Već se dugo priča o ovisnosti o šećeru, ali ovo što je jedna grupa znanstvenika otkrila je stvarno zabrinjavajuće

Šećer, alkohol i nikotin izazivaju ovisnost na identičan način

FOTO: Sunny Lapin/Flickr

Čini vam se da je prestanak uživanja u slatkišima jednako težak kao prestanak pušenja? Izgleda da ste u pravu i da postoji dobar razlog za to. Grupa znanstvenika utvrdila je da šećer, alkohol i nikotin izazivaju ovisnost na posve jednak način.

Znanstvenici su uspjeli pokazati da su promjene u mozgu koje se događaju nakon dugotrajne konzumacije šećera jednake onima koje nastaju zbog pijenja alkohola i pušenja, kazala je australskom Huffington Postu voditeljica studije, profesorica Selena Bartlett sa Queensland University of Technology.

Promjene u neuronima mozga

Uvijek se spominjala ovisnost o šećeru, a ova grupa znanstvenika uspjela je pokazati kompletan mehanizam u mozgu koji pokreće taj proces ovisnosti.

9202311620_70747cd509_o
Osobe trebaju sve veće količine dopamina konzumacijom sve više šećera Luisa Contreras/Flickr

Promjene u neuronima mozga nastale dugotrajnim uživanjima u slatkome, uzrokuju da osobe trebaju sve veće količine dopamina konzumacijom sve više šećera, isto što se dešava i kod nikotina ili alkohola.

Kod životinja, ovi znanstvenici su ovisnost o šećeru tretirali istim lijekom, vareniclinom koji pomaže ljudima da prestanu pušiti. Iako je studija pokazala da je takav tretman moguć, profesorica Bartlett kaže da nije nužno poželjan i ona ne zagovara tretman lijekovima kod ove vrste ovisnosti.

Uvođenje poreza na slatkiše

Saznanja mogu pomoći da se bolje ustanove načini liječenja ovisnosti o slatkome i tako smanji problem porasta debljine populacije. U 2014. i 2015. godini oko 63 posto Australaca bilo je debelo ili pretilo što je više od pola populacije. To je povećanje od 56 posto u odnosu na 1995.godinu.

4546054513_c69f9b92dd_o
Porezom na slatkiše bi se smanjio rast pretilosti Rool Paap/Flickr

Neki stručnjaci pozivaju na uvođenje poreza na slatkiše da bi se smanjio ubrzani rast debelih ljudi. Možda to može pomoći nekim malim promjenama ali nije baš sve u slatkišima.

Stopa pretilosti raste

Šećer postoji u svim vrstama hrane. Mozgu je teško smanjiti konzumaciju jer mu to tako dobro čini. Zajedno sa sjedećim načinom života, stopa pretilosti konstantno raste.

Samo dugotrajna povećana konzumacija slatkoga je loša i vodi ka promjenama u mozgu. Uzmete li žličicu – dvije šećera u kavi, nećete postati ovisni.