U Njemačkoj Vlada često plaća ljudima da koriste struju; obnovljivi izvori proizvedu je previše

Samo tijekom 2017. ovakve situacije u Njemačkoj su se ponovile 100 puta

FOTO: Profimedia, Stock Budget

Ljudima koji žive u Njemačkoj bilo je plaćeno da koriste električnu energiju tijekom božićnih praznika. Cijene električne energije za puno potrošača bile su negativne, u subotu i nedjelju jer je opskrba zemlje čistom, obnovljivom energijom premašila potražnju, pisao je nedavno The New York Times.

Ovaj fenomen češći je nego mislite. Njemačka je investirala 200 milijardi eura u obnovljive izvore energije tijekom prošlih desetljeća, primarno u energiju vjetra i sunca. Tijekom razdoblja kad je potražnja niska, osobito vikendima kada većina tvornica ne radi ili kada je vrijeme sunčano bez obzira na godišnje doba, postrojenja proizvode više struje u električnu mrežu nego što potrošači trebaju.

Proizveden je višak energije unatoč maloj potražnji

Disparitet raste jer su vjetar i sunce nestalni. Kada je vjetrovito ili sunčano, postrojenja generiraju puno električne energije, a svu tu suvišnu energiju teško je pohraniti. Tehnologija baterija nije dovoljno napredna da bi moderirala opskrbu mreže.

Kada je vruće, kako je bilo za taj vikend u mnogim dijelovima Njemačke, većina je tvornica bila zatvorena, a postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora proizvela su suvišnu energiju unatoč maloj potražnji. I tada cijene padaju ispod nule.

Niži računi tijekom godine zbog perioda negativne cijene

Važno je reći, kada se ovo desi, njemačke kompanije ne deponiraju novac direktno na račune potrošača, nego negativne cijene vode nižim računima tijekom godine. The New York Times javlja da su neke tvornice i uredi potaknuti da troše struju po cijeni od 60 dolara za megawatt po satu.

A ranije prošle godine, cijene energije u Njemačkoj bile su negativne ukupno 31 sat, zbog neočekivano toplog listopada. Tradicionalna energetska postrojenja koja se uglavnom oslanjaju na fosilna goriva da bi proizvela struju, napravljena su tako da proizvodnja odgovara potrošnji.

Tehnologija obnovljive energije ovisi o vremenu

Ali tehnologija obnovljive energije nije razvijena tako da proizvodi prema zahtjevima potrošnje jer funkcionira ovisno o vremenu. Tobias Kurth, Direktor Energy Braimpoola kazao je Timesu da je to ključni izazov u cijeloj tranziciji prema obnovljivim izvorima energije.

Dok tehnologija pohrane energije zaostaje za efikasnošću proizvodnje, ove će se situacije ponavljati. U tom slučaju, vlade bi morale osigurati poticaje za ljude da povećaju potrošnju kad su cijene negativne.

Ove neregularnosti treba riješiti, bolje prije nego kasnije, jer obnovljiva energija rapidno raste, vođena smanjenjem troškova tehnologije i vladinim poticajima. International Energy Agency predviđa da će do 2040.godine obnovljiva energija činiti 40 posto globalne proizvodnje. U sljedećih 5 godina rast će brže nego bilo koji drugi izvor.