Velik pomak u borbi protiv koronavirusa. Australski znanstvenici razvili metodu koja ubija 99.9 posto virusa u plućima

Izravno su napali genom virusa što je zaustavilo širenje virusa

Breathing lungs icon. Flat illustration of breathing lungs vector icon for web design
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Međunarodni tim znanstvenika s instituta Menzies Queensland i američkog istraživačkog instituta City of Hope, započeli su suradnju prošloga travnja.

Upotrijebivši virusni pristup sljedeće generacije, koristili su tehnologiju za “utišavanje gena” kako bi izravno napali genom virusa što zaustavlja širenje virusa, piše abc.net.au. Tehnologija utišavanja gena prvi puta je otkrivena u Australiji, devedesetih godina. Kod miševa, virusno opterećenje smanjilo se za 99.9 posto.

Nanočestice pronalaze virus te ga uništavaju

“Tehnologija uzrokuje uništavanje genoma i virus više ne može rasti. Ubrizgavamo nanočestice koje pronađu virus i unište ga kao projektil koji traži toplinu”, objašnjava profesor Nigel McMillan, voditelj istraživanja, sa sveučilišta Griffith u Brisbaneu. Ovo je prvi tretman koji direktno zaustavlja virus. “Lijek se isporučuje u krvotok nanočesticama koje putuju krvotokom. Stižu do pluća i ulaze u sve plućne stanice isporučujući RNK koji traži i uništava virus, a normalne stanice ostaju posve neozlijeđene”, rekao je McMillan.

Profesor McMillan kaže da ovo nije lijek nego se radi o terapiji koja bi mogla smanjiti količinu virusa u plućima za 99.9 posto tako da je terapija gotovo jednako dobra kao i lijek. “Ako se ljudi ovom terapijom počnu liječiti dovoljno brzo, moći ćemo eliminirati smrt od ove bolesti. Terapija zaustavlja umnožavanje virusa i tijelo se oporavlja puno brže”, dodaje.

Lijek se daje svakome tko je na intezivnom liječenju

Lijek bi se davao u injekciji svakome tko je u jedinici intenzivnog liječenja, četiri do pet dana ili kao jedna injekcija nekome tko je upravo bio izložen virusu. Liječenje bi moglo biti dostupno već 2023. godine, ovisno o ishodima sljedeće faze kliničkih ispitivanja.

Profesor Kevin Morris koji sudjeluje u istraživanju, rekao je da je tretman osmišljen tako da djeluje na sve betakoronaviruse, poput izvornog SARS CoV-1 virusa, kao i na SARS-CoV-2 virusa i MERS i na sve nove varijante koje bi se u budućnosti mogle pojaviti. “Pokazali smo da su nanočestice stabilne na 4 stupnja Celzijusa tijekom 12 mjeseci i na sobnoj temperaturi duže od mjesec dana, znači da bi se sredstvo moglo koristiti u okruženjima s malim resursima za liječenje zaraženih pacijenata”, kaže Morris.

Rezultati sugeriraju da bi se formulacije nanočestica mogle koristiti kao terapija za liječenje bolesnika s koronavirusom kao i za buduće infekcije koronavirusom, izravnim ciljanjem genoma virusa. “Trenutno nema nikakvih specifičnih antivirusnih terapija izravnim djelovanjem tako da smo jako uzbuđeni oko ovog perspektivnog kandidata”, kažu australski znanstvenici. Sredstvo je iznimno učinkovito u pokusima na životinjama pa je ovo veliki korak naprijed u borbi protiv koronavirusa.