Varaždinski župan Radimir Čačić: Zašto smo sami morali kupiti respiratore

Kaže i kako su prije kupovine državu tražili respiratore jer imaju upola manje nego što bi trebali imati

19.01.2018., Varazdin - Varazdinski zupan Radimir Cacic.
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Varaždinska županija bori se s Covid pandemijom na svom području neuobičajeno i drugačije od ostalih jedinica regionalne i lokalne samouprave diljem Hrvatske. Iz budžeta županije upravo su kupili pet respiratora za najteže oboljele, a u još po jedan respirator spremni su od svog gradskog novca investirati Varaždin i Ivanec.

Županija je od Nacionalnog stožera službeno zatražila i dopuštenje da na svom teritoriju uvedu znatno strože mjere zaštite od onih koje je propisao Stožer za cijelu Hrvatsku. Zašto su odlučili potrošiti novac županije za respiratore, što su kupili, koliko ih je to koštalo i zbog čega traže strože mjere, pitali smo zato župana Radimira Čačića.

200 tisuća kuna puta pet

Varaždinski župan u razgovoru odmah podsjeća da je financiranje zdravstvenog sustava jasna obaveza države, odnosno Ministarstva zdravstva. ”No, nama je država osigurala samo 12 respiratora i svi su nam već bili zauzeti, a prema broju stanovnika, trebamo ih 24. Imali smo, dakle, samo pola od onoga što nam je nužno”, kaže. ”Stoga nije bilo druge nego da reagiramo i u nabavku krenemo sami”.

Kupili su, tvrdi, najkvalitetnija njemačka umjetna pluća i za njih su dali po 200.000 kuna, puta pet, ukupno milijun. ”Za to smo potrošili kompletnu proračunsku rezervu županije, a to je za nas ozbiljan trošak”, kaže Čačić. ”Ali nije bilo druge. Nemamo kamo voziti naše građane koji ne mogu disati i morali smo se snaći sami”.

Slobodnih respiratora ima, ali nema organizacije

Pitamo Čačića jesu li od Ministarstva zdravstva prethodno tražili dodatne respiratore. Naravno da jesmo, i to više puta, kaže župan. ”Smatramo da se mora napraviti preraspodjela ovoga što Hrvatska ima, a to sigurno nije 800 ni 860 respiratora o kojima govore zdravstvene vlasti, nego oko 600. Ali i s tom bitno manjom brojkom imamo zasad četiri petine slobodnih pa ne razumijem zbog čega se nas ili bilo koga dovodi u poziciju da povlačimo poteze za kojima ne bi bilo potrebe da organizacija štima”.

Kaže da razumije da nijedna bolnica nije oduševljena ako dio svojih respiratora mora slati drugima. Ali to je pitanje odluke koja se mora donijeti. Tko je mora donijeti?, pitamo Čačića. ”Ministar Vili Beroš”, odgovara. ”Sada je potrebna mobilizacija svih materijalnih i kadrovskih resursa na području cijele države da se kapaciteti koje imamo logično raspodijele. To nije učinjeno iako je to, u uvjetima eksplozije zaraženih, jedina pametna strategija”.

Strože mjere su interes gospodarstva

A na temelju čega je došao do zaključka da imamo bitno manje respiratora za Covid bolesnike nego što tvrdi ministar zdravstva? Čačić tvrdi da Ministarstvo broji i inhalatore, respiratore za transport bolesnika, respiratore u Hitnoj pomoći i sve druge koji moraju ostati tamo gdje jesu jer se koriste kod niza teških stanja koja nisu povezana s Covidom. Zato je ukupna brojka dosta daleko od realne.

Zanima nas kako to da upravo Čačić, koji tako često zagovara interese gospodarstva, traži uvođenje strožih mjere za svoju županiju. ”Nema tu nikakve kontradikcije, upravo suprotno”, kaže. ”Jer samo tako se može spriječiti lock down gospodarstva. To vidi 80 posto država EU. Širenje zaraze možemo osujetiti ako dodatno ograničimo vesela okupljanja u zatvorenom prostoru na kojima se pije alkohol i zabranimo sve, ali sve, masovne manifestacije. Baš to je interes gospodarstva, a onda i svih nas”.

Naravno da bi kolaps sustava podrazumijevao ostavku

Od varaždinskog župana želimo čuti i kako komentira izjavu Vilija Beroša da će dati ostavku ako zdravstveni sustav krahira. ”Pa naravno da bi ministar Beroš morao dati ostavku ako bi došlo do pucanja zdravstvenog sustava. To bi bila normalna posljedica pa je ne treba na ovaj način ni naglašavati”, kaže Čačić.

”Mislim da je stvar u tome da ministar mora kontrolirati situaciju u svom resoru te donositi strategije i projekcije upravo kako do kolapsa ne bi došlo. A ako bi eventualno smatrao da za to nema instrumente, novac ili političku podršku, onda bi bila logika da ostavku podnese ne poslije nego prije nego što dođe do kompletnog urušavanja. To je jedini ispravni slijed misli za svaki odgovorni položaj”, naglašava varaždinski župan.