Ubija li UV zračenje koronu? Vjerojatno da, ali znanstvenici mole ljude da ne koriste kućne uređaje

Liječnici upozoravaju da ultraljubičasto svijetlo zaista ubija virusa, no u određenim okolnostima

3d gernerated virus image
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ultraljubičasto svjetlo se već desetljećima koristi za zaustavljanje patogena. No, pitanje je djeluje li i na koronavirus. Najbrži odgovor je da djeluje, ali potreban je pravi oblik UV zraka, u pravoj dozi, primijenjen od profesionalaca. Znači, uređaji za kod kuće koji tvrde da ubijaju SARS-COV-2 vjerojatno ne funkcioniraju, upozorava Indermeet Kohli iz Henry Ford bolnice u Detroitu.

UV zračenje se može razvrstati u tri vrste temeljem valne duljine, UVA,UVB i UVC zrake. Gotovo sve UV zračenje koje stiže na Zemlju je UVA jer najveći dio UVB i cijelo UVC zračenje apsorbira ozonski omotač. A UVC koje ima najkraću valnu duljinu i najviše energije može djelovati kao dezinficijens.

UVC se koristi za inaktivaciju nekih virusa

UVC na određenoj valnoj duljini od 245 nanometara uspješno se koristi za inaktivaciju gripe H1N1 i drugih koronavirusa, poput SARS-a i MERS-a. Studija o UV zračenju objavljena je 26.lipnja na medRxiv i čeka se stručna recenzija koja bi trebala potvrditi da UVC eliminira i SARS-CoV-2. UVC-254 djeluje jer ta valna duljina uzrokuje lezije u DNK i RNK. Dovoljna izloženost ih oštećuje tako da se ne mogu replicirati, učinkovito ubijajući ili inaktivirajući mikroorganizam ili virus.

Podaci koji podupiru ovu tehnologiju, jednostavnost uporabe i beskontaktnost čine UVC vrijednim alatom usred pandemije. Ali točan način primjene je kritičan. Mogućnost oštećenja DNK čini ga izuzetno opasnim za ljudsku kožu. Tehnologiju za dezinfekciju UVC treba prepustiti medicinskim ustanovama, a sigurnost i učinkovitost trebaju ocijeniti timovi koji su stručni za fitomedicinu i fotobiologiju.

Potrebna je dovoljna doza UVC-a

UVC ubija virus, ali je potrebna dovoljna doza. Osobito ako se njime dezinficiraju maske N95 koje su porozne pa je potrebna veća doza. Takva točnost kod uređaja za kućnu upotrebu nije moguća. U bolnicama se uzima u obzir oblik prostorije, zasjenjenje, vrijeme i vrsta materijala koji se dezinficiraju, da se ustanovi prava doza UVC potrebna za ubijanje patogena.

Istražuje se i druga valna duljina UVC-222 koja možda neće oštetiti ljudske stanice ali još je potrebno dosta istraživanja. Jasno je da ako se UVC koristi precizno i odgovorno, ima ogroman potencijal za uništavanje patogena koji trenutno iscrpljuje čovječanstvo, piše Live Science.