U Crvenom moru otkriveni fluorescentni svjetleći koralji, mogli bi biti korisni za biomedicinska istraživanja

Unatoč nedostatku sunčevih zraka fluorescentni koralji svijetle u velikim dubinama

FOTO: Jörg Wiedenmann

Koralji koji se nalaze na dubini od 50 metara u Crvenom moru sjaje zelenom, žutom i crvenom bojom, otkriva novo istraživanje međunarodnog tima znanstvenika objavljeno u časopisu PLOS ONE.

Zeleni fluorescentni koralji rutinski su se promatrali u plitkoj vodi, ali koralji u dubinama obale Eliat u Izraleu privlače pažnju zbog neobično širokog spektra boje kojom sjaje.

Narančasto-crvene boje ne mogu se pronaći na plitkom grebenu, ali su on prisutne na dubinama od 50 do 60 metara. Fluorescentni pigment djeluje poput zaštite od sunca za koralje u plitkim dubinama, i na taj način ih štiti od štetnih UV zraka.

Pigmenti korisni u biomedicini

Neki koralji proizvode fluorescentan sjaj unatoč nedostatku izvora svijetla u dijelovima oceana gdje nema prodiranja sunčevih zraka. Znanstvenici još uvijek pokušavaju shvatiti zbog čega koralji na tim dubinama sjaje, a to može biti jer oni dobivaju dovoljno svijetla od simbiotskih algi koje žive na grebenu i proizvode kisik koraljima.

coralbody3
Raznobojni svjetleći koralji u Crvenom moru Jörg Wiedenmann

Zooxatheallae, jednostanične stanice protista poznatije kao dinoflagelati, izložene su fotosintezi pa tako svijetlo koje proizvode koralji pomaže u njihovom preživljavanju i napredovanju u većim dubinama u kojima nema sunčeve svjetlosti.

Pigmenti pronađeni u koraljima mogu biti od velike koristi laboratorijima, jer se oni mogu koristiti za isticanje specifičnih stanica ili struktura u biomedicinskim istraživanjima.