Uspjeli smo i Mount Everest zatrpati smećem; sada ga grupa volontera pokušava očistiti u 45 dana

U prva dva tjedna sakupljene su tri tone smeća, ali i otkriveno nekoliko tijela poginulih penjača

Panoramic beautiful view of mount Ama Dablam with beautiful sky on the way to Everest base camp, Khumbu valley, Sagarmatha national park, Everest area, Nepal
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Mount Everest prekriven je smećem, javlja CNN. Desetljeća penjanja na najviši vrh na svijetu pretvorila su planinu u visoki deponij smeća, prekriven otpadom koji su penjači odbacili, a nailaze i na mrtva tijela stradalih penjača. Tim volontera, njih 14, odlučilo je u 45 dana provesti jedno od najambicioznijih čišćenja na svijetu i to je odmah dalo rezultate. Cilj im je ukloniti s planine 10 tona smeća.

U prva dva tjedna sakupljene su tri tone smeća. To je kao težina dva SUV automobila ili velikog muškog nilskog konja. Prikupljeni otpad čine prazne limenke, boce, plastika i odbačena opremu za penjanje. Uklanjanju smeća pomagao je vojni helikopter, a tim je spreman popeti se još više u nastojanju da uklone što više smeća. Službeno je priopćeno i da na visini od 8848 metara leže četiri tijela.

Uveli su mjere protiv zagađenja

“Naš je tim sada stigao u bazni kamp kampanje za čišćenje Everesta. Tu smo osigurali hranu, vodu i sklonište”, kazao je novinarima Himalayan Timesa, Dandu Raj Ghmire, generalni direktor za turizam Nepala. Nepalska vlada i lokalna zajednica dugo se bore s problemom smeća na planinama, dok penjači iz cijeloga svijeta u velikome broju i dalje putuju u zemlju, da bi se popeli na željene vrhunce.

Od 2011. godine redovito se radi na uklanjanju nekolika tona smeća s planine, a uvedeni su i sustavi gospodarenja otpadom. Prema udruzi Everest Summiteers Association ogroman porast posjetitelja posljednjih desetljeća imao je ozbiljan utjecaj na osjetljivo okruženje planine. Vlada je 2014. godine, uvela depozit za penjače koji im se vraća ako se s planine vrate u bazu s osam kila smeća. U veljači, Kina je zabranila penjanje sa svoje strane u nastojanju da smanji otpad.

Otapanje ledenjaka Mount Everesta, pak, otkriva tijela mrtvih penjača. Oni koji su zaduženi za čišćenje, imaju još jedan problem, klimatske promjene brže otapaju snijeg s planine i izlazi sve više mrtvih tijela. “Zbog globalnog zatopljenja, snijeg i ledenjaci se tope, a broj mrtvih tijela, koje pronalaze planinari, raste”, rekao je Ang Tshering Sherpa, bivši predsjednik nepalske udruge planinara. Od 1922. godine više od 200 planinara umrlo je penjući se na Mount Everest, a većina tijela zakopana je ispod ledenjaka ili snijega.