Treba pripaziti sa sredstvima za čišćenje; studija tvrdi da jaki dezinficijensi potiču debljinu kod djece

Snažni dezinficijensi mijenjaju bakterije u crijevima

Family illustration _ baby swaddle
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nova studija, objavljena u Canadian Medical Association, pronašla je vezu između upotrebe snažnih dezinficijensa, prevalencije određenih bakterija u crijevima i šansi da djeca imaju prekomjernu tjelesnu težinu. Znanstvenici su utvrdili da su bebe u dobi od 3 do 4 mjeseca koje se bile izložene dezinficijensima barem jednom tjedno, imale dvostruko više bakterije lachnospiracee i kao posljedicu toga veće šanse da budu debela, nego djeca koja nisu bila izlagana kemikalijama.

Što su dezinficijensi oko djece češće korišteni, to je više lachnospiracee bilo prisutno. “Već znamo, prema provedenim studijama na životinjama, da je veća količina ovih bakterija povezana uz više tjelesne masti i otpornosti na inzulin”, kaže Anita Kozyrskyj, starija autorica studije i profesorica pedijatrije sa Sveučilišta Alberta. Znanstvenici su pratili 757 djece, uzimajući im uzorke stolice. Djeca koja su često izlagana dezinficijensima počinju imati veći indeks tjelesne mase od 3 godine života.

Bolje je koristiti prirodne proizvode

“Rezultati nam sugeriraju da su crijevne bakterije glavni krivci za vezu korištenja dezinficijensa i pretilosti”, kaže Kozyrskyj. Više bakterije lachnospiracee, generalno veći indeks tjelesne mase kod djece izložene dezinficijensima, znači niže razine bakterija hemofilus i clostridium, a to je kombinacija koja je česta kod djece s ekcemima.

Osim toga, više lachnospiracee i manje hemofilusa je korak ka dijabetesu kako pokazuje studija na jedanaestogodišnjoj djeci. Kozyrskyj kaže za CNN da još nije znanstveno spremna preporučiti samo eko prijateljske proizvode, ali da joj je studija svakako otvorila oči oko važnosti upotrebe zelenih proizvoda za čišćenje u kućanstvu. Ona, u svojoj kući, za čišćenje koristi jedino ocat.