Tko je HDZ-ov šef staračkog doma u Splitu koji je poziciju dobio bez natječaja? 'Pa moram i ja negdje raditi'

Ravnatelj je postao nakon nekoliko neslavnih političkih poraza

U Hrvatskoj se sinoć dogodio scenariji kojeg su se mnogi pribojavali: koronavirus je ušao u instituciju za pružanje skrbi starijim osobama, Dom za starije i nemoćne osobe u Splitu. Kako je ta kategorija građana zbog oslabljenog imuniteta posebno ranjiva na Covid-19, vijest o deset zaraženih korisnika doma i još nekoliko njih koji imaju simptome izazvala je uzbunu na svim razinama, a pažnju javnosti usmjerila je na vodstvo institucije kojom se bolest proširila.

Da su u radu Doma postojale nepravilnost moglo se zaključiti iz jutrošnje izjave ravnatelja HZJZ-a i člana Nacionalnog stožera civilne zaštite Krunoslava Capaka, koji jje izjavio kako ljudima koji upravljaju korona krizom nije bilo poznato da je nekoliko štićenika doma imalo temperaturu. Capak je u istom razgovoru za N1 televiziju kazao i da je Stožer prije desetak dana u institucije za skrb o starijim osobama poslao nove upute. „Bit zadnjih uputa je da se striktno pazi da nema ulaza, posjeta i izlazaka štićenika te da se obrati pozornost na zaposlene i njihovo zdravstveno stanje. Dali smo upute i da se odmah javi ako netko od štićenika ima simptome“, kazao je ravnatelj HZJZ-a.

Zašto se nije ranije reagiralo?

No, kako je sinoć objavila Hina, ravnatelj Doma za starije i nemoćne Ivan Škaričić izjavio je da je petnaestak štićenika prethodnih dana imalo temperaturu, doduše ne visoku, a prije dva dana su obavljeni testovi na koronavirus koji su pokazali da ih je deset pozitivno. Štićenici su prethodnih desetak dana imali određene simptome, a svakodnevno su ih nadgledali liječnici, prenosi Hina. Na pitanje reportera Nove TV zašto se ranije nije reagiralo ako štićenici imaju simptome već desetak dana, ravnatelj Škaričić je odgovorio da on nije doktor te da je to pitanje za struku.

“Bili su u kontaktu s liječnikom i ne bih o tome špekulirao”, rekao je Škaričić. Dakle, ako su svi sve točno razumjeli i prenijeli, očito je da su se među starcima u splitskom Domu prije desetak dana, usred pandemije koronavirusa, pojavili simptomi zaraze istim tim virusom, a da vijest o tome nije došla do nadležnih usprkos izričitim uputama da se prijavi ako netko domovima za starije dobije visoku temperaturu.

Neslavan poraz na izborima

Očiti propust potaknuo nas je da proučimo lik i djelo Ivana Škaričića, bivšeg političara koji je prije nekih šest i pol godina postao ravnatelj Doma za starije i nemoćne osobe u Splitu. Kako stoji u njegovoj biografiji na stranicama Sabora, Škaričić je rođen 1960. godine u Splitu, a po struci je diplomirani arheolog i povjesničar. Brojne tragove njegovog javnog djelovanja moguće je pronaći na internetskim stranicama lokalnih splitskih medija. O Škaričiću je najviše pisala Slobodna Dalmacija, koja se i danas prisjetila kako je taj HDZ-ovac nakon gubitka mjesta gradonačelnika Omiša elegantno preselio u fotelju ravnatelja Doma za starije osobe.

Škaričić je na izborima za gradonačelnika poražen 2. lipnja 2013. godine, nakon što je grad vodio 18 godina. Izgubio je u drugom krugu, krajnje neočekivano budući da mu je pobjeda u prvom krugu izmakla za svega 72 glasa. Koliko je bio uvjeren da će nakon toga osvojiti novim mandat najbolje svjedoči njegova izjava koju je prenijela Slobodna. „Jedan autobus, eto koliko mi je falilo, tek jedan autobus“, govorio je Škaričić tada.

No, u drugom krugu pomeo ga je kandidat Mosta Ivan Kovačić, koji je opisao što je zatekao u gradonačelničkom uredu. „Sjećam se dana kad sam došao u ured i sjeo za kompjutor. Nisam ga uspio upaliti nekoliko puta i onda sam ispod stola vidio uredno složene kablove u originalnom pakiranju. Kompjutor je bio relativno star i sigurno je tamo stajao godinama. Nije bio spojen u struju, nije imao ni operativni sustav ni vezu s internetom”, kazao je novi gradonačelnik, piše Index.

Nepravomoćna osuda zbog zloporabe položaja

Ni neočekivani poraz od Mostovog kandidata Škaričića nije ga oslobodio političkih ambicija. Vlast u gradu pokušao je preuzeti potkraj 2014. godine, kada je HDZ-ova većina u Gradskom vijeću Omiša srušila proračun i izazvala izvanredne izbore. Škaričić je tada već bio ravnatelj Doma, a taj mu se posao očito svidio, pa je, vodeći igru s mjesta predsjednika omiškog ogranka HDZ-a, kao kandidata za gradonačelnika postavio svog dugogodišnjeg zamjenika Miju Mimicu. Ti su izbori završili katastrofom za Škaričića i stranku. Ne samo da nisu vratili mjesto gradonačelnika, nego su uspjeli izgubiti i većinu Gradskom vijeću, zbog čega je Škaričić nedugo nakon izbora podnio ostavku na mjesto predsjednika gradskog HDZ-a.

Škaričić se na čelo stranke vratio 2016. godine, i ponovo pokušao osvojiti vlast u Omišu, samo da bi pretrpio novi težak poraz. Novi udarci za bivšeg gradonačelnika nisu stigli iz smjera oporbe, nego od ruke pravosuđa. Uskok je protiv njega podigao optužnicu tereteći ga da je grad zlouporabom položaja i ovlasti oštetio za 80.000 kuna. Istražitelji su zaključili da je kao gradonačelnik Grada Omiša u periodu od 10. srpnja 2008. godine do 12. ožujka 2013. godine s tvrtkom “Modus d.o.o.” zaključio dva ugovora o istraživanju javnog mnijenja, iako je “bio svjestan da Gradu Omišu takva istraživanja nisu bila potrebna”.

U rujnu 2018. godine Škaričić je na splitskom Županijskom sudu zbog zlouporabe položaje nepravomoćno proglašen krivim i osuđen na godinu dana zatvora s rokom kušnje od dvije godine. Ni ta presuda nije ga izbacila iz fotelje ravnatelja Doma za starije i nemoćne osobe. Ostaje da vidimo što će sa Škaričićem biti ako se pokaže da je propustio na vrijeme obuzdati širenje koronavirusa u ustanovi koju vodi.