Uživo. U Zagrebu četverogodišnje dijete ozlijeđeno u padu stabla na auto, klimatolog otkrio zašto je oluja bila toliko snažna

Pratimo posljedice olujnog nevremena koje je zahvatilo Zagreb i kontinentalnu Hrvatsku

20.07.2023., Zagreb -  Uslijed strasnog nevremena i oluje u Prilazu baruna Filipovica pala je dizalica koja se ukopala u cestu. Fotografije iz zraka. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Olujno nevrijeme koje je u srijedu popodne pogodilo kontinentalnu Hrvatsku odnijelo je dva života u Zagrebu i dva u Slavoniji. Zagrebačke bolnice su zbrinule više od 130 pacijenata, a hospitalizirano je njih 15.

Nevrijeme praćeno kišom i olujnim vjetrom u Zagrebu je nosilo sve pred sobom. Dva muškarca, 50-godišnji pješak te 48-godišnji vozač, preminuli su na mjestu nesreće uslijed pada stabla, a život je izgubio i 40-godišnjak iz općine Cernik u Brodsko-posavskoj županiji, koji je bio u automobilu na koji je palo stablo. U nevremenu je poginuo i vatrogasac tijekom intervencije u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Nevrijeme je zahvatilo nekoliko županija, no najveće štete i najviše ozlijeđenih je u Zagrebu. U Zagrebu i Zagrebačkoj županiji žurne i komunalne službe imale su više od 1500 intervencija. Vjetar koji je nosio sve pred sobom – granje i limene krovove, razne predmete, rušio dimnjake, kidao stabla, ostavio je zakrčene gradske prometnice i tramvajski promet koji do kasno navečer nije u potpunosti vraćen u funkciju.


Ovo su ključni događaji:


  • U olujnom nevremenu u Zagrebu poginule dvije osobe
  • U nevremenu poginuo vatrogasac, 130 ozlijeđenih
  • U prekidu je dio željezničkog prometa
  • Zagreb poslao upozorio građane da izbjegavaju posjete parkovima
  • ZET: Sve tramvajske linije prometuju uobičajenim trasama
  • Do sada zabilježeno 1507 intervencija vatrogasaca
  • Policija poslala apel: ‘Minimalno se vozite autom kroz centar Grada’

ŠTO SE TRENUTNO DOGAĐA:


Božinovićeva verzija zašto nije bilo SMS-ova upozorenja: ‘Sustav još nije normiran, poruke građanima ne bi došle na vrijeme’

  • Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović se nakon sjednice Vlade obratio medijima te pokušao objasniti zašto građanima, unatoč neviđenom nevremenu, nije stigla poruka upozorenja. Božinović kaže da sustav još nije normiran. “Imali smo situaciju da smo po županijama slali test poruke koje su stizale unutar sat ili nešto više od sat vremena. Vidjeli ste što su rekli iz DHMZ-a da oni sat vremena prije još nisu bili svjesni količine štete odnosno kiše i vjetra koju jučerašnja orkanska oluja može izazvati”, rekao je Božinović.

Kazao je i da su vlasnici operativnih sustava, odnosno firme koje imaju operativni sustav, a to su Google i Apple, potvrdili da će moći instalirati slanje obavijesti kao obavezni dio konfiguracije novih telefona. “Moramo riješiti pitanje starijih, da svi imaju opciju na telefonu koja će zaprimati tzv. cell broadcast poruke. Razlika između njih i SMS-a je da se može puno više teksta i puno više poruka u puno manje vremena može doći na puno više mobilnih uređaja. Kad su oni to potvrdili, onda se moglo krenuti u normiranje cijelog ovog posla”, kaže Božinović.


Proglašena prirodna nepogoda za dijelove Osječko-baranjske županije

  • Zbog šteta od olujnog nevremena, koje je 13. srpnja pogodilo dijelove Osječko-baranjske županije, župan Ivan Anušić u četvrtak je proglasio stanje prirodne nepogode za dva grada i šest općina u toj Županiji, izvijestio je u četvrtak županijski Stožer Civilne zaštite.

Prirodna nepogoda proglašena je za gradove Belišće i Donji Miholjac, baranjske općine Bilje, Čeminac, Darda i Jagodnjak te za općine Podravsku Moslavinu i Viljevo. Načelnik Stožera dožupan Mato Lukić izjavio je novinarima kako je većina šteta, s obzirom da je nevrijeme pratila jaka tuča, nastala na poljoprivrednim površinama te ratarskim, voćarskim i povrtlarskim kulturama, a šteta se trenutno procjenjuje na oko 20 milijuna eura.

S obzirom da sinoćnje nevrijeme na području Osječko-baranjske županije nije napravilo tolike štete, kao u nekim drugim slavonskim Županijama, Lukić je izvijestio kako je županijski Stožer odlučio pomoći jače pogođenim područjima te uputio vatrogasce iz Osijeka i Belog Manastira na područje Županje, Iloka te Požeško-slavonske županije.

Dodao je kako je sinoćnje nevrijeme pogodilo dijelove općine Strizivojna te nanijelo štete lokalnim OPG-ima i farmama. U tijeku je procjena šteta, i očekujem da će sutra općinske vlasti županu uputiti zahtjev da također proglasiti prirodnu nepogodu, i za područje općine Strizivojna, dodao je Lukić.


U tijeku uklanjanje krana iz Prilaza baruna Filipovića

  • Prilaz baruna Filipovića u Zagrebu, gdje je jučer uslijed oluje pao građevinski kran, u tijeku je uklanjanja. Iz zagrebačke gradske uprave javljaju da kreće iskop, nasipavanje i betoniranje, a od sutra ujutro asfaltiranje. Ulica bi u promet trebala biti puštena sutra tijekom dana.
Igor Kralj/PIXSELL

Novi apel Grada Zagreba

  • Grad Zagreb poslao je još jedan apel građanima: “Telefonske linije hitnih službi 112 i 193 i dalje su pod velikim opterećenjem! Zato je važno da građani te službe zovu samo u situacijama kad je ugrožen život i imovina. Za ostale situacije, molimo da kontaktirate nadležne gradske službe “.

DHMZ: ‘Ono jučer bila je jedna od najjačih oluja u Zagrebu otkako postoje mjerenja’

  • Državni hidrometeorološki zavod izrazio je sućut obiteljima poginulih u jučerašnjem olujnom nevremenu koje je zahvatilo velik dio kontinentalne Hrvatske. Potom su u priopćenju pojasnili što znače narančasto i crveno upozorenje, uz napomenu da oba ukazuju na opasno vrijeme.

Jučerašnje grmljavinsko nevrijeme bilo je izuzetno jako i bilo je samo dio dugoživućeg grmljavinskog nevremena većih prostornih dimenzija (tzv. mezoskalni konvektivni sustav), u okviru kojeg su se stvarale grmljavinske superćelije (sustavi s izraženom rotacijom).

Dostupni podaci pokazuju kako su udari vjetra na zagrebačkom području bili olujni na granici orkanskih što ih svrstava među najjače zabilježene na ovom području. Nakon središnje Hrvatske, grmljavinsko nevrijeme nastavilo je putovati prema istoku, te je sličnom žestinom zahvatilo još brojne gradove (Lipik, Slavonski Brod, Županja…) gdje su izmjerene brzine vjetra i do 180 km/h, piše DHMZ.

“Objavljena su upozorenja na opasne vremenske prilike u kontinentalnoj Hrvatskoj – za grmljavinsko nevrijeme od 18. srpnja na snazi je drugi stupanj odnosno narančasto, a prilikom približavanja sustava iz Italije preko Slovenije stupanj upozorenja je jučer, 19. srpnja iza 15 h podignut na najviši crveni”, naveli su.


Jedan od poginulih djelatnik je zagrebačkog kafića

  • U oluji koja je pogodila Zagreb poginuo je Dario Rebić (48) djelatnik zagrebačkog kafića Dvorište. “Danas je u oluji poginuo naš dragi prijatelj i djelatnik Dario. U šoku smo”, objavili su radnici kafića na Facebooku. U kafiću danas stoje lampioni i knjiga sućuti za omiljenog konobara.

Danas je u oluji poginuo naš dragi prijatelj i djelatnik Dario.U šoku smo .

Posted by Caffe bar DVORIŠTE on Wednesday, July 19, 2023

“Svi koji žele mogu doći donirati za obitelj. Imao je ženu i dvoje djece, a njegova supruga i dvije kolegice bile su u autu kad se to dogodilo. Bio je predivan čovjek, izvrstan radnik, najviše na svijetu je volio svoju ženu i djecu”, rekao je Darijev šef i vlasnik kafića Ante Grgurić za Index.

Radnici kafića su za 24 sata ispričali da je Dario jučer završio smjenu i krenuo po suprugu koja radi na Žitnjaku, kad je u Čavićevoj na njegov auto palo drvo i ubilo ga na mjestu.


KBC Sestre milosrdnice: Zaprimili smo 25 pacijenata

  • KBC Sestre milosrdnice oglasio se o ozlijeđenima. “Zbog pojačanog interesa javnosti u nastavku dostavljamo kratki status o pacijentima zbrinutima u KBC-u Sestre milosrdnice nakon oluje 19. srpnja 2023. Klinika za traumatologiju KBC-a SM zaprimila je ukupno 25 pacijenata, od čega je sedam pacijenata imalo teže tjelesne ozljede u vidu prijeloma kostiju. Dva su pacijenta hospitalizirana.

Klinika za kirurgiju KBC-a SM zaprimila je ukupno 13 pacijenata, od čega su tri pacijenta zadržana na daljnjem promatranju zbog ozljeda glave. Jedna pacijentica je otpuštena danas, 20.7., te je na daljnjem liječenju ostalo još dvoje pacijenata”, objavili su.


Četverogodišnje dijete ozlijeđeno u padu stabla na automobil

  • Četverogodišnje dijete ozlijeđeno je u padu stabla tijekom jučerašnjeg nevemena u Zagrebu, liječnička pomoć pružena mu je u dječjoj bolnici u Klaićevoj te je otpušteno na kućnu njegu, doznaje se u četvrtak u toj bolnici koja je oštećena i poplavljena te je u tijeku hitna sanacija. U padu stabla na automobil četverogodišnje dijete zadobilo je nagnječenja glave, zbrinuto je i sada je na kućnoj njezi, rekao je Hini ravnatelj bolnice Goran Roić.

Na hitnom prijemu u Klaićevoj zbrinuli su i sedmogodišnju djevojčicu koja zbog naleta vjetra pala, ozlijedila oba koljena, slabinsku regiju i lakat. Također je otpuštena na kućnu njegu uz terapiju i mirovanje.


Milanović: ‘Nisam znao za oluju dok mi žena nije rekla da nešto maknem s balkona’

  • “Ne bih ni u koga upirao prstom, ali znam da se slično dogodilo dva sata ranije u Koruškoj. Vidjeli ste radnika u kranu, da je znao ranije, vjerojatno ne bi bio tamo. Ni ja nisam znao za to dok mi žena nije rekla da nešto maknem s balkona. Nije to došlo iz Duha Svetog, nego iz Austrije preko Slovenije, u realnom vremenu”, kazao je Milanović

Klimatolog: ‘Pogodila nas je oluja superćelijskog kumulonimbusa’

  • Klimatolog, geofizičar i profesor zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Branko Grisogono za HRT je komentirao kako je jučerašnja oluja bila jedna “vrlo neobična oluja koja spada u mezoskalne fenomene” kojejje jako teško prognozirati.

“To je bio mezoskalni konektivni sustav koji je u nekim trenucima pokazivao značajke tzv. superćelijskog kumulonimbusa. Radi se o najjačim olujnim oblacima po rotaciji. To se jučer dogodilo”, rekao je klimatolog i dodao da su prognostičari poslali najbolje upozorenje, prema podacima kojima su raspolagali.


DHMZ: Za zagrebačku regiju sad na snazi žuti alarm

  • Operativni centar Civilne zaštite prenosi nova upozorenja DHMZ-a za hrvatske regije. Premda je jutros na snazi bilo samo žuto upozorenje za karlovačku regiju, žuti je alarm sada proširen i na zagrebačku regiju. Pljuskova s grmljavinom može biti popodne i navečer. Šanse za grmljavinsko nevrijeme u regiji Zagreb su veće od 60 posto, kao i u regiji Karlovac.

Plenković: ‘Ovo je novi znak sve razornijih klimatskih promjena’

  • Premijer Andrej Plenković je na početku sjednice Vlade rekao da je nevrijeme jučer pogodilo čak 14 županija i izrazio žaljenje i sućut njihovim obiteljima, zaželio je svim ozlijeđenima brzi oporavak. Ponovio je i da će Vlada pomoći u saniranju šteta.

“Ovo je bila jedna od najjačih grmljavinskih oluja u Zagrebu. Palo je 20-35 litara po metru kvadratnom u svega 10 minuta. Udari vjetra bili su olujni, na granici orkanskih”, rekao je Plenković.

“Ovo je novi znak sve razornijih klimatskih promjena koje ne pogađaju sam Hrvatsku i Europu, nego cijeli svijet. Klimatske promjene ubrzavaju i više i brže nego što smo možda očekivali. Potrebno je da kao društvo postanemo svjesniji naše ukupne odgovornosti”, rekao je i dodao da će se nastaviti pripreme za takve događaje u budućnosti.


U Ribniku, ponajmanjoj hrvatskoj općini, oštećene 153 obiteljske kuće

  • Od ukupno 238 oštećenih kuća u jučerašnjem nevremenu najviše ih je stradalo u Općini Ribnik, ponajmanjoj hrvatskoj općini, gdje su oštećene 153 kuće i 150 gospodarskih objekata, pa su općinske vlasti već najavile proglašavanje stanja prirodne nepodode.

Na području Karlovačke županije oštećeno je ukupno 238 kuća i više od 290 gospodarskih i pomoćnih objekata. U otklanjanju šteta, na području županije ukupno je angažirano 187 vatrogasaca sa 47 vatrogasnih vozila, te 7 pripadnika HGSS-a.

Teško je stradalo i Ribniku susjedno Žakanje, u kojemu je oštećeno 50 kuća i više od 100 gospodarskih objekata. Na području grada Karlovca također je u tijeku sanacija šteta, a prema dosad prikupljenim podacima oštećeno je 35 kuća i 40 pomoćnih objekata.


‘Ne preporuča se kretanje Sljemenom’

  • Iz Parka prirode Medvednica su objavili, kako su naglasili, važno upozorenje posjetiteljima. “Nakon jučerašnjeg olujnog nevremena u Parku ima mnogo porušenih stabala. Nije još poznato stanje na svim stazama, pa zbog sigurnosti ne preporučamo kretanje po Parku. Osim porušenih stabala postoji opasnost od pada polomljenih grana i stabala kojima je vjetar oslabio stabilnost”, apelirali su iz Parka prirode Medvednica.

Ovo su brojevi koje Zagrepčani mogu nazvati za prijavu štete i drugih problema

  • Zagrebačka gradska uprava s novinarima je podijelila popis telefonskih brojeva i kontakt e-mail adresa koje Zagrepčani mogu iskoristiti ako žele prijaviti probleme i druge smetnje vezane za posljedice jučerašnje oluje.

Telefonske linije hitnih službi 112 i 193 i dalje su pod velikim opterećenjem, zbog čega je važno da građani hitne službe zovu samo u situacijama kad je ugrožen život i imovina.Za sve druge situacije pozivamo građane da se prijave na telefonske brojeve nadležnih gradskih službi, koje možete pronaći niže u tekstu.

Zrinjevac – prioritetno za raščišćavanje površina javne namjene

  • Tel:: 01 6598 999 (0-24h)
  • E-mail: uprava.zrinjevac@zgh.hr

 

Vodoopskrba i odvodnja – za prijave interventnog čišćenja slivnika

  • Tel: 01 6163 222 (0-24 h)
  • E-mail: vio.hitneodvodnja@zgh.hr U slučaju da je slivnik površinski začepljen, ViO moli građane da razgrnu lišće i granje

 

Zagrebačke ceste

  • Tel: 01 2356 444, 01 6420 858
  • E-mail: dojavni.centar@zgh.hr, zagrebacke.ceste@zgh.hr

 

Gradska plinara Zagreb – za hitne intervencije, ako se osjeti miris plina, ili ako nema plina u instalaciji

  • Tel: 0800 400 400 (0-24h)

 

ZET

  • Tel: 01 6680 703 (0-24h), 072 500 400
  • E-mail: javnost@zet.hr

 

Komunalno i prometno redarstvo – za prijave prometnih problema i komunalnih prekršaja

  • Tel: 01 6101 566 (7-22h)
  • E-mail: redarstvo@zagreb.hr
  • Sve nove informacije ćemo kontinuirano objavljivati, uključujući informacije vezane uz način prijave šteta nastalih na imovini građana

U Zagrebu u nevremenu 13 teže ozlijeđenih, nisu u životnoj opasnosti

  • U snažnom nevremenu koje je srijedu popodne pogodilo Zagreb ozlijeđeno je 130 osoba, 13 ih je zadobilo teže ozljede, no nitko nije životno ugrožen, priopćilo je u četvrtak Ministarstvo zdravstva. Najviše ozlijeđenih pomoć je potražilo u KBC-u Sestre milosrdnice. Na Klinici za traumatologiju u Draškovićevoj ulici i na hitnoj kirurgiji u Vinogradskoj zbrinuli su 38 ozlijeđenih građana. Dvije osobe s težim prijelomima zadržane su na liječenju u Draškovićevoj, a tri osobe s težim ozljedama glave na liječenju su u Vinogradskoj, doznaje se neslužbeno u bolnici.

Na hitnom prijemu u KB-u Sveti Duh jučer je pomoć pružena za 29 građana ozlijeđenih u nevremenu. Troje teže ozlijeđenih zadržano je na liječenju, a među njima je i 36-godišnji Indijac koji se srušio zajedno s građevinskom dizalicom na Črnomercu. U KBC-u Zagreb kažu da su u hitnoj ambulanti zbrinuli 22 ozlijeđena pacijenta, većinom je riječ o sitnim traumama i pacijenti su otpušteni kućama. Dvoje je zadržano na liječenju, jedna je osoba teže ozlijeđena, no nije životno ugrožena. U KB-u Dubrava zbrinuta su tri teže ozlijeđena građana, a u KB-u Merkur jedna.


Gašparović: Nakon oluje muzejski predmeti oštećeni više nego u potresu

  • Ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt (MUO) Miroslav Gašparović rekao je danas kako su u jučerašnjem nevremenu muzejski predmeti, koji su zbog obnove premješteni u novu čuvaonicu na Zagrebački velesajam, stradali više nego u potresu, no još je prerano za procjene o šteti.

“Oluja je bila strašna, iznad onoga što jedan takav prostor može podnijeti. Čuvaonicu smo uredili kao apoteku, no voda je probila kroz krov, akumulirala se i slijevala sa stropa, bili smo mokri, istuširani deset puta”, rekao je Gašparović za Hinu.


Civilna zaštita upozorila građane

  • Ravnateljstvo civilne zaštite objavilo je na Twitteru upozorenje: “Molimo građane da obrate veću pozornost na situaciju oko sebe i kuda se kreću odnosno gdje parkiraju vozila, s obzirom na oštećenja stabala i zgrada zbog čega postoji mogućnost daljnjeg lomljenja pojedinih grana stabala te otpadanja dijelova krovišta, žbuke i sl.”.

Župan: ‘Nakon oluje 40 posto Vukovarsko-srijemske županije bez struje’

  • Nakon sinoćnjeg olujnog nevremena stanje u pojedinim stradalim mjestima u Vukovarsko-srijemskoj županiji iznimno je teško, a oko 40 posto županije je bez električne energije, rekao je župan Damir Dekanić.

“Aktivirali smo županijski te gradske i općinske stožere civilne zaštite, djelatnici HEP-a su na terenu, a u pomoć nam je pristigla i Hrvatska vojska”, rekao je Dekanić i dodao da je trenutačno nemoguće procijeniti štete, ali su one goleme te prerastaju mogućnosti Županije.

Najviše su stradali Babina Greda, Štitar, Andrijaševci, Vođinci, Ivankovo, Stari Mikanovci, Privlaka, Otok i Županja, Cerna, Gradište, Stari Jankovci i Ilok. Zatvorena je željeznička pruga Vinkovci-Gunja, kao i državna cesta DC 55 Vinkovci-Županja zbog srušenih stabala na kolniku. U Retkovcima je vjetar srušio zvonik mjesne crkve.


Tomašević: ‘Sve hitne linije su i dalje zakrčene. Zovite samo ako postoji opasnost’

  • Dan nakon velikog nevremena konferenciju za novinare sazvao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević. Govorio je o razmjerima štete u Zagrebu. “Šteta je velika na objektima u privatnom vlasništvu te javnim ustanovama. Molim da se prenese građanima da su i dalje zakrčene telefonske linije 112 i 193 na koje građani zovu. Od jučer do danas je zaprimljeno više od 11 tisuća poziva. Apeliram da zovu isključivo ako im prijeti opasnost od nove štete ili opasnost od ozljede”, rekao je.

Srušeno je više od 1000 stabala, pogođenih nevjerojatno jakim vjetrom. “Treba staviti to u kontekst da je 140.000 stabala na javnim površinama koje održava Zrinjevac. A kad padne 1000 stabala, to stvori veliki problem, pa se u najkraćem mogućem roku radilo na raščišćavanju prometnica”, rekao je dalje. Na šest tramvaja je napravljena ozbiljna šteta, a na tri nešto manja, nastavio je nabrajati.

U komunikaciji smo s Vladom oko proglašavanja ne elementarne nepogode, već prirodne katastrofe”, rekao je. U sljedećim satima objavit će se web formular i broj telefona kako bi se moglo krenuti u obilaske oko štete. “Nema roka, to će neko vrijeme trajati. To će biti brzinski pregledi, neće biti detaljni pregledi, to je zbog financijske pomoći”, rekao je Tomašević. Na pitanje zašto se neće proglasiti elementarna nepogoda odgovorio da postoje određeni uvjeti za postotak štete, mora biti 20 posto ukupnih prihoda grada.


Vjetar odnio krov srednje škole Županja

  • Na društvenim mrežama objavljen je video koji prikazuje udar vjetra kako je vjetar odnio krov Srednje škole Županja, koji je kako javljaju službe dosega čak 180 km/h.

Video strašnog nevremena

Posted by Hrvatski radio Županja – 97,5 MHz on Wednesday, July 19, 2023


‘Ne parkirajte uz arkade na Mirogoju i ne hodajte uz njih’

  • Iz Zagrebačkih groblja mole da korisnici groblja Mirogoj ne hodaju, stoje i parkiraju oko arkada. “Ne znamo šta je gore, svaki vjetar nosi sve više stvari, a one nisu zaštićene. Bojimo se da bi netko mogao nastradati”, kažu radnici. Štetu će sanirati tjedan dana ako uspiju dobiti pomoć Zrinjevca.

Jedan vatrogasac u Zagrebu teško ozlijeđen: ‘Izgubio je puno krvi’

  • Šef Javne vatrogasne postrojbe Zagreb Siniša Jembrih rekao je da se jedan vatrogasac jučer teško ozlijedio motornom pilom, da je izgubio puno krvi, ali da je dobro i da bi uskoro trebao ići kući.

Uništen je i vidikovac na Sljemenu

  • Sljemenski vidikovac isto je nastradao u jučerašnjem nevremenu, zabilježena je velika šteta, vjetar je raznio stolice inventar kafića i potpuno uništio nadstrešnicu, srušilo se i nekoliko drveća.

🥹 Vidikovac na Sljemenu je jako nastradao…😶#slušamsljeme

Posted by HRT Radio Sljeme on Thursday, July 20, 2023


Posljedice nevremena: 4 umrle i 200 ozlijeđenih osoba, oštećeno više od 2000 objekata

  • U olujnom nevremenu koje je u srijedu pogodilo Hrvatsku poginule su četiri osobe, dvjestotinjak ih je ozlijeđeno, oštećeno je više od 2000 objekata, a županijski centri 112 zaprimili su više od 4500 poziva. Olujno nevrijeme zahvatilo je 14 županija i Grad Zagreb, a pozivi županijskim centrima većinom su se odnosili na nevrijeme i posljedice nevremena, objavilo je u četvrtak Ravnateljstvo civilne zaštite. Smrtno su stradale četiri osobe – dvije na području Grada Zagreba, jedna na području Brodsko-posavske županije te vatrogasac na području Vukovarsko-srijemske županije.

Prema podacima Ministarstva zdravstva na području Zagreba ozlijeđeno je 130 osoba, od čega 13 teže, a na području Zagrebačke županije, prema podacima objavljenim na internetskoj stranici Ravnateljstva civilne zaštite, ozlijeđene su dvije te u Brodsko-posavskoj više od deset osoba. U Požeško-slavonskoj županiji ozlijeđeno je deset osoba, dok je u Vukovarsko-srijemskoj trideset osoba zatražilo liječničku pomoć, a četiri su hospitalizirane.

Oštećeno je više od 2000 stambenih, gospodarskih i drugih objekata te veći broj vozila, a iz Ravnateljstva napominju da nastavljaju utvrđivati štete. Među ostalim, na području Grada Zagreba od značajnijih objekata oštećene su dvije škole, dva doma zdravlja, pet klinika i bolnica, a na području Zagrebačke županije oštećeno je oko 900 objekata.

U Brodsko-posavskoj županiji oštećeno je više od 300 krovova, u Požeško-slavonskoj oko 250 objekata, od čega 50 teže. U Karlovačkoj županiji oštećeno je 350 objekata, a u Sisačkoj-moslavačkoj više od 100 krovišta na kućama i dva krovišta na školama u Kutini i Gonjoj Gračenici.

Na području Vukovarsko-srijemske županije srušen je zvonik crkve, a vjetar je raskrio krov na tri škole, dok je u Krapinsko-zagorskoj županiji oštećeno 21 krovište raznih objekata. U otklanjanju posljedica nevremena bile su angažirane sve raspoložive snage žurnih službi (vatrogasci, policija i hitna medicinske pomoći) pripadnici civilne zaštite i komunalnih službi, a i građani su se samoorganizirali i pomogli u raščišćavanju i uklanjanju granja i raznih predmeta s prometnica.


Strašne posljedice na Mirogoju

  • Na zagrebačkom groblju Mirogoj zabilježena je velika šteta, po grobovima su popadale desetine stabala.

🫣 Jutros na Mirogoju 🫣📸Zvonko Butula#slušamsljeme

Posted by HRT Radio Sljeme on Wednesday, July 19, 2023


U Karlovačkoj županiji 168 intervencija zbog nevremena

  • Županijski vatrogasni centar Karlovac je javio kako je od prvog olujnog nevremena koje je zahvatilo Karlovačku županiju u srijedu poslijepodne do četvrtka ujutro zaprimljeno ukupno 168 dojava, pri čemu je završeno 69 intervencija, a 99 ih je i dalje u tijeku. Županijski vatrogasni zapovjednik Goran Franković je precizirao da je na području Karlovca zabilježeno 83 intervencija, na području Ribnika 69, a na području Žakanja 13.

U Tounju su bile dvije intervencije, a jedna u Ogulinu. “Na području Karlovca, Ribnika i Žakanja jučer je angažirano ukupno 187 vatrogasaca i 47 vatrogasnih vozila. Na području Karlovca i Žakanja posljedice nevremena sanirali su vatrogasci s tih područja, dok su na području Ribnika bile angažirane dodatne snage s područja Ogulina, Ozlja, Duge Rese, Barilovića, Bosiljeva, Kamanja, Netretića i Draganića”, rekao je Franković.


Vatrogasci se opraštaju od kolege

  • U nevremenu je jučer poginulo četvero ljudi – dva muškarca u Zagrebu, jedan u Slavoniji, a četvrta žrtva je vatrogasac koji je bio na intervenciji u Vukovarsko-srijemskoj županiji. U DVD-u Tovarnik se opraštaju od kolege Zvonka Drmića.

“Poštovani članovi i prijatelji, u dubokoj žalosti vam javljamo da je naš dugogodišnji član Zvonko tokom sinoćnje intervencije tragično preminuo. Obitelji izražavamo duboku sućut! Vatrogasac nikad ne umire, on vječno živi u srcima onih koje je spasio… Dragi naš Zvonko, hvala ti za sve”, posvetile su mu ožalošćene kolege.

Poštovani članovi i prijatelji DVD Tovarnik , u dubokoj žalosti vam javljamo da je naš dugogodišnji član Zvonko Drmić…

Posted by DVD-Tovarnik on Thursday, July 20, 2023


Vjerojatno se neće proglasiti elementarna nepogoda za Zagreb

  • Pročelnik za Mjesnu samoupravu, civilnu zaštitu i sigurnost Andro Pavuna za HRT je odgovorio hoće li se nakon jučerašnje oluje u Zagrebu proglasiti elementarna nepogoda:

“Nisam siguran hoćemo li mi u Zagrebu imati toliko visoku štetu, jer za proglašenje elementarne nepogode šteta se definira u odnosu na prihode Grada, a Zagreb ima dosta velike prihode. Međutim, postoje drugi modaliteti na koje ćemo moći obeštetiti građane. Za početak, sva stabla na javnim površinama su osigurana i na taj način će građani biti najlakše obeštećeni. Gradonačelnik Tomašević je proučio kako se razmišlja i pomoći ljudima čija je imovina stradala od stabala na privatnim površinama. Tražimo najbolji i najučinkovitiji način, ima ih nekoliko. No, prvi korak je da uopće evidentiramo štetu, a to će trajati danima”.


Hospitalizirano je 15 ljudi, 130 je ozlijeđeno

  • Zagrebačke bolnice su zbrinule više od 130 pacijenata, a hospitalizirano je njih 15. “Ukupno pregledanih pacijenata je 38, a od toga je pet hospitaliziranih. Troje na lokaciji Vinogradska i jedan na Traumatologiji. Niti jedan od njih nije životno ugrožen”, kažu iz KBC Sestre milosrdnice, piše Jutarnji list.

Na Rebru su pregledana 22 pacijenata, a dvoje je zaprimljeno na bolničko liječenje, od kojih je jedan teže ozlijeđen, nitko nije životno ugrožen. Uglavnom je riječ o ozljedama koje su nastale udarcima predmeta koji su letjeli zrakom zbog siline vjetra.


Policija poslala apel: ‘Minimalno se vozite autom kroz centar Grada’

  • Zagrebačka policija poslala je novo priopćenje u kojem upozorava građane da “koliko god je to moguće, na minimalnu razinu svedu kretanje osobnim automobilima kroz uži i širi centar Grada sve dok se u potpunosti ne normalizira funkcioniranje prometne infrastrukture”.

Kako su naveli, više desetaka osoba je osoba zatražilo liječničku pomoć, dok je na kolnike, vozila i druge objekte palo više stabala, odlomljenih grana, reklamnih panoa te krovišta i nadstrešnica.

Operativno komunikacijski centar Policijske uprave zagrebačke, jučer je u poslijepodnevnim i ranim večernjim satima zaprimilo više od 950 dojava građana koje su se odnosile na oštećenja prouzročena nevremenom. U policiji naglašavaju da su u četvrtak fokusirani na regulaciju prometa na dijelovima gdje je zbog posljedica oluje ili tehničkih oštećenja semafora, kao i neprohodnosti prometnica, on otežan.


Vatrogasci objavili sažetak intervencija i u drugim županijama

  • U Krapinsko-zagorskoj županiji zabilježeno je 45 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 235 vatrogasaca sa 73 vatrogasna vozila, dok je u Varaždinskoj županiji zabilježena je 21 tehnička intervencija na kojoj je kumulativno sudjelovalo oko 67 vatrogasaca s 47 vatrogasnih vozila.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji bilježimo 39 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 136 vatrogasaca s 59 vatrogasnih vozila, a u Brodsko-posavskoj županiji zabilježeno je 48 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 152 vatrogasaca s 91 vatrogasnim vozilom .

U Koprivničko-križevačkoj županiji bilježimo 14 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 37 vatrogasaca s 14 vatrogasnih vozila. U Primorsko-goranskoj županiji bilježimo 38 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 120 vatrogasaca s 40 vatrogasnih vozila. Dok je u istarskoj županiji Istarskoj županiji bilježimo 50 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 146 vatrogasaca sa 74 vatrogasna vozila.


Do sada zabilježeno 1507 intervencija vatrogasaca

  • Zabilježeno 1507 intervencija u kojima je sudjelovalo 3865 vatrogasaca s 1604 vozila, a podaci o broju intervencija neprestano se povećavaju. u gradu Zagrebu je zabilježeno 220 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 660 vatrogasaca s 200 vatrogasnih vozila. Uslijed nevremena smrtno su stradale dvije osobe, a više je osoba ozlijeđeno te je ozlijeđen i jedan vatrogasac

U Zagrebačkoj županiji zabilježene su 544 tehničke intervencije na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 1632 vatrogasaca s 572 vatrogasna vozila. Najviše intervencija bilo je na području Samobora, Velike Gorice, Zaprešića, Brdovca, Ivanić-Grada i Dugog Sela.

U Karlovačkoj županiji zabilježena je 171 tehnička intervencija na kojoj je kumulativno sudjelovalo oko 249 vatrogasaca sa 192 vatrogasna vozila, a najviše intervencija je odrađeno na području Karlovca, Duge Rese, Lipnika, Slunja i Ribnika U Sisačko-moslavačkoj županiji su zabilježene 124 tehničke intervencije na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 310 vatrogasaca sa 156 vatrogasnih vozila. Zbog situacije glavni vatrogasni zapovjednik donio je zapovijed o provedbi izvanredne dislokacije vatrogasnih snaga iz Varaždinske županije koja je upućena na pogođeno područje.

U Osječko-baranjskoj županiji bilježimo 21 tehničku intervenciju na kojoj je kumulativno sudjelovalo oko 53 vatrogasaca s 31 vatrogasnim vozilom U Požeško-slavonskoj županiji bilježimo 165 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 70 vatrogasaca s 50 vatrogasnih vozila. Ozlijeđeno je pet osoba, a najviše intervencija bilo je na području Pakraca, Lipika, Požege i Pleternice.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji bilježimo 22 tehničke intervencije na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 48 vatrogasaca s 22 vatrogasna vozila. Upućuje se izvanredna dislokacija vatrogasnih snaga iz Osječko-baranjske županije


Zagrebačka ulica baruna Filipovića, gdje je srušena dizalica, i dalje je neprohodna

  • Ulicom baruna Filipovića na zagrebačkom Črnomercu, gdje je jučer pala građevinska dizalica, vozila i dalje ne mogu prolaziti, čeka se uklanjanje dizalice s ceste.

Zašto sustav za upozorenje nije poslao poruku građanima?

  • Načelnik Sektora 112 civilne zaštite RH Davor Spevec komentirao je za HRT zašto nije Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) nije poslao upozorenje građanima:

“SMS poruke putem SRUUK-a nisu ni upućene. Sustav je još uvijek u testnoj fazi, a nedostaci se rješavaju i taj proces je pri kraju. U postupku je donošenje pravilnika koji će jasno definirati tko ima ovlast dati nalog da se provede radno upozoravanje stanovništva”, kazao je Davor Spevec.

Dodao je kako drugačije poruke ne bi bile poslane niti u slučaju da je sustav u punoj produkciji – već one koje su tijekom dana objavljivane na društvenim mrežama i u medijima da nevrijeme neće biti toliko jako.

Dodao je kako je na broj 112 upućeno je preko 4 tisuće poziva iz cijele Hrvatske. U nekim trenucima bilo je i 100 poziva u sekundi.


HV uklanja posljedice nevremena u Vukovarsko-srijemskoj županiji

  • Pedeset pripadnika Hrvatske vojske upućeno je u Vukovarsko-srijemsku županiju na saniranje materijalnih šeta nastalih nakon velikog nevremena, priopćilo je u četvrtak Ministarstvo obrane.

Ministar obrane Mario Banožić odluku je donio temeljem zahtjeva Ravnateljstva stožera Civilne zaštite, a na saniranje šteta upućeni su pripadnici Inženjerijske pukovnije Hrvatske vojske te će biti angažirani na sanaciji štete nastale na području Vinkovaca, odnosno državne ceste D55.

“Hrvatska vojska će sa svojim pripadnicima i mehanizacijom biti angažirana koliko god to bude potrebno kako bi se što prije uklonile posljedice nezapamćenog nevremena koje je zahvatilo više županija na području Republike Hrvatske”, rekao je tim povodom ministar Banožić, navodi se u priopćenju.


ZET: Sve tramvajske linije prometuju uobičajenim trasama

  • Sve tramvajske linije u Zagrebu prometuju uobičajenim trasama, dok neke linije u autobusnom prometu još voze skraćeno ili izmijenjenim trasama, a linije prema Jelenovcu i Sljemenu u prekidu su zbog stabla na kolniku, izvijestio je u četvrtak Zagrebački električni tramvaj (ZET).

Nakon nevremena koje je u srijedu pogodilo Zagreb, u četvrtak je u jutarnjim satima u prekidu bio tramvajski promet preko Trga bana Jelačića zbog oštećenja gornjeg voda te su linije 11, 12, 13, 14 i 17 vozile preusmjereno. U autobusnom prometu linija 102 (Britanski trg – Mihaljevac) vozi preko Pantovčaka, a linija 130 (Črnomerec – Borčec) skraćeno do Rušiščaka.

Linija 146 (Jankomir – Reljkovićeva) prometuje djelomično izmijenjenom trasom u zoni Prilaza baruna Filipovića, a linija 109 iz Dugava prema Črnomercu prometuje Cankarovom ulicom. Autobusna linija 139 (Reljkovićeva – Jelenovac) od 6 sati je u prekidu zbog stabla na kolniku, kao i linija 140 za Sljeme.

Žičara Sljeme danas neće biti u prometu zbog stabla koje je palo na gornju postaju i pregleda cijele trase.


U nevremenu poginuo vatrogasac, 100 ozlijeđenih

  • U nevremenu je poginuo i vatrogasac tijekom intervencije u Vukovarsko-srijemskoj županiji, 100 je ozlijeđenih, rekao je Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite za Dnevnik.hr.

Poginuli vatrogasac je pripadnik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Tovarnik Zvonko Drmić. Hrvatska vatrogasna zajednica i glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković izražavaju iskrenu sućut obitelji i kolegama preminulog vatrogasaca.


Zagrebački Zoološki vrt zatvoren do daljnjeg

  • Olujno nevrijeme koje je pogodilo Zagreb srušilo je nekoliko stabla u Zoološkom vrtu, nasreću nitko od radnika, posjetitelja i životinja nije ozlijeđen. Zbog manjeg oštećenja na nastambi snježnih sova, životinje su premještene u drugi prostor. “Budući da je pred nama veliki posao raskrčivanja srušenih stabla i granja te uređivanja svih vanjskih prostora, vrt je do daljnjeg zatvoren za posjetitelje”, napisali su na službenom Instagram profilu.


U dizalici koja se srušila u Zagrebu nalazio se radnik iz Indije

  • Tijekom olujnog nevrijemena koje je u srijedu popodne pogodilo kontinentalnu Hrvatsku, na zagrebačkom Črnomercu u Ulici Baruna Filipovića srušila se građevinska dizalica u kojoj se nalazio radnik. Čovjek je preživio pad i hospitaliziran je u bolnici Sveti Duh.

Kako doznaje Index, radnik koji je se nalazio u dizalici tijekom orkanskih udara, ima prijelome lijeve ruke i nije životno ugrožen, a sinoć ga je u bolnici posjetio ministar zdravstva Vili Beroš.


Tomašević u 11 sati drži presicu

  • Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević održat će konferenciju za novinare u 11 sati ispred Javne vatrogasne postrojbe (JVP) Grada Zagreba, umjesto u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Rockefellerovoj 3, obavijestili su iz Grada Zagreba.

Najavljeni gradonačelnikov obilazak radova na cjelovitoj obnovi Specijalne bolnice za plućne bolesti Rockefellerova, koji se trebao održati u 11 sati otkazan je, a umjesto toga održat će se konferencija za novinare ispred JVP-a Zagreb na kojoj će biti iznesene najnovije informacije o posljedicama nevremena koje je u srijedu pogodilo Zagreb.


Susjedi poginulog čovjeka: ‘Bio je teško pokretan’

  • “Ništa nismo mogli vidjeti jer je bilo kao džungla. Sve je bilo potpuno nepregledno”, rekla nam druga žena iz Dugava. Nekoliko velikih stabala doista se srušilo se u parku u Dugavama, gdje je 50-godišnji muškarac poginuo, što je potpuno zatvorilo pogled na događaje unutar parka.

Novinari Jutarnjeg lista pitali su susjede kako je moguće da nije uspio pobjeći prije nevremena jer je najbliža zgrada udaljena samo 30-ak metara. “Čovjek je bio teško pokretan, svakodnevno je sjedio u parku. Mislim da je nedavno pretrpio moždani udar i nije se mogao kretati”, rekli su stanari Vijenca Frane Gotovca.


Ovako izgleda jutro u Zagrebu nakon oluje

  • Posljedice jučerašnje oluje i dalje su vidljive na zagrebačkim ulicama. I dalje je sve prepuno srušenih stabala. Evo nekoliko fotografija (snimio Patrik Maček/PIXSELL):
Patrik Macek/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL

Više fotografija posljedica jučerašnje oluje pogledajte u fotogaleriji.


HAK: Nakon nevremena otežano se vozi na pojedinim cestama

  • Nakon nevremena otežano se vozi na pojedinim cestama u središnjoj, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i dijelu Slavonije, a željeznički promet u prekidu je na pojedinim dionicama, izvijestio je u četvrtak Hrvatski autoklub (HAK).

Zastoji su povremeno na dionicama cesta gdje traju radovi te na gradskim prometnicama, a zbog posljedica nevremena za sav su promet zatvorene državne ceste Vinkovci-Županja (DC55) i Lipik-Trokut (DC47). HAK upozorava vozače da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama.

Zbog jakog vjetra na Jadranskoj magistrali (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene zabranjen je promet za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupina vozila).

Zbog posljedica olujnog nevremena u prekidu je željeznički promet na dionicama Zaprešić – Savski Marof, Zagreb Zapadni kolodvor – Podsused, Zagreb Borongaj – Sesvete, Zagreb Glavni kolodvor – Hrvatski Leskovac, Resnik – Žitnjak, Nova Gradiška – Novska, Novska – Popovača te Vrbovec – Dugo Selo. Putnički vlakovi stoje na Savskome mostu u Zagrebu te na dionicama pruge Zagreb Borongaj – Sesvete, Okučani – Novska i Vrbovec – Dugo Selo.


DHMZ: Žuto upozorenje za karlovačku regiju i narančasto za obalu

Trenutno je za sada na snazi žuto upozorenje za karlovačku regiju. Dok je na obali i danas na snazi narančasta upozorenja zbog toplinskog vala odnosno iznimno visokih temperatura, javlja DHMZ.

Tijekom dana očekuje se promjenjivo vrijeme, prijepodne mjestimice kiša, osobito na istoku, stoji u najnovijoj prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda. Popodne češća sunčana razdoblja, no lokalno uz poneki pljusak, uglavnom u gorju i u središnjim predjelima.

Na Jadranu pretežno sunčano i vruće, a na sjevernom dijelu ponegdje može pasti pljusak. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na istoku i sjeverozapadni. Na Jadranu jugozapadnjak i jugo, na sjevernom i bura, mjestimice jaka. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 25 do 30, na Jadranu između 32 i 36 °C.


Zagreb poslao upozorio građane da izbjegavaju posjete parkovima

  • Iz Grada Zagreba jutros su poslali upozorenje građanima: “Molimo građane da zbog vlastite sigurnosti izbjegavaju posjete parkovima dok se ne saniraju opasna, nagnuta stabla i grane”.

Molimo građane Zagreba da zbog vlastite sigurnosti izbjegavaju posjete parkovima dok se ne saniraju opasna, nagnuta stabla i grane.

Posted by Grad Zagreb Službena stranica on Wednesday, July 19, 2023


Stožera Civilne zaštite Brodsko-posavske predložio sastanak svih podružnica

  • Stožer Civilne zaštite Brodsko-posavske županije održao je u srijedu navečer sjednicu na kojoj se predložilo da sve općine i gradovi te županije hitno sazovu svoje stožere civilne zaštite kako bi se što prije počelo s rješavanjem problema koji su proizašli nakon nevremena koje je pogodilo Hrvatsku.

Isto tako, preporuča se koordinacija sa žurnim službama sa područja županije, kao i određivanje prioriteta rješavanja i sanacija štete po stupnju hitnosti. Građani, stoji u priopćenju Stožera Civilne zaštite Brodsko-posavske županije, ne bi trebali sami sanirati štete koje mogu prouzročiti po život opasne situacije.

Preporuka je i da svi načelnici općina i gradonačelnici u svojim sredinama aktiviraju trgovačke radnje i centre koji posjeduju nužno potreban materijal radi sanacije nastale štete. Prema izjavama nadležnih službi Vodovoda Slavonski Brod i Vodovoda Zapadna Slavonija voda je ispravna za piće iz javnih vodoopskrbnih sustava. Međutim, preporuka je da se voda iz privatnih zdenaca prokuha prije upotrebe.

Iz Civilne zaštite ističu i kako je na terenu 15 jedinica HEP-a. Zbog olujnog nevremena, u bolnicu “Dr. Josip Benčević zaprimljene su, do 21 sat, 32 osobe, od čega su dvije osobe teže ozlijeđene, dok su u Opću bolnicu Nova Gradiška zaprimljene 23 osobe.


Najjači izmjereni udari vjetra u Zagrebu i Slavoniji

  • Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) objavio je kako je prema podacima o brzini vjetra s automatske postaje DHMZ-a u Gradištu pored Županje, u srijedu između 18 i 19 sati, na tom području zabilježen udar vjetra čak 180 kilometara na sat, dok je najveći udar na zagrebačkom području registriran u Velikoj Gorici.

DHMZ je prikupio prve podatke o brzini vjetra koji je tijekom velikog nevremena u Zagrebu i okolici, a potom i na području Slavonije, rušio stabla i nosio krovove u Zagrebu i okolici. Nevrijeme je odnijelo tri života, a više od stotinu osoba je ozlijeđeno, neki i teže.

Također, navode iz DHMZ-a, prema trenutno dostupnim podacima, najjači udar na zagrebačkom području zabilježen je u Velikoj Gorici gdje je u zračnoj luci i izmjeren udar vjetra od 115 kilometara na sat. U Maksimiru je zabilježen udar od 92 kilometara na sat, a na Sljemenu kod Puntijarke vjetar je puhao brzinom od 88 km/h.


Vlada će pomoći u sanaciji štete

  • Posljedice nevremena zabilježene su i u drugim kontinentalnim županijama – nekoliko ozlijeđenih osoba je i u Požeško-slavonskoj županiji, štete na objektima zbrajaju se u Vukovarsko-srijemskoj, Krapinsko-zagorskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, dok je u drugim dijelovima kontinentalne Hrvatske nevrijeme izazvalo poteškoće u prometu i prekide u isporuci električne energije.

Materijalna šteta koju je nevrijeme prouzročilo u Hrvatskoj tek se treba se utvrditi, a premijer Andrej Plenković poručio je da će Vlada pomoći u saniranju nastale štete.


Više od 60 ljudi na bolničkom liječenju

  • Nakon olujnog nevremena koje je pogodilo Zagreb više od 60 ljudi tražilo je liječničku pomoć, a onih deset najteže ozlijeđenih dovezla je hitna pomoć, javlja Jutarnji list. Tako se u KBC Zagreb pregledavalo gotovo 30 osoba, u KB Sestre Milosrdnice desetak te 19 u KB Sveti Duh, od kojih je troje teže ozlijeđenih, a jedan na intenzivnoj skrbi, no svi su stabilno.