Tuneli ispod rimskog Koloseuma, koje su koristili gladijatori, obnovljeni su i prvi put otvoreni za javnost

Oko 80 stručnjaka sudjelovalo u složenoj obnovi

Bildnummer: 55152566  Datum: 17.10.2009  Copyright: imago/Travel-Stock-Image
Rom Kolosseum nachts Italy, Rome Colloseum at dawn Rom Kolosseum nachts Italy, Rome Colloseum at dawn kbdig xcb xo0x 2009 quer Highlight Antikes Rom architecture arena attraction building collosseum Daemmerung destinations dusk exterior famous history Italien italy journey Kolosseum landmark monument Nacht panoramic Rom rome scenery Symbol tourism travel travelstock44 Wahrzeichen 

Bildnummer 55152566 Date 17 10 2009 Copyright Imago Travel Stick Image Rome Colosseum at night Italy Rome Colloseum AT Dawn Rome Colosseum at night Italy Rome Colloseum AT Dawn Kbdig  xo0x 2009 horizontal Highlight Antique Rome Architecture Arena Attraction Building Collosseum Dusk Destinations Dusk Exterior Famous History Italy Italy Journey Colosseum Landmark Monument Night Panoramic Rome Rome scenery symbol Tourism Travel travelstock44 Landmark
FOTO: imago stock&people

Na tisuće drevnih Rimljana gledalo bi robove, osuđene kriminalce i divlje životinje kako se bore u velikom amfiteatru, koloseumu. Da bi te jezive predstave bile moguće, rimski arhitekti i inženjeri su, ispod drvenog poda arene, dizajnirali složeni niz tunela.

Zapadno rimsko carstvo je propalo 476. godine poslije Krista, a gotovo dvije trećine koloseuma, uključujući i mrežu podzemnih odaja, poznatu kao hipogej, ostalo je zapušteno. Stručnjaci su 2018. godine započeli obnovu skrivenog sustava prolaza, tako da će oni prvi puta biti dostupni turistima, koji će moći lutati prostorima gdje su se gladijatori i divlje životinje spremali za borbu.

U obnovi koloseja sudjelovalo gotovo 80 stručnjaka

Kako piše Guardian, prošloga petka, na ceremoniji otvaranja otkriven je novouređeni hipogej. Prvi put u 2000 godina staroj povijesti koloseuma može se proći drvenim stazama dugima 160 metara. Dvogodišnji projekt obnove koštao je 29.8 milijuna dolara, a u početku ga je financirala talijanska modna kompanija Tod’s, piše Artnet News.

Skupina od gotovo 80 stručnjaka, arheologa, arhitekata, konzervatora, inženjera i geologa radila je na obnovi. CNN izvještava da su korištena kombinirana fotografska snimanja, mapiranje površina i tehnička čišćenja kojima je uklanjana prljavština, alge i lišajevi s površina.

Tijekom obnove otkriveno je mnoštvo arheoloških podataka o povijesti amfiteatra, od vremena kada je otvoren 80. godina poslije Krista, do završnih igara, održanih 523. godine, piše New York Times. Times navodi da su transformacije često pratile ukuse različitih careva, pa je obnova bila složena. Očišćeno je pročelje koloseja, zamijenjene su metalne kapije u blizini lukova u prizemlju. U posljednjim fazama restauratori su popravili dijelove hipogeja, obnovili galerije na drugoj razini i preselili servisni centar izvan arene.

Talijanska vlada najavila daljnju obnovu

Rimljani su kolosej počeli graditi 72. godine poslije Krista u vrijeme vladavine cara Vespazijana, a završli su ga osam godina kasnije. Na vrhuncu popularnosti, kolosej je mogao ugostiti između 50 i 70 tisuća ljudi, a tijekom 450 godina u zdanju se održavao lov životinja, kazališne predstave, gladijatorska natjecanja, pogubljenja i drugi važni događaji.

Kad se koristila arena je izgledala poput velikog jedrenjaka, tuneli su imali užad i druge sprave kojima su podizali gladijatore i životinje iznad zemlje.

Organizatori igara su zahvaljujući hipogeju priređivali iznenađenja i stvarali gledateljima neizvjesnost. Lovac u areni ne bi znao gdje je drugi lovac ili bi se iznenada pojavio lav ili čak dva, tri lava.

Talijansko Ministarstvo kulture je najavilo da će obnoviti i druge strukture i izgraditi drveni stadion iznad hipogeja koji će moći služiti za održavanje koncerata i drugih kulturnih događanja, navodi CNN.