Ugroženi polarni medvjedi pare se sa grizlijima, rezultat je vrsta otpornija na klimatske promjene

Nova vrsta medvjeda otpornija je na klimatske promjene i više temperature, tumače paleontolozi

FOTO: Unsplash

Klimatske promjene izgleda da su uzrokovale pojavu nove vrste medvjeda na Arktiku. Vjeruje se da je medvjed ustrijeljen prije koju godinu na hladnim prostranstvima sjeverne Kanade hibrid polarnog medvjeda i grizlija. Lovac Didji Ishalook prvo je mislio da je ustrijelio malog polarnog medvjeda ali stručnjaci smatraju da se radi o mješancu dvije impozantne vrste medvjeda. Medvjed je ustrijeljen u blizini malene zajednice Arviat, smještene u zaljevu Hudson u kanadskoj arktičkoj regiji.

“Izgleda poput polarnog medvjeda, ali ima smeđe šape i velike kandže poput grizlija”, opisao je lovac. “Glava je isto tako grizlijeva.” Susreti s novom vrstom medvjeda, nazvanog krupni medvjed ili pizzy medvjed, nanulak ili grizzlar, postaju sve češći posljednjih godina jer se Arktik zagrijavao dvostruko brže od svjetskog prosjeka. Čini se da se grizli medvjedi pronađeni na Aljasci i u Kanadi pomiču prema sjeveru dok se njihov okoliš zagrijava, što ih dovodi u kontakt s polarnim medvjedima smještenima na obali.

Polarni medvjedi povlače se u unutrašnjost kako bi našli hranu

Paleontologinja Larisa DeSantis kaže da se polarni medvjedi povlače u unutrašnjost da bi našli hranu i pare se s genetski sličnim grizlijima. Nova vrsta medvjeda otpornija je na klimatske promjene i više temperature, tumači DeSantis. Dok se arktički led smanjuje, polarni medvjedi počinju provoditi više vremena na kopnu, gube na tjelesnoj težini, a broj im se smanjuje jer nisu u mogućnosti loviti favorizirani plijen poput tuljana.

“Kombinacija viših temperatura i rasta vegetacije znači da postoji više preklapanja između vrsta i očekivao bih da će se to preklapanje povećati”, kazao je za Guardian Chris Servheen, stručnjak za grizlije sa Sveučilišta u Montani. U prošlosti nismo ih puno sretali ali ove dvije vrste su genetski vrlo slične pa će muškarce obje vrste privlačiti ženke zbog čega se dešava miješanje vrsta. Grizli i polarni medvjedi dijele iste pretke prije više od pola milijuna godina.

Dugoročne prognoze povoljnije su za pizzije

Polarni medvjedi evoluirali su od smeđih medvjeda i sada su najveće kopnene zvijeri na svijetu, teške u prosjeku 720 kilograma. Grizliji su usamljene životinje koje imaju prepoznatljivu grbu na leđima, a okupljaju se zbog hrane i parenja. Kako temperature rastu, dugoročne prognoze mogle bi biti povoljne za pizzije više nego za polarne medvjede.

Polarni medvjedi ovise o ledu, evoluirali su s njime i ne mogu dugoročno živjeti na obali. Nestane li morski led, neki će preživjeti ali izgledi za njih nisu dobri. “Gledamo na evolucijsku promjenu dugoročno gdje se preklapanja povećavaju, a polarni medvjedi nemaju puno mogućnosti. Prije nego što vidimo posve novu vrstu medvjeda proći će još stotine godina”, kažu znanstvenici.