U Srbiji danas imaju 11 preminulih. Epidemiolog najavio moguće proglašenje izvanrednog stanja

Neće imati izbora ako se situacija nastavi pogoršavati

Broj novozaraženih u Srbiji i danas raste, u posljednja 24 sata zabilježili su 287 novozaraženih. Preminulo je 11 osoba, a testirali su 4050 ljudi. Na respiratorima imaju 144 pacijenta. Četiri osobe preminule su u Nišu, tri u Novom Pazaru, jedna u Vranju, a i dalje je najgora situacija u Beogradu gdje su gotovo ostali bez bolničkih kreveta.

Najviše ljudi u samoizolaciji je u Šapcu, a epidemiolog dr. Predrag Kon rekao je danas da je moguće da će proglasiti izvanredno stanje ako se nastavi ovakav rast novih slučajeva. Ipak, nada se da do toga neće doći, piše Blic.rs.

Nemaju puno opcija

Epidemiolog Kon upozorio je da nemaju previše opcija. “Mi nemamo baš mnogo izlaza u daljem povećanju aktivnosti, nemamo drugog načina nego da se zatvorimo. Hoće li to biti izvanredno stanje ili izvanredne mjere, to je već pitanje. Ja se nadam da neće biti potrebe za tim, mada i dalje imamo povećanje”, rekao je.

Kon je procijenio i da će stanje biti posebno loše ako dođu u situaciju da imaju po jednog oboljelog na svakih 1000 stanovnika. Ocijenio je i kako je situacija lošija nego što je bila u travnju.

“Imali smo ta slavlja i proslave i ta mjesta super prenošenja virusa, tada je svejedno koje je godišnje doba, tu se stvaraju super prenositelji. Moramo shvatiti da nam je virus vrlo ozbiljan neprijatelj”, rekao je Kon.

Govorio je i o mjerama

Kon je podsjetio i da se cijela njihova strategija temeljila na pretpostavki da će virus oslabjeti tijekom ljeta te da će se sporije širiti. “Ušli smo u situaciju kada nošenje maski u zatvorenom prostoru osigurava da nema prenošenja virusa, tu spadaju tržni centri, gradski prijevoz. Ne možemo uvijek tu kontrolirati socijalnu distancu”, rekao je Kon.

Dodao je kako i čekanje testova četiri do pet dana otežava praćenje situacije. Dodao je i da prenošenje virusa ovisi o tome koliko je blizak kontakt bio, kao i da se ne moraju nužno zaraziti svi koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom. Za bazene je rekao da su rizična mjesta.

Govorio je i da je važno da se poštuje mjera od jedne osobe na četiri kvadrata metra, što se odnosi i na polaganje ispita na fakultetima. “Vrtići moraju raditi, iako bi epidemiolozi sve zatvorili. Sreća je što mala djeca imaju uglavnom blage simptome ukoliko dođe do zaraze”, zaključio je Kon.