Ugledni medicinski časopis: eksperimentalna terapija uspješno zaustavila uznapredovali rak gušterače

Riječ je o vrsti imunološke terapije za određene vrste karcinoma krvi

Nurses treat A corona patient in the Covid IC ward in the Van Weel-Bethesda Hospital who is on a ventilator. The weekly average in terms of new transmitted corona infections also decreases. The outbreak appears to be increasingly under control. Most IC beds are empty. The decline in the number of corona patients in Dutch hospitals continues. There are still 422 people in intensive care units and nursing wards with Covid-19, the disease caused by the corona virus.
Covid IC Ward, Van Weel-Bethesda Hospital, Dirksland, Netherlands - 02 Oct 2021,Image: 636077778, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Čini se da je eksperimentalno liječenje u zaustavljanju uznapredovalog karcinoma gušterače kod jedne žene s Floride bilo uspješno, izvijestili su liječnici u New England Journal of Medicine, a prenosi NBC Health. Očigledni uspjeh terapije koja uključuje podešavanje gena imunoloških stanica tako da one napadaju tumorske stanice, mogao bi biti veliki korak naprijed u liječenju ne samo karcinoma gušterače nego i drugih vrsta karcinoma.

“Stvarno sam uzbuđen zbog ovoga”, rekao je dr. Carl June koji je prije više od deset godina pionirski uveo drugu vrstu imunološke terapije za određene vrste karcinoma krvi. Gospođi Kathy Wilkes, iz Ormond Beacha na Floridi, dijagnosticiran je karcinom gušterače 2018. godine. Sedamdeset jednogodišnja žena prošla je osam krugova kemoterapije, zračenje i operaciju Whippleov postupak za uklanjanje dijela gušterače. Ali u roku godine dana karcinom se proširio na pluća.

Žena se sama javila doktoru

Gospođa Wilkes pronašla je izvješće o slučaju iz 2016. godine, također objavljeno u New England Journal of Medicine, u kojem je detaljno opisano kako je osobi s uznapredovalim karcinomom debelog crijeva pomogla eksperimentalna vrsta genske terapije usmjerene na mutaciju karcinoma KRAS G12D.

Žena se obratila autoru izvješća, dr. Ericu Tranu. Tran je bio u Nacionalnom institutu za zdravlje kada je liječio bolesnika s karcinomom debelog crijeva, a poslije je prešao u Institut za rak Providence u Portlandu, u državi Oregon. Wilkes ga je zamolila za pomoć oko iste vrste terapije. Pokazalo se da je Wilkes imala istu gensku mutaciju kao pacijent s karcinomom debelog crijeva, unatoč različitim oblicima karcinoma.

Potencijalno je riječ o jednokratnom tretmanu

Eksperimentalni pristup uključivao je uzimanje uzoraka T stanica pacijentice. Zatim su te stanice genetski modificirane i reprogramirane da prepoznaju i napadaju tumorske stanice. T stanice su milijardu puta umnožene u laboratoriju, prije nego su vraćene u tijelo putem samo jedne intravenozne infuzije. “Ovo je potencijalno jednokratni tretman”, rekao je o novoj terapiji dr. Rom Leidner, koautor izvješća i jedan o direktora programa terapije karcinoma glave i vrata na Institutu za rak Providence.

U roku mjesec dana od infuzije, tumori u plućima gospođe Wilkes su se smanjili za više od polovice. Šest mjeseci kasnije smanjeni su za 72 posto svoje veličine. Ne zna se koliko dugo će ovo trajati. Ali nova terapija je “živi lijek” i modificirane T stanice bi trebale nastaviti rasti i razmnožavati se unutar imunološkog sustava te bi trebale napasti u slučaju da se karcinom vrati.

Jedna od najsmrtonosnijih vrsta karcinoma

Karcinom gušterače je jedan od najsmrtonosnijih vrsta karcinoma. Rijetko se otkriva prije nego se proširi i zato ga je teško liječiti. Očekuje se da će samo 11 posto pacijenata preživjeti pet godina nakon dijagnoze. Drugi pacijent koji je dobio isti tretman u Institutu za rak Providence nije preživio i ne zna se zašto je tretman kod jedne osobe bio uspješan, a kod druge nije. “Naporno radimo na tome da razumijemo mehanizam na koji funkcionira terapija jer bi nam to moglo pomoći da razvijemo bolje terapije”, kaže dr. Tran.

Liječnici gospođe Wilkes uspjeli su ciljati njezine tumore zahvaljujući mutaciji zvanoj KRAS. Dok većina karcinoma gušterače ima KRAS mutaciju, Tran je objasnio da samo 4 posto pacijenata s tim karcinomom ima mutaciju kao specifičnu molekulu na površini stanice, a koja je potrebna da bi osoba bila podobna za ovu terapiju.

Mutacija nije ograničena samo na ovaj karcinom

“Mutacija nije ograničena samo na ovaj karcinom”, kaže dr. Eric Rubin, glavni urednik New England Journal of Medicine. “Terapija zato ima potencijal da se koristi i kod drugih vrsta karcinoma.” “Ova mutacija je česta kod tumora koji nastaju iz epitelnih stanica, kao karcinom pluća, jajnika i gušterače”, objasnio je Rubin. “Po prvi puta imamo alat koji bi nam mogao omogućiti liječenje velikog broja različitih tumora.”

Dr. Rubin naglašava da se je rezultat ohrabrujući ali daleko još od lijeka. Jedan potencijalni čimbenik koji bi mogao objasniti pozitivne rezultate terapije kod pacijentice Wilkes je taj što se karcinom proširio na pluća, a ne na jetru jer takvi tumori imaju malo povoljnije ishode.