Toplinski val ne popušta, u Europi je najteže, na jugu Italije temperature debelo iznad 45

Stručnjaci ističu da je Europa kontinent koji se najbrže zagrijava

A group of people try to protect themselves from the intense sun during one of the hottest days of the third heat wave earlier this week that will see temperatures soar to levels normally not seen in Guadalajara, Jalisco state, Mexico on June 12. , 2023. (Photo by ULISES RUIZ / AFP)
FOTO: AFP

Zdravstvene vlasti u Europi, Sjevernoj Americi i Aziji označile su uzbunu zbog nesmiljene vrućine i pozvale ljude da se sklone u hlad od sunca koje prži te da unose dovoljno tekućine u svoj organizam, javljaju u utorak agencije i ističu da je Europa kontinent koji se najbrže zagrijava.

Europu danas očekuju nove visoke temperature, toplinski val ne pokazuje znakove popuštanja, a šumski požari su već spalili dijelove sjeverne hemisfere. Grčka je zbog požara kod popularnog ljetovališta morala evakuirati 1200 djece.

Vrhunac na talijanskim otocima

Vrhunac toplinskog vala u Europi očekuje se na talijanskim otocima Siciliji i Sardiniji. Prema Europskoj svemirskoj agenciji (ESA), temperature bi na tim otocima mogle doseći 48 stupnjeva Celzija. Europski rekord drži Sicilija na kojoj je 2021. izmjereno 48,8 stupnjeva Celzija.

U Grčkoj se vatrogasci drugi dan zaredom bore sa šumskim požarima na nekoliko lokacija oko Atene. Šumski požar nošen jakim vjetrom zaprijetio je popularnom ljetovalištu Loutraki, a gradonačelnik je iz ljetnog kampa naredio evakuaciju 1200 djece.

“Ekstremni vremenski uvjeti imaju golemi utjecaj na ljudsko zdravlje, ekosustave, ekonomije, poljoprivredu, energetiku i opskrbu vodom”, rekao je glavni tajnik Svjetske meteorološke organizacije (WMO) Petteri Taalas. Moramo smanjiti emisije stakleničkih plinova što prije i u što većem opsegu, istaknuo je Taalas.

‘Najintenzivniji toplinski val’

Talijani su upozoreni da se pripreme za “najintenzivniji toplinski val ovog ljeta i jedan od najintenzivnijih ikada”. U ponedjeljak je u Rimu izmjerena temperatura od 39 stupnjeva Celzija.

Amerikanac Colman Peavy ne može se načuditi da je u Italiji gora vrućina nego u njegovom Teksasu. Lipanj je u Europi bio najvrući dosad, a sve se čini da će i srpanj potući temperaturne rekorde.

U Španjolskoj je u gradu Jaenu, na jugu zemlje, izmjereno 44,7 stupnjeva Celzija, a na Cipru se očekuju temperature iznad 40 stupnjeva Celzija sve do četvrtka.

Prži u Aziji i SAD-u

Dijelovi Azije se također prže na rekordnim temperaturama, izazvavši poplavne kiše. U kineskoj pokrajini Xinjiang, na zapadu zemlje, u nedjelju je zabilježena rekordna temperatura za sredinu srpnja od 52,2 stupnja Celzija.

Prethodna rekordna temperatura koju je izmjerila meteorološka stanica u Sanbau u srpnju 2017. iznosila je 50,6 stupnjeva Celzija. Upozorenja na srčani udar izdana su u 32 od 47 japanskih prefektura, većinom u središnjim i jugozapadnim područjima.

U zapadnim i južnim državama SAD-a, više od 80 milijuna ljudi je upozoreno na iznimno jak toplinski val. U kalifornijskoj Dolini smrti, često najtoplijem mjestu na svijetu, u nedjelju je izmjereno 45C, dan ranije 51 stupanj, a u Phoenixu, glavnom gradu Arizone, temperature su već 18 dana za redom iznad 43C.