Imamo 56 novih slučajeva, u 24 sata - 70. Sad smo na 551

Podaci s redovne konferencije za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite

U 9 sati počela je redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite na kojoj se objavljuju najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj. Ministar zdravstva Vili Beroš je na početku presice rekao da je od sinoć do danas otkriveno 56 novih slučajeva zaraze koronavirusom, pa ih je trenutno ukupno 551. U protekla 24 sata detektirano je 70 novih bolesnika, što je Beroš nazvao zadovoljavajućim podatkom.

“I dalje smo u fazi linearnog rasta, što je dobro. Prosječna dob oboljelih je 48,02 godine. Postotak bolesnika iznad 60 godina je 25 posto. Oporavljeno je 37 osoba i nadajmo se da će najveći dio pokazati znakove oporavka”, kazao je Beroš.

Dozvola rada za neke dućane

Za mikrofone je stao Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova. “Želim pojasniti i dvije odluke. Prva odluka se odnosi na dopuštenje rada određenih specijaliziranih trgovina u sastavu tržnica, kako bi se povećao kapacitet opskrbe hrvatskih građana i pomoglo hrvatskoj poljoprivredi.

To su dućani koji prodaju hranu, higijenske artikle, poljoprivredne trgovine i dućani koji prodaju hranu za životinje. Drugo izuzeće se odnosi na prodavaonice građevinskog materijala na području Zagreba i krapinsko-zagorske županije. Cilj te mjere je omogućiti popravljanje štete izazvane potresom“, kazao je ministar Božinović.

Sumnje na manipulacije dopusnicama

Novinare je zanimao broj izdanih propusnica, te kada nove odluke Stožera stupaju na snagu. “Odluke na snagu stupaju danas, a realno je očekivati da te trgovine počnu raditi sutra ujutro”, kazao je Božinović.

“Što se tiče kršenja mjera samoizolacije, utvrđeno je da je 781 osoba uhvaćena u kršenju te mjere. Policija je o tome obavijestila Državni inspektorat. Policija je dobila dojave da ima sumnji na manipulacije dopusnicama. Svima koji to rade poručujem da je to ozbiljno kazneno djelo, i za njih neće biti oprosta. Ovisno o težni, može se sankcionirati od 6 mjeseci do 5 godina zatvora, a valjda vam je jasno da se u ovakvoj situaciji neće izricati minimalne kazne”, odgovorio je Božinović.

Koliko je siguran zatvorski sustav, pitala je jedna novinarka. „I u okviru zatvorskog sustava svi se moraju pridržavati mjera koje je izdao Zavod za javno zdravstvo. Što se tiče detalja, molim vas da se obratite Ministarstvu pravosuđa koje je nadležno za zatvorski sustav“, kazao je Božinović.

Crveni križ upozorava na prevarante

Ravnateljica klinike Fran Mihaljević, Alemka Markotić, rekla je da je osam osoba na respiratoru. Glasine kako je supruga drugog preminulog u kritičnom stanju nazvala je dezinformacijama. „Supruga umrlog leži na običnom odjelu, nije životno ugrožena”, kazala je Markotić.

Izvršni predsjednik Crvenog križa Robert Markt objasnio je da su se pojavili prevaranti koji se predstavljaju kao volonteri te organizacije. “Ne otvarajte vrata onima koji traže novac. Naši volonteri ne traže novac. Sve one kojima je netko kucao na vrata i tražio novac za dostavu hrane ili lijekova molim da to prijave policiji. Građane pozivam i da naše volontere ne doživljavaju kao kurire, nego da ih zovu samo kada nešto zaista hitno trebaju”, kazao je Markt.

Slučaj djevojke koju je odbila hitna

Novinari su pitali o majci koja je u samoizolaciji, a njezino dijete je trebalo hitnu medicinsku pomoć. Koga nazvati u hitnim situacijama koje se ne tiču koronavirusa. Postavljeno je i pitanje o funkcioniranju primarne zdravstvene zaštite. „Djevojčica je operirana zbog operacije crvuljka, i uredno se oporavlja. Moram pohvaliti ponašanje njezine majke koja je bila vrlo odgovorna“, kazao je Beroš, dodavši da će slučaj još istražiti. „Mi i dalje šaljemo upute primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Formiramo punktove na kojima ćemo uzimati brisove. Potrebno je da i primarni liječnici sagledaju svoju ulogu, i da se svi stavimo na raspolaganje građanstvu koje je u najvećoj ugrozi“, rekao je Beroš.

Virus je ušao u zdravstvene ustanove, i priča se kako bi svi zaposlenici oni trebali biti testirani, kazala je novinarka, a pitala je i o stanju opreme u staračkim domovima. „Vjerojatno će biti izdana mjera da svi zdravstveni radnici prije početka smjene moraju mjeriti temperaturu. Što se tiče staračkih domova, Ministarstvo i Stožer su dali jasne upute. Funkcioniranje staračkih domova je domena Ministarstva demografije. Svakodnevno kmuniciram s ministricom, i znam da se trude održati situaciju na najvišoj razini“, kazao je Beroš.

Tri smrtna slučaja

Jučer poslijepodne stigla je vijest da je u Slavonskom Brodu preminula treća žrtva koronavirusa u Hrvatskoj. Radi se o 65-godišnjoj gospođi koja je bila onkološki bolesnik.

Ranije u četvrtak preminuo je 74-godišnji muškarac, također onkološki pacijent, koji je umro u Zagrebu. Prošlog je tjedna zbog zaraze umro 71-godišnji muškarca iz Brtonigle, koji je bio prvi potvrđeni smrtni slučaj od Covida-19 u Hrvatskoj.