U Crnoj Gori raste broj slučajeva; ne pridržavaju se mjera pa vlasti prijete uvođenjem novih ograničenja

Trenutačno je u toj zemlji aktivno 287 slučajeva na 100 tisuća stanovnika

Police block off the area around the US Embassy in Montenegro's capital Podgorica on February 22, 2018.
An unknown attacker blew themself up after throwing a suspected grenade into the embassy compound in Podgorica, the Montenegrin government said Thursday. "In front of the @USEmbassyMNE building in #Podgorica, #Montenegro an unknown person committed suicide with an explosive device. Immediately before, that person threw an explosive device," the official government account tweeted, adding that the device was "most probably" a hand grenade.
 / AFP PHOTO / AFP-Services / SAVO PRELEVIC
FOTO: AFP

Crnogorske zdravstvene vlasti pozvale su u petak stanovnike te zemlje da poštuju epiedimiološke mjere, a inspekcijskim službama naredile suda pojačano kontroliraju poštivanje mjera kako bi se izbjeglo ponovno uvođenje ograničenja.

U Crnoj Gori, nakon parlamentarnih izbora 30. kolovoza, broj zaraženih koronavirusom naglo je porastao i trenutačno je u toj zemlji aktivno 287 slučajeva na 100 tisuća stanovnika, što je uvjerljivo najviše u regiji.

Ne poštuju se mjere

Na sjednici, prvoj nakon parlamentarnih izbora, zdravstveni krizni stožer konstatirao je da se mjere na snazi ne poštuju. U Crnoj Gori obvezno je nošenje maski za sve stanovnike starije od sedam godina, na otvorenom i u zatvorenim prostorima, a također obavezno je držanje fizičke distance.

„Nacionalno koordinacijsko tijelo za zarazne bolesti poziva sve građane, institucije, javne ustanove i tvrtke da dosljedno poštuju mjere, a inspekcije da pojačaju nadzor i kontrolu poštovanja propisanih mjera”, navodi se u priopćenju.

Dodaje se da “ako nepoštovanje mjera rezultira daljim pogoršanjem epidemiološke situacije”, Institut će predložiti “uvođenje restriktivnih mjera, posebno u općinama s visokim stupnjem lokalne transmisije”.

Jedan posto populacije bolovao je od korone

Zdravstvene vlasti su rekle da unatoč rastu broja inficiranih, zdravstveni sustav Crne Gore potpuno kontrolira situaciju. Školska godina u Crnoj Gori počet će 1. listopada, a tada će početi raditi i vrtići, a do tada jedan roditelj djece mlađe od 11 godina može koristiti plaćeni dopust.

Jedan posto crnogorske populacije bolovao je od korone. Od sredine ožujka kada je potvrđen prvi slučaj koronavirusa u Crnoj Gori do danas virusom covid-19 u toj zemlji je zaraženo 6.385 građana, više od jedan posto populacije te zemlje sa 620 tisuća stanovnika. U zadnja 24 sata, svaki četvrti uzorak bio je pozitivan, pa je od 617 testiranih 163 bilo pozitivno na koronavirus.

“Ukupan broj smrtnih slučajeva povezanih s covidom-19 od početka lipnja iznosi 106, a od početka godine 115”, priopćio je crnogorski Institut za javno zdravlje te dodao da je broj aktivnih slučajeva trenutačno 1810.