Toskanski grad nema signal za mobitel. Ambijent je idiličan, no stanovnici zbog toga imaju hrpu problema

Italija je pri dnu indeksa digitalne konkurentnosti Europske komisije

FOTO: YouTube/CBS

Galliano di Mugello, idilično selo u Toskani, uokvireno čempresima, posjetitelju će se učiniti vrlo mirnim. Jedino što se čuje je razgovor ljudi na ulici, nema zvonjave mobitela. Zvukovi ambijenta ovdje su zvukovi razgovora ali ne na mobitelu. Pogled na selo ne kvari niti jedan toranj za mobilnu mrežu, opisuje CBSNews.

Gospodin Carlo Ducci koji je odrastao u blizini Galliano di Mugello napisao je vodič o ovome mjestu. Taj dio Toscane opisuje kao “skriveni dragulj”. Selo je nekada bilo srednjovjekovni dragulj, u vlasništvu moćne obitelji Medici, a i danas je vrijedno pozornosti jer nema usluge mobilnog telefona.

Gradski mesar ima mobitel, ali za igrice

Gradski mesar posao vodi fiksni telefonom, ima mobitel pri ruci, ali mu služi za igranje igrica. Ovakvo selo nije usamljeno, postoji 91 općina diljem Toscane koja se bori s lošim uslugama mobilnih telefona, u zemlji koja iznenađujuće zaostaje za tehnološkim vremenima. Italija se nalazi pri dnu indeksa digitalne konkurentnosti Europske komisije, čak iza Latvije, Češke i Hrvatske.

Lokalni mesar kaže da za njega ovo nije velika žrtva ali za one koji moraju raditi na internetu ili su uključeni u učenje na daljinu postoje velike poteškoće pa moraju odlaziti na periferiju sela da uhvate signal mobilne mreže.

Ako im treba internet, stanovnici idu van sela

Oni koji trebaju internet odlaze van sela jer i najmanja vremenska nepogoda pokvari njihov ionako klimavi internet. U gradu mobilne usluge nema, ali izvan grada se može dobiti signal od barem tri crtice što nije posve loše, kaže za CBSNews student Gregorio Ferretti. “Pronašli smo ljepotu života, ali smo malo izolirani”, kaže Ferretti. Kada mu internetska usluga nestane, student pješači van grada i lovi signal.

Vlasnica lokalne gostionice Valentina Parrini dobro je osjetila što znači takva izoliranost. Na recepciji u prizemlju ima fiksni telefon, a na katu samo mobilni. Te večeri kada je čula provalnika trebalo joj je 20 minuta da uspostavi vezu s policijom.

Gradonačelnik se nada investiciji u infrastrukuru

Gradonačelnik sela Gianpiero Mongatti kazao je da u njihovome malome selu nema dovoljno profita za ulaganje telekomunikacijskih tvrtki. Mongatti kaže da se snalaze na razne načine. Kada su prije dvije godine imali potres, policija je stanovnike pozivala megafonom.

Gradonačelnik se nada da bi milijuni iz novih sredstava Europske unije, usmjereni na zatvaranje digitalnog jaza, mogli pomoći Italiji. Iako je veliki izazov živjeti na mjestu gdje mobiteli ne zvone, stanovnici kažu da su pronašli radost u osobnim razgovorima i kontaktima, pa su možda čak i bolje povezani.