U Rimu, kraj Panteona, otvorila se rupa i otkrila popločenje staro 2000 godina

Rupe su rezultat ljudskog djelovanja, a sanacija je spora

FOTO: screenshot YouTube/ ROME REPORTS in English

Prošlog mjeseca se u Rimu, na trgu Piazza della Rotonda, pokraj Panteona, otvorila rupa velika skoro 10 kvadratnih metara i duboka više od 2.5 metra. Rupa je otkrila popločenje položeno prije više tisućljeća, piše LiveScience. Arheolozi su unutra našli sedam drevnih ploča izrađenih od travertina, vrste sedimentne stijene.

Srećom, kada se tlo urušio, popodne krajem travnja, nitko nije ozlijeđen jer trg zbog pandemije nije bio prepun turista kao obično. Otkriveno kamenje nastalo je otprilike u isto vrijeme kada i Panteon, od 27 do 25. godine prije Krista. Dizajnirao ga je Marcus Agrippa, prijatelj cara Augusta.

Rupe se pojavljuju sve češće

Panteon i Piazza obnavljani su negdje između 118.i 128. za vrijeme cara Hadrijana, a modificirali su ga i carevi Septimus Severus i Caracalla. Zapravo, ploče su prvi puta pronađene devedesetih kada su polagane instalacije. Nova rupa progutala je 40 kocaka kaldrme koje su pale u iskop u kojem su kablovi i cjevovodi, piše Roma Today.

Ove rupe, odnosno voragine, u Rimu su postale uobičajene i postaju veliki gradski problem. Posljednjih sto godina bilo ih je tridesetak godišnje, ali broj se u posljednje vrijeme povećao. Gotovo se utrostručio od 2009. godine, primjerice, 2018. bilo ih je 174.

Najgore u istočnom dijelu

Uzrok ovih rupa su drevne šupljine koje su stvorili ljudi, vađenjem kamenja, izgradnjom tunela i katakombi, što je učinilo tlo nestabilnim, posebno poslije obilnih kiša. Najosjetljivije je u istočnom Rimu, gdje su davno bili kamenolomi.

Veći dio grada sjedi na mekanome pjeskovitome tlu koje voda lako erodira, a tresu ga i vibracije prometa. Napredak u saniranju pukotina je vrlo spor, unatoč ambicioznom planu. Ipak, ove su rupe dokaz neprocjenjivih arheoloških bogatstava Rima, kažu arheolozi.