Umro je Branko Lustig

Lustig je najpoznatiji hrvatski filmski producent i dobitnik dva Oscara

Lustiga je prije par godina u njegovu domu snimio Telegramov urednik fotografije
FOTO: Vjekoslav Skledar

U Zagrebu je jutros u 87. godini preminuo veliki Branko Lustig.

Lustig je najpoznatiji hrvatski filmski producent i dobitnik dva Oscara za filmove “Schindlerova lista” 1993. godine i “Gladijator” 2000. godine.

Osim Oscara u svojoj bogatoj filmaškoj karijeri osvojio je niz drugih međunarodnih nagrada i priznanja kao što su Odličje Viteza reda umjetnosti i književnosti, a uvršten je među 50 najboljih svjetskih filmskih producenata svih vremena.

Dobitnik dva Oscara

Početkom pedesetih studirao je glumu na Kazališnoj akademiji u Zagrebu, te radio na filmu, isprva kao organizator snimanja, potom kao pomoćnik redatelja, direktor filma i producent u ukupno više od 100 hrvatskih, koprodukcijskih i stranih filmova.

Među filmovima na kojima je radio ističu se “Limeni bubanj” V. Schlöndorffa iz 1979. i “Sofijin izbor” A. J. Pakule iz 1982. Nakon rada na seriji “Vjetrovi rata” (1983.) odlazi u SAD gdje za televizijsku seriju “Ratovi za drogu: priča Camarena” (1990.) dobio nagradu Emmy.

Oscara je dobio za filmove “Schihdlerova lista” Stevena Spielberga (1993.) i “Gladijator” Ridleya Scotta (2000.), za koje je nagrađen i Zlatnim globusom.

U njegovoj bogatoj biografiji ističu se i “Pad crnog jastreba” (2001.), “Kraljevstvo nebesko” (2005.), “Dobra godina (2006.), “Američki gangster” (2007.) i “In Between Engagements” (2014.)

Prijateljstvo sa Spielbergom

Prije deset godina Lustig je odlučio vratiti se u Hrvatsku gdje je bio predsjednik Festivala tolerancije – Festivala židovskog filma.

U intervjuu za Nacional, na pitanje zašto se odlučio vratiti u Hrvatsku iz Los Angelesa, rekao je: “Iskreno, vratio sam se da umrem ovdje. Lijep je Hollywood, upoznao sam velike glumce, radio s njima, ali ipak je ovo moja zemlja i puno toga sam tu doživio – i lijepog, ali i stradanja. Tu imam i puno prijatelja, u Americi imam jako puno znanaca, ali samo mi je Spielberg prijatelj”.

Ove je godine proglašen počasnim građaninom grada Zagreba za izniman doprinos promicanju vrijednosti demokratskog društva, filmske umjetnosti i kulture razumijevanja među različitima, čime je trajno zadužio Hrvatsku i Grad Zagreb.

Preživio koncentracijske logore

Branko Lustig rodio se u Osijeku 1932. godine. Zbog židovskog podrijetla bio je tijekom Drugog svjetskog rata zatočenik zloglasnih koncentracijskih logora Auschwitz i Bergen-Belsen.

Većina članova njegove obitelji su nestali u koncentracijskim logorima diljem Europe, uključujući njegovu baku koja je ubijena u plinskoj komori, dok je njegov otac ubijen u Čakovcu 15. ožujka 1945. Lustigova majka preživjela je Holokaust pa se s njom ponovno sjedinio nakon rata. Na dan kada je oslobođen, imao je 30 kilograma.

Lustig je svoje preživljavanje Auschwitza pripisao njemačkom časniku koji je igrom slučaja rodom iz istog osječkog naselja iz kojeg je i Lustig. Slučajno je čuo Lustiga kako plače pa ga je pitao tko mu je otac. Ispalo je kako je časnik poznavao Lustigovog oca.

“Moj broj je A3317. Dalek je put od Auschwitza do ove pozornice. Umirući su mi ostavili u amanet da – ako preživim – pričam kako je bilo”, rekao je Lustig kada je kao najbolji producent nagrađen Oscarom za Schindlerovu listu.