U malom engleskom gradiću ovih se dana održava jedno od najuzbudljivijih događanja u avioindustriji

Na Farnborough International Airshowu 45 zemalja izložit će svoje vojne avione

FOTO: Phil Weymouth Streetlight Media, Bahrain, Phil Weymouth/Facebook

U gradiću Farnboroughu u Engleskoj nedaleko Londona 11. srpnja započeo je Farnborough International Airshow, najveća svjetska smotra zrakoplovne industrije na kojoj će posjetitelji moći vidjeti čak 99 različitih tipova zrakoplova. U 22 paviljona te na otvorenim prostorima koji su potpuno rasprodani svoja će tehnološka dostignuća i novine u civilnom zrakoplovstvu predstaviti 26 svjetskih kompanija, a tvrtke 45 zemalja izložiti će svoje vojne zrakoplovne programe.

Na posljednjoj smotri održanoj 2014. godine, potpisano je ugovora u vrijednosti do 200 milijardi dolara, a samo narudžbe za nove zrakoplove iznosile su 152 milijarde dolara. Zbog toga ne čudi što je zrakoplovni show otvoren samo dva dana za javnost, dok su preostala četiri dana namijenjena isključivo poslovnim ljudima i vojnim ekspertima. Na samom početku, 12. srpnja, na Farnborough Show biti će dodijeljene nagrade za deset najboljih putničkih zrakoplovnih kompanija na svijetu.

Najuglednije svjetsko priznanje

World Airlines Award, najuglednije svjetsko priznanje, poznato kao nagrada koju dodjeljuju putnici, ove će godine, kao i tri puta u posljednih pet godina, dobiti Qatar Airways. Iza njega slijede Singapore Airlines, Cathay Pacific Airways, Turkish Airlines, Emirates, Etihad Airways, ANA All Nippon Airways, Garuda Indonesia, EVA Air i Qantas Airways. Ta se ranglista međutim dosta razlikuje od popisa deset najboljih svjetskih kompanija Airline Ratings agencije koja je sastavljena prema ocjenama stručnjaka.

avio 1
Najsigurnija aviokompanija je Cathay Pacific Airway iz Hong-Konga

Airline Excellence Awards ove je godine dobila kompanija Air New Zealand s 10.500 zaposlenih, zbog svojih inovacija, sigurnosti i udobnosti za putnike, predanosti očuvanja okoliša, odličnih financijskih rezultata te angažiranosti posada. Iza Air New Zealand slijede Qantas, Cathay Pacific Airways, Etihad Airways, Singapore Airlines, Virgin Australia, Lufthansa, Delta Airlines, Norwegian, Scoot, Virgin Atlantic, Virgin America…

Najsigurnije aviokompanije

No, za putnike će vjerojatno ipak biti najzanimljiviji poredak najsigurnih aviokompanija za 2016. koji je sastavila agencija JADEC na temelju analiza cijelog niza elemenata, među ostalim, broja nesreća i incidenata do starosti zrakoplova, kašnjenja, kvalitete posada, brige za prtljagu…. Na toj ranglisti prvi je Cathay Pacific Airway iz Hong-Konga, a slijede Emirates iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, EVA Air iz Katara, Hainan Airlines iz Kine, KLM iz Nizozemske, Air New Zeland, Etihad iz UAE, Japan Airways, TAP Portugal, Jetblue Airways SAD, Lufthansa te Qantas iz Australije.

Izabrano je i deset zraklovnih kompanija u 2016. koje imaju najbolju biznis klasu. To su Qatar Airways, Japan Airways, Singapore Airways, Cahthay Pacific Airways, ANA All Nippon Airways, Oman Air, Eva Air, Korean Air, Etihad Airways te Garuda Indonesia. Najbolje ekonomske klase imaju Japan Airlines, Garuda Indonesia, EVA Air, Qatar Airways, Singapore Airlines, Korean Air, Saudi Arabian Airlines, Oman Air, Asiana Airlines, Cathay Pacific Airways…

Najskuplji vojni avion svih vremena

Ipak, u središtu zanimanja na ovogodišnjem Worlds Greatest Airshowu u Farnboroughu su novi proizvodi najvećih svjetskih proizvođača zrakoplova. S najvećom znatiželjom očekuje se predstavljenje novog modela američkog jurišnog vojnog zrakoplova F-35 Lightning II. To čudo američke vojne industrije već je stekao, kako kažu, neslavnu čast da postane najskuplji vojni zrakoplov svih vremena.

Cijena samo jednog lovca F-35 iznosi gotovo 192 milijuna dolara, međutim to nije smetalo Pentagon da naruči čak 2.443 tih zrakoplova. Velika Britanija je naručila 150, Italija 131, Turska 160, Australija 100 tako da će proizvođači Lockheed Martina, Northrop Grummanom i BAE System ostvariti golemi profit jer već sada imaju narudžbi za ukupno 3.209 zrakoplova tipa F-35 A, F-35 B i F-35 C.

avioni 2
Show je za javnost otvoren dva dana

Predstavljanje Boeinga 737 MAX

Britanski ministar obrane Michael Fallon pohvalio je F-35 kao najnapredniji brzi vojni zrakoplov na svijetu koji ima ugrađenu najbolju tehnologiju: kompjutorski sustav pomaže pilotu u upravljanju kako bi se on mogao koncentrirati na borbene zadatke, ima šest kamera za infracrveno navođenje, uređaj za otkrivanje radara i raketa koje su uperene protiv njega, poseban laser sustav za gađanje, leti brzinom većom od 2000 kilometra na sat, domet mu je 2.200 kilometara, a dostiže visinu od 18.288 metara

Od putničkih zrakoplova očekuje se da će američki Boeing, koji ove godine proslavlja 100 obljetnicu postojanja, prvi puta predstaviti Boeing 737 MAX, poboljšanu verziju najbolje prodavanog modela kompanije. Njegov najveći konkurent europski Airbus izložiti će najnovije kreacije u dizajnu kabine za putnike koja bitno poboljšava uvjete putovanja te dva zrakoplova A350 XWB i A380.

Kina krenula u proizvodnju aviona

Inače, Airbus je već proizveo 15.000 aviona, a ima narudžbi za 8.900 zrakoplova, cijena kojih se kreće od 74 do 428 milijuna dolara koliko stoji model A380-88 koji prima 519 putnika. Kina, koja će na Farnboroughu imati najbrojniju delegaciju, na Worlds Greatest Airshowu predstaviti će svoj prvi putnički zrakoplov C919, samo nekoliko tjedana nakon je imao kinesku premijeru u Pekingu.

S obzirom da će Kina slijedećih desetljeća trebati nekoliko desetina tisuća putničkih zrakoplova, a američki Boeing i europski Airbus ne mogu ni izdaleka zadovoljiti njene potrebe, u Pekingu je odlučeno da počnu sami proizvoditi putničke zrakoplove. I prije prvog komercijalnog leta koji je predviđen za početak slijedeće godine, jer program kasni nekoliko godina, već je naručeno 517 tih aviona srednjeg dometa koji će moći primiti između 158 i 174 putnika.

avio 8
Očekuje se predstavljenje novog modela američkog jurišnog vojnog zrakoplova F-35 Lightning I LJM

Moć ruske industrije

Prije nekoliko tjedana, gotovo u isto vrijeme kada i Kina, Rusija je predstavila svoj novi putnički zrakoplov srednjeg dometa MS-21. Ruski mediji i predsjednik Vlade Dimitri Medvedev tvrde da je taj zrakoplov superioran u odnosu na Boeinge i Airbusove proizvode u mnogim elementima. MS-21 imat će od 160 do 211 sjedala, dometa je 6.400 kilometara i biti će 15 posto jeftiniji od konkurencije. Očekuje se da će prvi zrakoplovi biti pušteni u promet početkom 2018.

Dimitri Medvedev je također izjavio je su Rusi ponosni na taj avion jer on na najbolji mogući način dokazuje moć ruske industrije i vrhunske tehnologije. Brazilska kompanija Embraers izložiti će prvi puta model zrakoplova E190-E2, poboljšanu verziju uspješne serije E-Jeta koji stoji između 40 i 50 milijuna dolara te prototip novog vojnog transportera i tankera KC-390.