Totalna zbrka oko licenci za ugledne časopise, NSK je greškom objavio da ih država prestaje financirati

Proteklih pet godina NSK je za nabavu e-izvora na raspolaganju imao EU sredstva, a projekt je završio s krajem 2021.

25.02.2015., Zagreb - Nacionalna i sveucilisna knjiznica u Zagrebu"nPhoto: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Država neće prestati financirati nacionalnu pretplatu na zbirke uglednih svjetskih znanstvenih časopisa, proizlazi tako iz odgovora Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) i resornog Ministarstva znanosti i obrazovanja Telegramu nakon što je na web stranicama NSK objavljeno upravo suprotno. Njihova obavijest o “nenadanom i značajnom smanjenju državnog proračuna” u svrhu financiranja licenci za pristupe zbirkama časopisa renomiranih izdavača poput Springer Naturea, Taylor & Francisa, Science Journals, proteklih je dana zabrinula domaće akademske krugove.

Iz NSK, međutim, pojašnjavaju kako su greškom objavili posve pogrešnu informaciju. Nabavu tzv. e-izvora NSK je, naime, proteklih pet godina vršila unutar EU projekta teškog 133,7 milijuna kuna. Zaključno s 2021. godinom, projekt financiran iz Europskog socijalnog fonda je završio pa financiranje iz tog izvora prestaje i u cijelosti se prebacuje na državni proračun.

Uz otvorene isprike, iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice kažu da je do pogreške u njihovoj objavi o značajnom smanjenju proračunskih sredstava za e-izvore došlo “zbog krive interpretacije mlade suradnice koja pomaže voditeljici nabave e-izvora”. U 2022. godini, potvrđuju i iz NSK i iz resornog Ministarstva znanosti i obrazovanja, u proračunu je predviđeno 18,1 milijuna kuna za nabavu e-izvora, sukladno uvriježenim procedurama NSK u nabavi e-izvora.

Financiranje preuzima država

Proteklih pet godina, od travnja 2016. do prosinca 2021., NSK je e-izvore nabavljala u sklopu projekta Povećanje pristupa elektroničkim izvorima znanstvenih i stručnih informacija – e-Izvori, financiranog iz Europskog socijalnog fonda. U tom je razdoblju Nacionalna knjižnica sklopila 75 ugovora s izdavačima e-izvora, od toga dva tzv. Read & Publish ugovora (op. s izdavačima Cambridge University Press te Institute of Physics) kojima se domaćoj akademskoj zajednici omogućilo da objavljuju radove u znanstvenim časopisima bez troškova objave.

EU projektom, ukupne vrijednosti 133,7 milijuna kuna, u globalu se željelo poboljšati pristup inozemnim istraživačkim publikacijama i bazama podataka kako bi se unaprijedilo istraživačko okruženje hrvatskih znanstvenika, kao i njihova bolja međunarodna vidljivost. Projekt je 85 posto bio financiran iz EU, a preostalih 15 posto – kako to obično biva – pokrivala je država.

Po završetku projekta, financiranje sada pada isključivo na državu pa iz NSK na naš upit pojašnjavaju da “su iz državnog proračuna značajno povećana sredstva u odnosu na prošlu godinu, s 3,6 milijuna kuna na 18,1 milijuna kuna u 2022. godini”. Ta su proračunska sredstva, dodaju, povećana u odnosu na proračunska sredstva koja su se izdvajala i prije i tijekom provedbe velikog EU projekta.

‘Danas je nemoguće nabaviti sve’

Uz to, iz NSK dodaju i kako rade na tome da se pronađu novi modeli kojima će se dodatno povećati sredstva za nabavu e-izvora. “Kada imamo priliku nabaviti dodatna sredstva iz drugih izvora, to se i čini kao što je bilo i s navedenim projektom, a takvi će se modeli tražiti i dalje”, ističu. O obnovama svih licenci odlučuje Savjetodavno povjerenstvo pri NSK, sastavljeno od znanstvenika i stručnjaka iz različitih područja i polja znanosti. Ono, kažu iz NSK, izrađuje prioritetne liste za nabavu na temelju prethodnih analiza pretplata, statistike korištenja i slično.

Licence za svaki od e-izvora imaju različito razdoblje trajanja i ne postoji jedan datum do kada su sve licence (ne)važeće, no sve važeće licence i one u postupku obnove moguće je pronaći na ovome web mjestu NSK. “Pregovori za pojedine e-izvore često su složeni jer se radi o vrlo dinamičnom tržištu znanstvenih informacija gdje se količina i vlasnici znanstvenih baza brzo mijenjanju, a mi smo mala zemlja i mali naručitelj u globalnoj i tržišno jakoj industriji pa često dobavljači ne odgovaraju na naše zahtjeve”, preciziraju iz NSK kako često u praksi izgleda nabava e-izvora.

Na tom tragu, zaključuju, ne mogu nabaviti sve što bi možda htjeli. “Želja nam je da što više kvalitetnih znanstvenih e-izvora bude osigurano u okviru nacionalne licence, no uistinu je u enormnoj količini danas u svijetu dostupnih znanstvenih informacija nemoguće nabaviti sve, zbog čega se i rade gore spomenute analize i prioritetne liste”, zaključuju iz NSK i dodaju kako znanstvene i visokoškolske ustanove i same nabavljaju specijalizirane časopise i baze koji su im važni i koji ne ulaze u nacionalnu licencu.