U ponedjeljak počinje škola; testirali smo najpopularnije aplikacije za učenje kako biste znali koje skinuti

Izvukli smo neke koje nam se čine najkorisnije i provjerili kakve su

FOTO: Getty Images/iStockphoto

Približava nam se prvi dan škole, što ako ni po čemu drugome možemo shvatiti po bombardiranju raznim popustima za školsku opremu i slično. Uz razne fizičke objekte i gadgete, postoje naravno i aplikacije koje mogu olakšati život učenika, ali i studenata. Uz očekivane cloud pohrane i razne office aplikacije poput Microsoftovih i Googleovih, postoje i neke, pa čak i hrvatske, koje su prilično korisne tijekom učenja i zbog toga popularne.

Izabrali smo trinaest najpopularnijih koje mogu biti korisne školarcima i studentima, ali i onima koji žele i nakon formalnog obrazovanja nastaviti učiti. Iako u startu zvuči posve dosadno i utilitarno, neke od aplikacija su čak i zabavne, poput Školske e-knjige i DuoLinga. Sve smo ih isprobali, provjerili kako funkcioniraju i koliko su zaista dobre.

1. Photomath

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft store

Domaća aplikacija Photomath najjednostavniji je način za rješavanje matematičkih problema. Dovoljno je samo usmjeriti kameru mobitela na zadatak, koji se gotovo trenutno rješava. Budući da su nedavno uveli funkcionalnost skeniranja i prostoručno napisanih zadataka, pred aplikaciju smo bacili relativno jednostavan zadatak srednjoškolske matematike. Gotovo trenutno, aplikacija je izbacila rješenje, kao i kompletan postupak za točno rješavanje zadatka. Najbolje od svega, svaki korak u postupku ima i svoj naziv.

2. My Study Life

Screenshot

Cijena: besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft Store, Chrome Web Store

My Study Life je aplikacija koja integrira sve aspekte akademskog života na jedno mjesto, kroz više platformi. U nju se mogu unositi rokovi i opisi za zadaću, ispiti, zahtijevani popravci za nepoloženi ispit, ali i kompletan raspored predmeta ili predavanja. Mogućnosti su stvarno široke, stoga nam je na prvu konfiguracija bila pomalo komplicirana. Gledanjem tutorijala integriranog u aplikaciju, mnoge stvari su postale jasnije. Bez problema smo tako mogli unijeti početak i kraj školske godine, ali i rotaciju rasporeda za popodnevni ili jutarnji turnus. Unijeli smo i jedan zadatak, lektiru Crni gavran, u koju smo mogli i postaviti zabilješke, poput opažanja uz čitanje.

3. Microsoft OneNote

Screenshot

Cijena: besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft Store

Najjednostavniji opis OneNotea je digitalna bilježnica. Budući da se u aplikaciju može konfigurirati više bilježnica, mi smo otvorili po jednu za svaki predmet. Pokušali smo i prostoručno nacrtati kocku, što nam je čak i relativno uspjelo na malenom ekranu mobitela. Srećom pa je aplikacija dostupna na svim platformama, pa se stoga za crtanje adekvatnijim čini tablet ili laptop s dodirnim ekranom. Kada bismo trebali nešto zapisati, radije bismo to ipak radili na laptopu s punom tipkovnicom. Međutim, cloud pohrana je pravi adut, stoga se sve zapisano i nacrtano može pregledavati na mobitelu.

4. Periodni sustav elemenata

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android

Iako aplikacija za periodni sustav elemenata ima zaista mnogo, ovo je službena aplikacija engleskog Royal Society of Chemistry. Kao i sve druge naprednije aplikacije za periodni sustav elemenata, ova je također na engleskom jeziku, što nam se i nije činio kao preveliki problem. Sve informacije, poput atomskog broja i valencije, mogu se iščitati bez ikakvih problema. Jedan od boljih aspekata je i mogućnost pregledavanja kako se element mijenja s promjenama temperature.

5. WolphramAlpha

Screenshot

Cijena: 2,99 dolara (iOS), 24.99 kuna (Android), 25 kuna (Microsoft Store)
Link: iOS, Android, Microsoft Store

WolphramAlpha je tražilica koja ne radi po istom principu kao sve druge, koje samo gledaju ključne riječi pretrage pa ponude što više mogućih internetskih stranica na kojima se te riječi pojavljuju. Radi po principu algoritma koji skuplja i sažima veću količinu dostupnih infromacija, pa smo upisivanjem pojma “world war 2” dobili gotovo cijelu kronologiju rata, s raznim kartama i preglednim činjenicama.

Matematički zadaci također nisu nikakav problem. Upisali smo jednostavniju integralnu funkciju 2*​x/​(x^​2+​1), pa smo nakon par sekundi dobili rezultat funkcije, graf, korijen i razna druga rješenja. Iako je sporiji od Photomatha, WolphramAlpha ispisuje mnogo više informacija.

6. Khan Academy

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft Store

Khan Academy je sustav s preko 10.000 videa (na engleskom jeziku) koji pokrivaju matematiku, ekonomiju, povijest i razne druge predmete. Još tokom studentskih dana zaslužan je bio za polaganje nekih ispita iz programiranja u C#. Međutim, teme su toliko široke da se i nakon formalnog obrazovanja isplati pogledati pokoji tutorijal. Svi videozapisi su snimljeni profesionalno te djeluju toliko dobro da se teško može povjerovati da je aplikacija sasvim besplatna. Sučelje je također vrlo jednostavno, a čak i prati gdje smo stali s videozapisom pri gašenju aplikacije.

7. DuoLingo

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft Store

Još od dječje dobi svima je jasno da se najbolje uči kroz igru. DuoLingo upravo tako podučava korisnike jezicima, kroz igru. Odlučili smo isprobati novododani swahili, pa smo čak i na nižoj razini imali dojam da su zadaci preteški, jer nikada nismo došli u dodir s tim jezikom. Nakon par minuta, tj. par izazova protiv prijatelja, čak smo i uspjeli naučiti pokoju riječ. Nakon tog iskustva, odlučili smo se posvetiti DuoLingu na početničkoj razini, s 10 minuta učenja jezika dnevno.

8. Office Lens

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft Store

Digitalni skeneri nisu ništa novo. Rade tako da se kamerom slika neki papir ili ploča u razredu, pa se ta slika prebacuje u razne zapise, poput .pdf datoteke. U testiranju raznih skener aplikacija, OfficeLens se istaknuo kao naš favorit. Iako i druge aplikacije posjeduju mogućnost ispravljanja skeniranog mateijala obzirom na kut snimanja, OfficeLens to radi nešto bolje od drugih, s veoma malo pikseliziranosti, distorzije i izduživanja slike. Kontrast bi međutim, u nekim slučajevima, mogao biti bolji. Najpraktičnija je integracija s OneNoteom, stoga se skenirani papir ili ploča mogu direktno prebaciti u bilježnicu za adekvatni predmet.

9. Lektire

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: Android

Lektire je aplikacija s preko 200 naslova, a obuhvaća osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje. Iznimno je jednostavnog dizajna, koji vjerojatno dolazi od starosti aplikacije. No, podaci unutar nje su i dalje točni, barem po našem sjećanju srednjoškolske lektire. Tekst je sasvim pregledan, bez ikakvih reklama ili nečeg sličnog što odvraća pozornost. Upisani su svi bitni bibliografski podaci za lektiru, a posebice je praktično što se sve lektire pohranjuju na mobitelu, stoga nije potrebna internetska konekcija.

10. GeoGebra grafički kalkulator

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft Store

Sa kalkulatorom GeoGebra lako se mogu riješiti matematički problemi, statistički zadaci, funkcije grafa i jednadžbi. Umjesto tipkovnice koja dolazi s mobitelom, aplikacija ima vlastitu, što nam se čini iznimno praktičnim, makar zahtjeva malo privikavanja na to gdje se nalazi pokoja tipka. Aplikacija veoma brzo rješava zadatak i iscrtava graf, no nedostaje nam možda postupak rješavanja, kao što postoji u Photomathu.

11. Dictionary.com

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android, Microsoft Store

Vodeći internetski riječnik engleskog jezika, Dictionary.com ima i svoje aplikacije za mobitele. Baza od preko dva milijuna riječi u višegodišnjem korištenju nam još nijednom nije vratila da riječ nije pronađena. Uz ogromnu bazu, fora se čini i funkcija riječi dana, koja se može i dobivati putem nofitikacije kako biste si godišnje obogatili riječnik za 365 riječi. Fora su i riječnici slenga, poput aktualnog za žargon 1970-ih koji nam je pojasnio poneki film s Geneom Hackmanom.

12. Školska e-knjiga

Screenshot

Cijena: Besplatno (zahtjeva AAI@EduHr račun)
Link: iOS, Android, Windows, Mac OS

Aplikacija nakladnika Školske knjige sadrži digitalne verzije njihovih knjiga, s proširenim funkcijama za bolje učenje. Za korištenje aplikacije treba imati AAI@EduHr račun, putem kojega se i stječe pristup besplatnoj aplikaciji. Unutar aplikacije se mogu pregledavati digitalna izdanja knjiga, poput e-book readera, no nas se više dojmila interaktivnost sadržaja. Poneke pojmove se može kliknuti, poput wikipedije, što nas potom vodi na određeni dio knjige u kojem se taj pojam pojavljuje. Sadržaj iz glazbenog odgoja je popraćen i s audio ili video zapisima, zbog kojih nam se gledanje u puke note kao nekom tko nije glazbeno educiran čini mnogo zanimljivijim.

13. ClearFocus

Screenshot

Cijena: Besplatno
Link: iOS, Android

ClearFocus je aplikacija s kojom se olakšava korištenje tehnike za povećanje efikasnosti pri učenju Pomodoro. Aplikacijom se segmentira učenje. Na učenje se koncentrira 25 minuta, nakon čega ide odmor od 5 minuta. Nakon što se odrade 4 bloka od po 25 minuta rada, kreće veća pauza od 15 do 20 minuta. O aplikaciji se nema previše toga za reći. Iznimno je jednostavna i intuitivna, a jedina mogućnost je da se u nju upiše naziv radne sesije od 25 minuta. Aplikacija i automatski produžuje četvrti odmor.

Tehniku je razvio Francesco Cirillo kada se pokušao prisiliti na učenje. Uzeo je kuhinjski timer u obliku rajčice i namjestio ga na 10 minuta. Vremenom je tehniku usavršio i shvatio da su blokovi od 25 minuta rada najefikasniji. Povećanje efikasnosti učenja korištenjem ove metode i aplikacije možemo i osobno potvrditi, pogotovo u kasnonoćnim situacijama učenja pred ispit.