Velika vijest za budućnost periski, školjki koje rapidno izumiru: na Lošinju pronađen mladi primjerak

Periska je prevezena u Aquarium Pula gdje će biti pod strogo kontroliranim uvjetima, a kad odraste bit će vraćena u more

FOTO: Aquarium Pula

Živa ličinka plemenite periske pronađena je u uvali Artatore na Malom Lošinju, a dano joj je ime Luce po biologinji Luciji Cordobi Lopez iz Seville koja ju je prva uočila, priopćio je u srijedu Hrvatski veterinarski institut.

Ličinka plemenite periske otkrivena je u ponedjeljak tijekom istraživanja koje vodi Veterinarski institut u suradnji s udrugom Plavi svijet i specijalnom policijom iz Malog Lošinja. Mala periska pronađena je pri pregledavanju kolektora namijenjenih prikupljanju ličinki.

“U svibnju smo postavili mreže u uvali Artatore nadajući se da će morske struje na njih nanijeti ličinke periske. Sada te kolektore vadimo iz mora kako bismo ih pregledali te mladim periskama omogućili razvoj u kontroliranim uvjetima. Kad odrastu, vraćat ćemo ih u more“, kazao je Željko Mihaljević, patolog i epidemiolog na Institutu i voditelj istraživačkog tima.

‘Svako novo otkriće je dragocjeno’

Nakon masovnog pomora periski na Sredozemlju, u sklopu projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu institucije su u hrvatskom dijelu mora potvrdile otkriće 18 živih jedinki plemenite periske. Svako novo otkriće, pogotovo mladih jedinki, iznimno je dragocjeno, ističu na Veterinarskom institutu.

Budući da je ličinku periske na kolektoru u uvali Artatore prva uočila Lucia Cordoba Lopez, mladoj periski dano je ime Luce. Brzo te s mnogo brige i pažnje odvezena je u pulski Aquarium i smještena u karantenski odjel.

“Periska Luce otkrivena je kasno poslijepodne, a kako bi sigurno i što brže stigla u Aquarium Pula u trenu se povezao lanac ljudi spremnih joj pomoći. Bez brzog, pažljivo izvedenog i koordiniranog transfera iz mora u akvarij mlada periska ne bi preživjela. Iz Aquariuma smo dobili jasan protokol pripreme mlade ličinke za put”, ispričala je Angela Bradarić, tehnička suradnica u istraživačkom timu Hrvatskog veterinarskog instituta.

Periska trajektom prevezena u Pulu

Smjestili su je, rekla je, u specijalni kontejner sa sedimentom s mjesta gdje je pronađena te morskom vodom postojane temperature. Budući da je spremnik s periskom trebalo promptno prebaciti na kopno, dragocjeni teret preuzeli su djelatnici Jadrolinijina trajekta Porozina-Brestova. Prvi časnik Atila Gršković obećao je brinuti se o jedinstvenom gostu na komandnom mostu. U Brestovi je perisku predao Zoranu Mičiću, koji ju je odvezao u Aquarium Pulu.

“Juvenilna periska smještena je u karantenski odjel Aquariuma Pula. Održavanje juvenilnih periski u karantenskim uvjetima zahtijeva strogo kontrolirane uvjete, UV tretiranu i filtriranu morsku vodu te određenu količinu žive hrane – različitih vrsta fitoplanktona. Aquarium Pula jedina je institucija u Hrvatskoj zadužena za održavanje mladih i odraslih jedinki periske u kontroliranim (ex-situ) uvjetima”, kazala je biologinja Matea Stankić iz Aquariuma.

Projekt očuvanja plemenite periske u Jadranu sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a njegovu provedbu koordinira Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Masovni pomor periske krenuo je prije pet godina iz Španjolske, a u Jadranu je prvo veliko izumiranje periski uočeno prije dvije godine. Masovno uginuće periski prouzročio je parazit Haplosporidium pinnae u kombinaciji s mikobakterijama, podsjeća Hrvatski veterinarski institut.