Upaljen je crveni alarm, na obali puše jaka bura. Pitali smo RTL-ovog meteorologa što nas čeka do kraja dana i nema dobre vijesti

Građane Zagreba upozorava se da pripaze na padanje grana, u okolici Splita je padao snijeg

Očekuje nas oblačan i izrazito vjetrovito dan, prognozira Državni hidrometeorološki zavoda, uz mjestimične oborine, uglavnom u kopnenim područjima. U nizinskom dijelu je moguća susnježica, a u gorju uglavnom snijeg. Prema večeri smanjenje naoblake i razvedravanje sa zapada. Puhat će jak i olujan sjeverni i sjeveroistočni vjetar, na Jadranu tramontana i bura mjestimice s orkanskim udarima, piše DHMZ, koji je objavio crveni alarm za čitavo područje unutrašnjosti Dalmacije i jadranske obale, osim zapadne obale Istre. Crveni alarm označava izuzetno opasno vrijeme.

Na sjevernom dijelu obale najavljen je olujni vjetar, podno Velebita s orkanskim udarima bure. Srednja brzina vjetra bit će 65-90 km/h, a najjači udari 90-165 km/h. Slično će biti i u splitskoj regiji, gdje je orkanska bura moguća ispod Biokova. Dalmatinski otoci mogli bi se susresti s orkanskom burom i tramontanom te udarima vjetra od 65-185 km/h.

Snijeg u Splitu

O izuzetno snažnom vjetru u Dalmaciji javlja portal Dalmacija danas, koji spominje da u Makarskoj puše na udare do orkanskih 169 km/h. U dubrovačkoj zračnoj luci izmjereni su udari do 133 km/h, a u Splitu na Marjanu udari bure idu do 126 km/h. Kao posebnu zanimljivost sa splitskog portala navode podatak da je na Svetom Juri, najvišem vrhu Biokova, zabilježen udar vjetra od 270 km/h. Radi se o neverificiranom podatku, no postane li on služben, radit će se o najvećoj brzini vjetra ikada službeno izmjerenom u Hrvatskoj.

S obzirom na takve brzine vjetra, ne čudi što je u ponoć na Biokovu temperatura zraka iznosila -8°C, a osjet hladnoće čak -21°C. Osim jakog vjetra, u Dalmaciji je danas bilo i snijega, daleko neuobičajenije pojave za taj dio zemlje. Dalmacija danas javlja da je jutros povremeno bilo susnježice, a slab snijeg pada sve do Klisa. Povremeno ga ima u velikom dijelu Zagore, a dio imotskog područja je jutros osvanuo pod tankim snježnim pokrivačem.

Odsječeni su otoci

Zbog olujne bure i višemetarskih valova na Jadranu u srijedu su drugi dan za redom u prekidu sve katamaranske linije prema srednjodalmatinskim otocima a prekinuto je i više trajektnih linija, doznaje se u Jadrolinijinoj agenciji u Splitu. “Olujna bura mjestimično dostiže udare gotovo 90 kilometra na sat što stvara višemetarske valove na moru koji ometaju plovidbu,” izjavila je Hini voditeljica Jadrolinijine agencije Jelena Ivulić.

Zbog pogoršanih vremenskih prilika danas su u prekidu trajektne linije Split-Vela Luka-Ubli, Sumartin-Makarska i Sućuraj-Drvenik. “Pratimo razvoj vremenskih prilika na moru i bude li potrebno prekinut ćemo tijekom dana još neke trajektne linije,” kazala je Ivulić. Dodala je kako se postupno smirivanje vremenskih prilika na Jadranu može očekivati u četvrtak.

Opasno i u Zagrebu

Situacija nije toliko ekstremna u unutrašnjosti zemlje, gdje je na snazi narančasti alarm. Usprkos tome, gradski Ured za upravljanje u hitnim situacijama poziva građane Zagreba na oprez. Prema najavama Državnog hidrometeorološkog zavoda za Zagreb i zagrebačko područje najavljeni su olujni udari sjevernog vjetra.

Očekuju se srednje brzine vjetra 40–55 km/h, s najjačim udarima od 55-105 km/h, koji mogu uzrokovati poremećaje u prometu, oštećenje konstrukcija, lomljenje i padanje grana, upozoravaju iz Ureda. Sve gradske i sve hitne službe su u pripravnosti te će intervenirati prema potrebi, dodaju, a građane mole za dodatni oprez.

Posebno jak vjetar potkraj dana

Vjetrovito vrijeme očekuje nas do kraja dana, štoviše, predvečer će puhati još snažnije, kaže Nikola Vikić Topić, prognostičar RTL-a. “Popodne bi brzina vjetra i u unutrašnjosti mogla prelaziti 100 km/h. Najveća vjerojatnost za to je u Međimurju i Podravini. Zagreb od takvih ekstrema ipak štiti Medvednica, ali i tu bi brzina vjetra mogla prelaziti 50 km/h. Takve vrijednosti ne djeluju neobično kada govorimo o obali, ali za unutrašnjost su velike”, napominje Vikić Topić.

“U unutrašnjosti vjetar te snage može iščupati stabla, kao što smo vidjeli jučer, dok je vegetacija na obali ipak drugačija i otpornija na oluje”, dodaje. U Dalmaciji bi brzina vjetar mogla prijeći 150 km/h, a posebno će snažno puhati potkraj dana. “Bura je uvijek najsnažnija ujutro i navečer, kaže se da sredinom dana ide na ručak”, objašnjava prognostičar RTL-a. Vjetar će sutra oslabiti, ali zato nas čeka nešto hladnije vrijeme.

“Kad vjetar padne, padaju i temperature. Jutara će biti hladna, no ostat će unutar normi za ovaj dio godine, od -5 do -3 stupnjeva Celzija. Vrijeme će se smirivati prema kraju tjedna. Vjetar će se ponovo podići u nedjelju, ali to će biti jugo. Južina nas čeka i početkom idućeg tjedna, u ponedjeljak i utorak sigurno. Možemo se tješiti time što će nekoliko dana pred nama će biti vrlo lijepi, posebno u Dalmaciji kada prođe bura, gdje će petak i subota biti posebno sunčani i čisti”, kaže Nikola Vikić Topić.