Trebaju li nas brinuti novi podaci o virusu u Njemačkoj?

Raste im faktor reprodukcije virusa, a to bi moglo imati posljedice na druge europske zemlje i njihovo ukidanje restrikcija

BERLIN, GERMANY - MARCH 16: German Chancellor Angela Merkel arrives to speak to the media at the Chancellery on March 16, 2020 in Berlin, Germany. The German government and local authorities are heightening measures to stem the spread of the coronavirus. Germany has confirmed over 5,000 cases of infection and at least 13 people have died. (Photo by Maja Hitij - Pool/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Nepunih tjedan dana otkako su kancelarka Angela Merkel i čelnici 16 saveznih pokrajina najavili postupno ublažavanje restrikcija uvedenih zbog suzbijanja koronavirusa i povratak Njemačke u manje-više uobičajenu svakodnevicu, vijesti iz najjače europske ekonomije ponovno se prate s dozom zebnje. Stopa reprodukcije koronavirusa, kojom se procjenjuje širenje virusa, ponovno je preko vikenda prešla 1, vrijednost koju mnogi epidemiolozi, ali i vlade, smatraju ključnom točkom u suzbijanju epidemije.

Sredinom prošlog tjedna, njemačka kancelarka dogovarala je s premijerima saveznih pokrajina na koji način i kojim tempom će jedna od ključnih članica Europske unije početi ukidati uvedena ograničenja. Merkel je tada proglasila da je Njemačka uspješno savladala prvu fazu epidemije. U tom trenutku reprodukcijski faktor koronavirusa bio je 0,65.

Brojka bitna vladama

No, u posljednjih nekoliko dana stopa reprodukcije koronavirusa počela je rasti i u nedjelju se gotovo udvostručila. Prema procjenama koje je objavio Institut Robert Koch, taj je reprodukcijski faktor u subotu iznosio 1,1, a u nedjelju 1,13. Danas je 1,07. Nekoliko tjedana ranije držao se ispod 1. Istovremeno, broj novih potvrđenih slučajeva zaraze nije rastao na isti način, dapače, zadnja je tri dana zabilježen pad novih slučajeva, pa onda u protekla 24 sata ponovno rast.

Međutim, većina vlada pridaje veliku pozornost stopi reprodukcije koju smatraju pokazateljem jesu li mjere donijele rezultate: početkom travnja, kada je R faktor pao na 0,7, Norvežani su, primjerice, slavodobitno objavili da su epidemiju stavili pod kontrolu. U Hrvatskoj je stožer svečano izvijestio javnost kada je broj pao na 0,8.

Ukidanje ograničenja

Rast te stope u Njemačkoj, i to, kako se čini, dosta ubrzano, stoga nikoga nije ostavio ravnodušnim. Pogotovo što te vijesti stižu u trenutku kada Njemačka, kao i brojne druge europske zemlje, olabavljuje mjere. Dopušta se otvaranje restorana, kafića, hotela, bazena – odluka o tome je na saveznim pokrajinama – dok je većina trgovina već otvorena, kao i frizerski saloni, zoološki vrtovi, igrališta… U nekim saveznim pokrajina prošlog su tjedna počele raditi i škole. Ove subote nastavlja se i nogometno prvenstvo.

Stručnjaci, međutim, upozoravaju da je stopa samo procjena i da varira iz dana u dan. Njemački mediji danas citiraju stručnjake iz Instituta Robert Koch koji, među ostalim, napominju da brojke koje su objavljene ovih dana ne govore ništa o sadašnjem ukidanju strogih ograničenja – današnji faktor 1,07 nema nikakve veze s time je li neka savezna pokrajina jučer dozvolila otvaranje restorana. Taj faktor bilježi situaciju otprije najmanje tjedan i pol. Prema pisanju Frankfurter Allgemeine Zeitunga, na Institutu očekuju da će stopa i narednih dana biti oko 1, a potpredsjednik Instituta Lars Schaade tvrdi da “pojedinačni dani” u kojima je faktor R malo iznad 1 nisu problematični.

Problem s klaonicama

Reprodukcijski faktor, tvrdi se, ovisi i o tome jesu li se negdje pojavila nova žarišta koronavirusa. Ako je stopa narasla, ne znači nužno da je u cijeloj zemlji situacija lošija. Može se dogoditi da se određeni broj slučajeva dogodi na jednom, zemljopisno ograničenom mjestu, kao kod nas na otoku Braču, kada je i u Hrvatskoj, kako je izvijestio Nacionalni stožer, reprodukcijska vrijednost porasla.

Njemačka u posljednje vrijeme ima dosta problema s izbijanjem zaraze u klaonicama, o čemu je iscrpno pisao Deutsche Welle. Nova žarišta koronavirusa pojavila su se u nekoliko klaonica, pa je broj zaraženih iz tih pogona u nekim slučajevima bio i do 200. Na sastanku s Merkel prošli tjedan dogovoreno je da se stroge restrikcije mogu ponovno uvesti čim broj novozaraženih na jednom ograničenom području u roku od tjedan dana prijeđe 50 novih zaraza na sto tisuća stanovnika. No, kad se takva situacija dogodila – s izbijanjem zaraze u klaonici – neki lokalni čelnici, piše DW, bili su skloni eskivirati ponovno uvođenje karantene.

Utjecaj na Europu

Lars Schaade, navodi, pak, FAZ, danas je podsjetio da R faktor nije jedini pokazatelj koji treba uzimati u obzir pri procjeni situacije. Bitan je i dnevni broj novih slučajeva, broj pozitivnih testova te koliki je pritisak na zdravstveni sustav. Ipak, iz Instituta su, navode njemački mediji, najavili da će ubuduće, pri izračunu R faktora, uzimati u obzir i različite fluktuacije – sadašnji izračun, primjerice, ne uzima u obzir nove slučajeve u posljednja tri dana – kako bi rezultat što vjernije prikazao aktualno stanje.

A to stanje, ne treba sumnjati, pozorno će se pratiti: ako se pokaže da je riječ o trendu, a ne samo o dnevnim oscilacijama, to bi zasigurno moglo imati ozbiljan utjecaj na labavljenje mjera. I to, vjerojatno, ne samo u Njemačkoj, nego i drugim europskim državama.