Velika Britanija dala je 20 milijuna dolara za kineske testove za koronu. Ispalo je da ne valjaju

Hitno su im trebali testovi i htjeli su ih ugrabiti što prije

NHS staff in personal protective equipment (PPE) recieve a patient at Aintree University Hospital in Liverpool, north-west England on April 16, 2020. - Britain on Thursday extended its lockdown to tackle the coronavirus for "at least the next three weeks", as it remains among the countries worst-hit by the pandemic with hundreds dying daily from the disease. (Photo by Anthony Devlin / AFP)
FOTO: AFP

Dvije kineske kompanije ponudlile su Britancima rizičan deal, dva milijuna kompleta za kućni test za otkrivanje antitijela na koronavirus, a narudžba košta 20 milijuna dolara, uzimi ili ostavi, piše New York Times. Tražena cijena je bila visoka, tehnologija nedokazana, a novac se plaćao unaprijed. A kupac bi po gomilu tih testova morao doći u njihov pogon u Kini.

Ipak, Britanci su prihvatili dogovor, navodi jedan od visokih dužnosnika, i vlada je obećala da će kućni testovi biti dostupni u ljekarnama za samo dva tjedna. “Jednostavno kao test trudnoće”, govorio je Boris Johnson: “Ovo će promijenti sve.”

Testovi ne valjaju

Ali nastao je problem, testovi nisu funkcionirali. Laboratorij sa Oxforda utvrdio je da su testovi neprecizni pa pola milijuna testova koji ništa ne vrijede leži na skladištu. A još 1.5 milijuna, kupljenih po sličnoj cijeni iz drugih izvora, nije za upotrebu. Fijasko je osramotio britanske dužnosnike koji sada pokušavaju vratiti barem dio novca.

“U ovome času, postoji ogroman pritisak na političare da izađu i kažu pozitivne stvari”, kaže profesor Peter Openshaw sa Imperial College London. Glasnogovornica Ministarstva zdravstva kazala je da je vlada naručila najmanji broj koji je prodavač tražio i da će pokušati vratiti novac, ne navodeći kako.

U Njemačkoj 120.000 testova dnevno

Testovi na antitijela koja se formiraju kao reakcija na virus, su slijedeća faza bitke protiv COVID-19. Omogućavanje zdravstvenim djelatnicima da procijene gdje se bolest proširila i tko bi mogao imati imunitet, pa se široka upotreba testova smatra kritičnim korakom u određivanju kada i na koji način ukinuti zatvaranja koja paraliziraju društvo i ekonomije u većem dijelu svijeta.

“Ne možete ukinuti blokadu dok masovno ne testirate”, kazao je Nicolas Locker, profesor virologije na sveučilištu u Surreyu. “Sve dok vlada ne testira u zajednici, biti ćemo u blokadi”. Kupnja neupotrebljivih kineskih testova na antitijela je korak očaja zbog pritiska javnosti na britanske dužnosnike zbog sporog odgovora na pandemiju.

Puno prije izrade antitijela, Njemačka, europski lider u borbi protiv pandemije, počela je provoditi 50 tisuća dijagnostičkih testova na dan kako bi otkrili slučajeve i izolirali ih. Sada rade 120 tisuća testova dnevno.

Hitno su trebali testove

Kada su stigle kineske ponude testova na antitijela, Britanci su znali da ih vreba gotovo svaka vlada na svijetu. Nacionalisti poput Trumpa izvršili su pritisak na domaće dobavljače da ne prodaju testove izvan svojih granica. Naftom bogate zemlje Perzijskog zaljeva izlicitirale su cijene.

A tvrtke koje proizvode medicinsku opremu u Kini, gdje se virus pojavio, drže sve konce, i obično zahtijevaju odgovor da ili ne, bez pregovora i plaćanje unaprijed za 24 sata. Dvije kineske tvrtke koje nude testove na antitijela, AllTest Biotech i Wondfo Biotech, obje su ustvrdile da njihovi proizvodi zadovoljavaju zdravstvene, sigurnosne i ekološke standarde koje je postavila Europska unija.

Britanski dužnosnici za javno zdravstvo pregledali su specifikacije na papiru, a britansko ministarstvo vanjskih poslova hitno je poslalo diplomate u Kinu da bi bili sigurni da komapnije postoje i da ispitaju proizvode. Predstavnici kineskih kompanija o cijeni nisu htjeli pregovarati.

Kinezi smišljaju isprike

Prošloga tjedna Britanci su potiho priznali da su testovi neuspješni i brane se da su kupovali oprezno. Još nema zemlje na svijetu koja može provoditi masovna testiranja na antitijela. Obje kineske tvrtke optužile su britanske dužnosnike i političare za nerazumijevanje i pretjerivanje o korisnosti testova.

Iz tvrtke Wondfo su za kineski Global Times kazali da je njihov proizvod samo dodatak pacijentima koji su već pozitivni na koronavirus. Iz tvrtke AllTest kažu da su testovi namijenjeni samo profesionalcima, a ne za kućnu upotrebu.

Pogriješilo se usporedbom sa testovima za trudnoću, pa se činilo da će testovi pokazati da li je pacijent trenutno zaražen, a osjetljiva razina protutijela možda se neće pokazati u krvi, neki puta, i nakon 20 dana od infekcije. A to znači da će se osoba do tada pokazivati negativan test.

Brzi testovi nisu baš najbolji

Brzi testovi na antitijela imaju ograničenu korisnost za pacijente, upozorio je WHO još 8. travlja, poručivši liječnicima da takvi testovi ostaju neprikladni za kliničke svrhe dok se ne pokaže da su točni i učinkoviti.

Krajem ožujka pandemija je preplavila bolnice u Italiji i Iranu, a WHO je savjetovao zemljama da što prije prošire dijagnostička ispitivanja.