Objavljen je Indeks mira za proteklih 12 mjeseci i čini se da je situacija u svijetu dosta loša

Povećana je politička nestabilnost u 39 zemalja

Prikaz
FOTO: IEP

Na temelju globalnih istraživanja o miru u svijetu, kojeg već jedno desetljeće provodi Institut za ekonomiju i mir, ovog tjedna objavljen je Indeks globalnog mira za 2016. godinu prema kojem je trenutačno samo 10 zemalja svijeta slobodno od bilo kakvih sukoba. Najveći problemi su pogoršanje sukoba na Bliskom istoku, izbjeglička kriza te teroristički napadi. “Globalni indeks mira bilježi povijesno manje miroljubiv i više nejednak svijet”, stoji u generalnom zaključku nove studije.

A upravo situacija na Bliskom istoku vuče dolje ostatak svijeta, pokazuje istraživanje. Prema podacima Instituta za ekonomiju i mir, samo su Bocvana, Čile, Kostarika, Japan, Mauricijus, Panama, Katar, Švicarska, Urugvaj i Vijetnam oslobođeni bilo kakvih sukoba, tvrdi IEP.

Najmirniji (opet) Island

Island najmiroljubiviji
Island najmiroljubiviji IEP

Najmirnija zemlja na svijetu je opet Island, a nakon njega, Danska, Austrija, Novi Zeland te Portugal.

“Nije samo Island dobar primjer održanja mira u državi, ima nekoliko miroljubivih zemalja od kojih možemo učiti. To su zemlje koje prakticiraju takozvani pozitivni mir, a to je jedan od ključnih faktora za održavanje miroljubivog društva”, kažu iz IEP-a te dodaju: “Ako je pozitivni mir dovoljno snažan, onda države u kojima se dogodi nekakav šok neće odmah početi propadati, točnije, automatski pribjegavati nasilju.” Da bi se pak postigao pozitivni mir, potrebno je stvoriti društveni okvir unutar kojeg institucije i strukture rade na dugoročnoj izgradnji mira.

Što se tiče regija, Europa je proglašena najmirnijom.

U Hrvatskoj stanje mira visoko

Ocjena Hrvatske
Ocjena Hrvatske IEP

A prema karti, koju su sastavili iz IEP-a, stanje u Hrvatskoj je proteklih 12 mjeseci bilo dosta dobro, točnije opće stanje mira opisano je kao visoko te se Hrvatska nalazi na 26. od 162 mjesta. Ovo istraživanje se bazira na temelju ocjena niza faktora poput razine korupcije u zemlji, protoka informacija, funkcionalnosti vlasti te prihvaćanja prava drugih.

Povećana politička nestabilnost u mnogim zemljama

Jemen, Libija, Sirija i još neke od najnesigurnijih zemalja
Jemen, Libija, Sirija i još neke od najnesigurnijih zemalja IEP

U posljednjih 12 mjeseci povećana je politička nestabilnost u 39 zemalja. “Kad bismo maknuli Bliski istok iz indeksa tijekom proteklog desetljeća, a i prošle godine, svijet bi bio puno mirnije mjesto, a to upravo oslikava koliko tamošnja situacija utječe na cijeli svijet”, kazao je osnivač Instituta za ekonomiju i mir (IEP), Steve Killelea za The Independent. “Ako pogledamo cijeli svijet u posljednjih 12 mjeseci, on je postao nešto manje miroljubiv nego što je bio prema studiji iz 2015.”, dodao je.

Sirija i ove godine najnemirnija

Grafički prikaz rastućih i padajućih zemalja
Grafički prikaz rastućih i padajućih zemalja IEP

Globalni indeks pokazuje kako je 81 zemlja postala miroljubivija tijekom protekle godine dok se stanje pogoršalo u 79 država na svijetu. “Problem je u našoj nemogućnosti da riješimo konflikte koji se pojavljuju, konflikti u Afganistanu i Iraku traju preko desetljeća, a onda su 2011. eskalirali i u Siriji pa potom i u Libiji te Jemenu”, kaže osnivač IEP-a te pojašnjava kako miroljubive zemlje postaju još miroljubivije s godinama dok one nemiroljubive iz godine u godinu zaoštravaju sukobe zbog čega se stvara tzv. mirovna nejednakost u zemljama diljem svijeta.

A upravo je Sirija, u kojoj su sukobi eskalirali 2011. godine, ove godine još jednom proglašena najnemirnijom zemljom na svijetu.

Inače, rezultati istraživanja ovog Instituta smatraju se dosta relevantnima jer ih provode stručnjaci, a njihovim statističkim rezultatima koriste se Vlade, akademske ustanove, nevladine organizacije i slične institucije.