliko dana, simptomi su nestajali, ženi je nakon deset dana bilo bolje, međutim, vratila se bol u zglobovima te jutarnja ukočenost.

Osip na dlanu pacijentice iz Hrvatske International Medical Case Reports Journal

Chikungunya je groznica koja može trajati kratko, ali simptomi se mogu vratiti, posebice jaka bol u zglobovima koja može trajati i nekoliko mjeseci. Pacijentici je u krvi dijagnosticirana infekcija te je, kako pišu hrvatski stručnjaci, uslijedila terapija protuupalnim steroidima i paracetamolom, što je riješilo sve simptome, osim boli u zglobovima. Naime, ona se ponovno pojavila opet, tri mjeseca kasnije.

Virus je teško posve ukloniti iz sustava

To je osobit problem ovog virusa, teško ga je posve ukloniti iz sustava. Liječnici u svom članku ne spominju kako je mlada žean danas, no napominju kako ovaj slučaj ukazuje na potrebu uključenja CHIKV-a u dijagnosticiranju artralgije kod svih putnika koji se vraćaju iz zemalja s dokumentiranom zarazom Chikungunyje.

Zastupljenost virusa u ožujku 2015. godine
Zastupljenost virusa u ožujku 2015. godine Unenthusiastic /commons.wikimedia.org

Chikungunya je virusna zaraza koja izaziva višednevnu, često i višetjednu groznicu, a prenosi se ugrizima tigrastih komaraca. Nekoć izolirana za područja suptropske Afrike, Azije i Bliskog Istoka, prije tri godine virus se počeo širiti SAD-om i Europom, a prošle godine došao je u Hrvatsku. U slučaju epidemije, broj zaraženih kroz par mjeseci može dosegnuti i nekoliko stotina tisuća, a bolest može biti i smrtonosna.

Nema cjepiva protiv ove bolesti

Ipak, valja naglasiti da je u prosjeku zabilježen jedan smrtni slučaj na tisuću zaraženih. Liječenje protuupalnim steroidima otkloni sve najjače simptome, ali bol u zglobovima može biti dugotrajna, i vraćati se mjesecima nakon liječenja. Najugroženije skupine su djeca, starci i osobe slabijeg imuniteta.

Idealan tretman ne postoji. Nema cjepiva protiv ove bolesti. Postoje metode liječenja koje ublažuju ili otklanjaju simptome, ali znanstvenici i dalje traže pravo rješenje. Ono što vi možete napraviti jest pravilno zaštiti se od komaraca, bez obzira na to putujete li negdje daleko, ili stojite doma. Sredstva za odbijanje komaraca možete naći u ljekarnama, stoga ne bi bilo loše da se opremite i budete sigurni.