U Osijeku se posljednjih dana puno priča o obnovi čuvene vile Batory. Pričali smo s čovjekom koji ju je spasio od propasti

Pričali smo s novim vlasnikom secesijske vile koja je desetljećima propadala

FOTO: PIXSELL/VLADIMIR SVETINOVIĆ

Osijek je poznat po svojim čuvenim, najčešće posve zapostavljenim secesijskim vilama. Jedna od njih je i vila Batory, kuća izgrađena 1906. koja desetljećima propada. Osjećani dugo, uglavnom sa žaljenjem, spominju nekada veličanstven izgled povijesne građevine u Radićevoj ulici.

No, vila Batory ovih je dana dočekala dosta spektakularnu renovaciju o kojoj se intenzivno priča u gradu. Naime, prošle godine ju je kupio osječki poduzetnik Branko Ostović, odnosno njegova tvrtka Vicus d.o.o. Sada obnovu privodi kraju.

Ostović nam kaže da je devet godina pregovarao s osječkom bolnicom o kupnji vile. Oni su, naime, bili vlasnici, ali imovinsko pravni-odnosi bili su prilično zamršeni. KBC Osijek je, naime, došao u 2010. nakon što nasljednik obitelji Batory, Ivan Batory, nije uspio u svojim pokušajima da je, nakon nacionalizacije, vrati u vlasništvo obitelji.

Vila Batory, sada Mimi, prije obnove Davor Javorovic/PIXSELL
Propali su podovi i krov Davor Javorovic/PIXSELL

Uložio je 40 milijuna kuna

Kako nam priča Ostović, svi radovi na kući finalno bi trebali biti gotovi za dva do tri mjeseca. Ukupno je dosad u obnovu, kaže, uložio oko 40 milijuna kuna, ali očekuje još troškova. Vilu Batory Ostović je i preimenovao, sada se zove Mimi.

Vila se sada zove Mimi VLADIMIR SVETINOVIĆ

“Godinama sam pregovarao o kupnji, to je nekada bila razglednica grada Osijeka i bit će ponovo, ja ću ju završiti svakako iako sam potrošio već bogatstvo za to. Sljedeći korak je naći zakupnike, to može biti hotel ili poliklinika, nije baš za stanovanje”, govori i dodaje:

“Izvana je 95% završena, unutra su napravljeni svi građevinski radovi, a završno uređenje napravit ćemo ovisno o tome tko ju uzme u zakup jer nije isto srediti je za hotel ili kliniku”, govori nam Ostović.

Ostović je dosad uložio 40 milijuna kuna u obnovu Davor Javorovic/PIXSELL
Vila fotografirana prije nekoliko dana Vladimir Svetinović

‘To je dvorac iz bajke’

Gospodin Ostović tvrdi da se zaljubio u vilu: “Zgrada je prekrasna. Iznimno sam ponosan na to što sam napravio od osječkog rugla koje je nekada bilo ponos Osijeka. Jako sam zadovoljan s time što smo napravili. To je dvorac iz bajke, barem ga ja tako vidim”, kaže.

Radovi su krenuli u lipnju i prilično su brzo privedeni kraju. Najviše vremena zapravo je utrošeno na poštivanje svih propisa. Naime, radi se o kulturnom dobru pa postoje stroga pravila o obnovi, sve mora biti identično kako je bilo izvorno.

“Dugo smo čekali elaborate konzervatora i oni su zadovoljni jer poštujem sve njihove naputke i sve je onako kako je i bilo. Kada sam je kupio bila je u prestrašnom stanju. Propao je krov, unutra su propali i podovi. Morali smo cijelu unutrašnju konstrukciju obnavljati, a to je vreća bez dna, ali tako se mora” kaže nam.

Radovi izvana su 95% gotovi Vladimir Svetinović

Mala povijest čuvene vile

Vila je izgrađena za upravitelja Paromlina Union, jednog od najvećih mlinskih postrojenja u okolici. Posebna je jer je većina osječkih secesijskih kuća građena za najam, dok je ova izgrađena za stanovanje, objasnio je svojedobno za Jutarnji povjesničar umjetnosti Grgur Marko Ivanković.

Objasnio je i kako je 1928. godine vila prenamijenjena i preuređena u sanatorij dr. Julija Batoryja i dr. Karla Weissmanna, poznatih i priznatih osječkih liječnika. Vila je nacionalizirana te je u njoj sve do 1998. godine bila ortopedska bolnica. KBC Osijek dobio je sva prava nad njom 2010. godine nakon što nasljednik obitelji Batory, Ivan Batory, nije uspio u svojim pokušajima da je vrati u vlasništvo obitelji. Još 2016. godine KBC je od Vlade tražio suglasnost za raspisivanje natječaja za prodaju, što im je odobreno u ožujku 2019. Ostović je vilu kupio u lipnju 2019. godine.

Prema jednoj procjeni obnova vile stajala bi 40 milijuna kuna, a prodana je za nešto manje od 5 milijuna kuna. Inače, vila je kulturno dobro Republike Hrvatske što znači da je Ostović morao obnovu uskladiti sa strogim konzervatorskim uvjetima. Morao je poštivati izvorno stanje, a nije smije mijenjati ni prostorni raspored.