U izradi dječjeg nakita sve se više koristi toksični metal, jer je jeftin. Stručnjaci upozoravaju na posljedice

Nedavno su u Kaliforniji pronađeni komadi nakita koji sadrže opasan kadmij

Happy Girl Holding a Necklace
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Tek nekoliko dana nakon što se firma Le Croix suočila s tužbom da na listi sastojaka za dodavanje arome njihovoj gaziranoj vodi postoji sastojak koji se koristi u otrovu protiv žohara, Centar za zdravlje okoliša u Kaliforniji objavio je da su nakon testiranja desetaka komada dječjeg nakita, pronašli značajne količine teških metala, između ostalog i kadmij.

Kadmij je metal koji se još uvijek koristi u izradi nakita. The Associated Press prvi javlja o njihovom istraživanju u kojem se kaže da su testirali nakit koji se prodaje u poznatim američkim dućanima. Nakit koji su ispitivali, pokazalo se, sadrži 40 do 100 posto kadmija, a na dječjem nakitu dozvoljeni postotak u Kaliforniji koja ima najstrože propise u odnosu na ostatak zemlje, je 0,03 posto.

Koristi se jer je jeftin

Gutanje ili udisanje kadmija može dovesti do oštećenja bubrega i do osteoporoze, kažu iz Centra za kontrolu bolesti i prevenciju. Odgovor na to zašto se još uvijek koristi je jednostavan. Zato što je jeftin.

Skuplji nakit je načinjen od zlata, srebra ili platine, a jeftinije varijante sadrže nikal koji može uzrokovati alergijske reakcije, te olovo ili kadmij. Veća upotreba kadmija može biti rezultat izbjegavanja olova koji je toksičan, pa su kineski proizvođači zamijenili olovo još štetnijim kadmijem. Caroline Cox, stručnjakinja za olovo, kaže da se oba metala i dalje koriste za izradu različitog nakita. Kopče i privjesci napravljeni su od olova, a lakše stvari, kao na primjer držači ukrasa i kristali se rade s kadmijem.

Veći rizik kod djece

Kadmij povećava rizik oštećenja bubrega i kostiju, osobito kod djece jer nakit i igračke djeca stavljaju u usta, a to je najlakši način da metal dospije u organizam. Odrasli to rade rjeđe ali ne znači i da kod njih nema rizika jer dodiruju nakit, a poslije jedu neopranim rukama.

Iz Centra za zdravlje okoliša kažu da nema načina da provjere sve što se prodaje. Moda se transformira u brzu modu, stilovi se brzo mijenjaju. Da bi dućani snizili troškove odlučuju se za jeftine proizvode i ne rade kontrolu kvalitete, ističu stručnjaci, a prenosi Vox.