Veliki njemački list kritizira Hrvatsku: 'Na obali se već dugo ne pridržavaju zaštitnih mjera'

Süddeutsche Zeitung donosi savjete Nijemcima koji ljetuju ili planiraju putovanja u RH

Hrvatska je bila jedna od prvih zemalja koje su se otvorile za turiste nakon proljetnog vala epidemije koronavirusa, i dugo je zadržala nizak broj novozaraženih, ali brojevi naglo rastu još od srpnja, i znatno su iznad onih od prije nekoliko mjeseci, piše portal uglednog lista Süddeutsche Zeitung u tekstu posvećenom mjerama koje je Njemačka danas uvela za dio naše zemlje. Nakon što je Institut Robert Koch dodao Splitsko-dalmatinsku i Šibensko-kninsku županiju na popis odredišta opasnih zbog širenja zaraze, njemačko ministarstvo vanjskih poslova izdalo je upozorenje za putovanja u te županije zbog povećanog broja novozaraženih koronavirusom.

Süddeutsche Zeitung objavio je članak u kojem Nijemcima koji su na odmoru u Hrvatskoj, ili namjeravaju ovamo doputovati, objašnjava što takva odluka njihovih vlasti znači, te s čim bi se mogli susresti u Hrvatskoj, ali i po povratku u domovinu. U tekstu se napominje da razmjeri zaraze u Hrvatskoj još nisu toliki da bi broj zaraženih u tjedan dana na sto tisuća stanovnika prešao 50, zbog čega cijela zemlja nije završila na njemačkoj crvenoj listi, pa upozorenje vrijedi samo za dvije dalmatinske županije.

Na obali se ne drže mjera

Njemački list ne propušta podsjetiti da je Hrvatska treća na listi zemalja iz kojih se koronavirus najviše uvozi u Njemačku, iza Kosova i Turske, a spominje se i to da se mnogo mladih iz Stuttgarta zarazilo na odmoru u Novalji. “Distanca, maske, higijena – sve to trebalo bi spriječiti širenje koronavirusa, ali tih se mjera već dugo ne pridržavaju na party lokacijama na obali”, otvoreno kritizira SZ.

Nakon takvog, za Hrvatsku prilično nepovoljnog sažetka situacije, slijede upute za povratnike u Njemačku. „Kontaktne informacije turista se čuvaju tijekom boravka. U javnom prijevozu, bolnicama i trgovinama obavezno je nošenje maski, a to se odnosi i na zaposlene u ugostiteljstvu”, piše SZ, te dodaje da su ostale mjere uobičajene – držanje razmaka, pranje ruku i izbjegavanje socijalne distance.

Upute za turiste

Pri povratku iz Hrvatske treba imati na umu to da su Austrija i Italija uvele posebne mjere za ulazak iz Hrvatske, koje uključuju negativan test na koronavirus, ili razdoblje provedeno u karanteni, upozorava se. Mjere se ne primjenjuju na osobe koje kroz te zemlje putuju do Njemačke, nastavlja se u članku, ali nije dopušteno zadržavanje putem. Kao primjer navodi se Slovenija, u kojoj putnici koji su na proputovanju kroz tu zemlju, a ušli su iz Hrvatske, smiju provesti maksimalno 12 sati.

„Pojačane su kontrole na granicama, a posebno vikendima postoji mogućnost za stvaranje prometnih gužvi”, napominje su, uz upozorenje kako nije dobra ideja pokušavati izbjeći kolone prelaskom granice na manjim prijelazima, budući da su samo tri prijelaza između Slovenije i Austrije otvorena za putnike iz Njemačke.

Moguć povrat novca

Za Nijemce koji su boravili u dvije spomenute hrvatske županije testiranje je obavezno, kao i razdoblje koje će morati provesti u karanteni sve dok ne dobiju negativan test. Povratnici iz ostalih dijelova zemlje mogu se besplatno se testirati unutar 72 sata od povratka u Njemačku, što nije obavezno. S obzirom na to da testovi često ne prepoznaju nedavne infekcije, država plaća eventualan ponovljeni test.

Nijemce se u članku podsjeća da odmor u Hrvatskoj mogu i otkazati, uz vjerojatan povrat novca ako su putovanje ugovorili preko njemačke turističke agencije. Za refundaciju troškova nije nužno da njemačke vlasti izdaju službeno upozorenje o putovanju u Hrvatsku – dovoljno je da se epidemiološka situacija pogorša. Što se tiče turista koji su odmor u Hrvatskoj organizirali sami, oni nemaju pravo na povrat novca, ali savjetuje im se da s domaćinima pokušaju dogovoriti da uplaćeni aranžman iskoriste iduće godine.