U Americi su posađena genetski modificirana stabla. Genijalno, trebala bi upijati više ugljičnog dioksida

Američki startup planira zasaditi četiri do pet milijuna stabala do sredine sljedeće godine

View of a coca field and remains of deforested trees in Guaviare department, Colombia, on November 4, 2021. - The Colombian Amazon is experiencing "worrying environmental degradation", due to illicit crops, intensive livestock farming, illegal mines, and drug trafficking, with ever more deforestation and putting "environmental defenders in great danger" according to NGOs. (Photo by Raul ARBOLEDA / AFP)
FOTO: AFP

Start up tvrtka iz San Francisca stvorila je genetski modificirana stabla topole koja brže rastu i upijaju više ugljičnog dioksida iz atmosfere nego standardna stabla. Ovog mjeseca redovi ovih stabala zasađeni su u južnoj Georgiji, pokrenuvši tako plan tvrtke da revolucionira šumarstvo.

Pothvat, sa sjedištem u San Franciscu, nazvan Living Carbon, namjerava posaditi četiri do pet milijuna stabala do sredine sljedeće godine, a misle da će to uvelike pomoći u nadolazećoj klimatskoj krizi, navodi The New York Times.

Ulazak u novo ekološko i ekonomsko doba

Izvršna direktorica Living Carbon, Maddie Hall, u blogu se pita jesmo li sposobni uskladištiti ugljik istom domišljatošću koja nam je omogućila da ga oslobodimo i misli da je to moguće. “Možemo ući u novo ekološko i ekonomsko doba u kojem ćemo koristiti moć biljaka za hvatanje i skladištenje više ugljika.”

Fotosintezom biljke pretvaraju ugljik u šećere i hranjive tvari koje, na kraju, konzumiraju svi živi organizmi. Ali one proizvode i toksični nusprodukt koji se mora razgraditi tijekom energetski intenzivnog procesa fotorespiracije, rekao je prošle godine za Interesting Engineering, Yumin Tao, potpredsjednik tvrtke, za biotehnologiju.

“Ovo ne samo da troši energiju, nego se gubi i puno ugljika u obliku ugljičnog dioksida koji se ponovno ispušta u zrak”, kazao je Tao. “To je proces koje rade mnoge biljke. Living Carbon smanjio je fotorespiraciju u svojim topolama, umjesto da kanalizira energiju u rast.”

Modificirane topole imaju tri umjetna gena

Kako bi se to postiglo, modificirane topole imaju tri umetnuta gena, uključujući jedan iz tikve i jedan iz zelenih algi, prema New Scientist. Ali tek treba pokazati da modificirana stabla mogu uhvatiti više ugljika u stvarnom okruženju. Jedini javno dostupni podaci dolaze is studije u stakleniku koja je trajala samo nekoliko mjeseci i tek treba proći recenziju, piše Times.

Konzervatorski biolog Andrew Newhouse smatra da su tvrdnje tvrtke vrlo hrabre, temeljem vrlo ograničenih podataka iz stvarnog svijeta. Studija je izvijestila da su topole narasle 53 posto više u pet mjeseci i uhvatile 27 posto više ugljičnog dioksida.

Iz tvrtke se nadaju da će njihova druga terenska ispitivanja, na lokacijama u Oregonu i Pennsylvaniji, pokazati slične uspjehe. Trenutačno se stabla sade na privatnim zemljištima, a posebno se fokusiraju na područja u kojima inače ne bi bilo posađeno drveće, poput napuštenih rudnika, gdje ne postoji bogati ekosustav koji bi omogućio uklanjanje velike količine ugljika, navodi Times.

Imaju ambiciozne planove

Living Carbon je 2021. godine dobio potporu od 500.000 dolara od američkog Ministarstva energetike koje je predvidjelo da bi genetski modificirana stabla mogla ukloniti milijarde tona ugljičnog dioksida iz atmosfere ako se zasade u velikom obujmu, piše E&E News.

“Nastavimo li udvostručavati broj stabala koje sadimo svake godine, do 2030. godine zasadit ćemo dovoljno stabala koja bi tijekom životnog vijeka uklonila 1.66 posto globalnih emisija 2021. godine što je više od 600 megatona”, kažu iz tvrtke za Carbon Herald.