Vijest o Pfizerovom cjepivu mogla bi biti prekretnica. Nabavlja ga i Hrvatska, evo ključnih informacija

Brojne doze nabavljat će i Hrvatska i Europska unija

FOTO: AFP

Američki farmaceutski gigant Pfizer danas je priopćio kako je, u suradnji s njemačkom tvrtkom BioNTech, razvio visokoučinkovito cjepivo koje, tvrde, efektivno prevenira zarazu koronavirusom u više od 90 posto slučajeva. Njihovo je istraživanje u kliničkoj, finalnoj fazi, a podaci o prevenciji zaraze odnose se na ljude koji nisu već bili zaraženi.

Iz Pfizera tvrde kako se radi o “velikom danu za znanost i čovječanstvo” jer njihovi testovi u posljednjoj fazi ispitivanja pokazuju da je cjepivo, nakon druge primljene doze, učinkovito u više od 90 posto slučajeva. To znači, objašnjavaju danas iz ovog farmaceutskog giganta, da ljudi 28 dana nakon primitka prve doze njihovog cjepiva razvijaju zaštitu od Covida-19.

1. Tijelo stvara jedan od virusnih proteina

Cjepivo radnog naziva BNT162b2, o kojemu se danas piše kao o prekretnici u borbi protiv koronavirusa, učinkovito je 90 posto, što pokazuju prva ispitivanja u trećoj, završnoj fazi ispitivanja cjepiva. Naime, studija o prvoj fazi kliničkog ispitivanja ovoga cjepiva pokazala je da su sve skupine obuhvaćene kliničkom fazom dobro podnosile BNT162b2. Umjerena temperatura kod manje od 20 posto ispitanih smatra se očekivanom.

Ovo se cjepivo temelji na inovativnoj tehnologiji mRNK, odnosno glasničkog RNK, kojom se tijelo potiče da stvara jedan od virusnih proteina. On, potom, potiče organizam na razvoj imunološkog odgovora na novi koronavirus. Sudionike ovog ispitivanja nastavit će se pratiti još dvije godine nakon primitka druge doze, a znanstvenici tijekom tog vremena očekuju utvrditi koliko je ono učinkovito ne samo u sprečavanju razvoja Covid-19, već i koliko će biti učinkovito u sprečavanju komplikacija kod već zaraženih osoba.

2. EU će nabavljati ovo cjepivo

Europska komisija će s farmaceutskim tvrtkama Pfizer i BioNTech uskoro potpisati ugovor o nabavi 300 milijuna doza cjepiva protiv Covida 19, objavila je danas predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. Naime, Europska komisija, koja pregovara s proizvođačima cjepiva u ime država članica, još je u rujnu zaključila pripremne pregovore s Pfizerom i BioNTechom o isporuci 200 milijuna doza njihova potencijalnog cjepiva protiv Covida-19 i sada se očekuje potpisivanje ugovora o nabavi.

EU je, pak, već sklopio ugovore s AstraZenecom, Sanofijem i Johnson & Johnsonom o kupnji njihovih potencijalnih cjepiva, a Europska agencija za lijekove (EMA) od početka listopada prati podatke o ispitivanju učinkovitosti cjepiva koje razvijaju Pfizer i BioNTech. SAD, Japan i Velika Britanija već su, pak, objavili da su sklopili ugovore o kupnji ovoga cjepiva.

3. Najave nabave za Hrvatsku

Šef HZJZ-a Krunoslav Capak danas je kazao za N1 da je Hrvatska naručila milijun doza Pfizer cjepiva. Prvo je objasnio da će Hrvatska nabavljati cjepivo Astra Zenece od koje, kako je rekao, “imamo osigurano 2,7 milijuna doza koje bi trebale doći odmah nakon registracije u Hrvatsku u nekoliko tranši”. Zatim kako su osigurali još 900.000 doza vrlo sličnog cjepiva Johnson&Johnsona, a slična je narudžba išla i u smjeru Pfizerovog cjepiva.

“Budući da smo u međuvremenu dobili informaciju da će Pfizer možda prije Astra Zenece registrirati svoje cjepivo koje je drukčijeg tipa, mi smo se pobrinuli da naručimo milijun doza Pfizerovog cjepiva”, rekao je danas Capak, poručivši kako bi ove količine cjepiva bile dostatne za cijepljenje rizičnih skupina populacija, kao i svih drugih dijelova populacije “strateški važnih za funkcioniranje države”.

Optimistična je i profesorica Markotić koja kaže da su dosadašnji rezultati pokazali da je cjepivo učinkovito, ali upozorava da i ako krene u prodaju do kraja godine, neće ga biti dovoljno. “Za sada nema ozbiljnijih nuspojava. Najavili su da bi mogli pustiti 50 milijuna doza do kraja godine, to nije dovoljno ni za rizične skupine. Sve ide preko EK, Hrvatska će imati jednaka prava kao i ostale članice. Svatko će u prvoj fazi dobiti određeni dio, neće biti mogućnosti da se opskrbi cijelo tržište. Ako dođu dva u isto vrijeme, to će već biti bolje”, rekla je.

4. Reakcije na učinkovitost cjepiva

Američki predsjednik Donald Trump pozdravio je danas vijesti o Pfizerovom cjepivu. “Veliki skok na burzi, cjepivo dolazi uskoro. Izvješća govore o 90-postotnoj učinkovitosti. Tako sjajna vijest”, napisao je Trump na Twitteru. Njemački ministar zdravstva Jens Spahn kazao je kako se radi o “ohrabrujućoj” vijesti, a reagirao je i izabrani američki predsjednik Joe Biden.

Smatra kako se radi o izvrsnoj vijesti, no također je upozorio da će se na širu primjenu cjepiva čekati još mjesecima te da Amerikanci i dalje moraju nositi maske i držati fizičku distancu. Von der Leyen je na Twitteru poručila kako se radi o “izvrsnoj vijesti”. Osim toga, dionice Pfizera danas su narasle devet posto, a BioNTecha 16 posto.

5. Hrvatski znanstvenik: ‘Svjetlo na kraju tunela’

Vijest o učinkovitosti Pfizerovog cjepiva komentirao je danas hrvatski znanstvenik Igor Štagljar. Kaže kako svakako treba pričekati konačne rezultate kliničkih istraživanja, no da sve skupa zasad izgleda jako obećavajuće. Objasnio je da su regulatorne agencije prethodno najavile da će odobravati cjepiva koja imaju učinkovitost od 50 posto, dok je učinkovitost Pfizerovog cjepiva 90 posto.

“Pfizer je također naveo da će imati spremno već negdje oko 50 milijuna doza njihovog cjepiva do kraja ove godine, a do kraja sljedeće godine će imati negdje preko milijardu doza tog cjepiva”, kazao je Štagljar, a prenosi N1. Dodao je i da istraživanja pokazuju da je cjepivo sigurno, stvara imunitet i da nema ozbiljnijih nuspojava.

“Mislim da je ovo stvarno odlična vijest jer bih se sada već polako usudio reći da polako vidimo svjetlo na kraju ovog tunela koji nam je donijela pandemija Covida-19”, kazao je. Smatra i kako je jedini način da zaustavimo pandemiju da dosegnemo 60 do 70-postotnu procijepljenost u populaciji.

6. Još 20-ak cjepiva na kojima se radi

Osim Pfizerovog i BioNTechovog cjepiva, u svijetu ih se razvija još dvadesetak. Razvija ga, primjerice, tvrtka AstraZeneca, u suradnji s istraživačima s Oxforda, a posljednje informacije govore da se čini sigurnim i da pokreće imunološki odgovor.

Slično Pfizerovom i BioNtechovom cjepivu, ono koje razvija američka Moderna također se temelji na ubrizgavanju RNK koronavirusa koja zatim počinje stvarati virusne proteine kako bi pokrenula imunološku reakciju. Na cjepivu radi i farmaceutska kompanija Johnson & Johnson, a cjepiva se razvijaju i u Rusiji i Kini.

Baš je danas, ponukana novostima iz Pfizera, Rusija objavila vijest da je i njihovo cjepivo Sputnjik V više od 90 posto učinkovito. Inače, Rusija uvodi cjepivo za domaću upotrebu unatoč činjenici da još nisu završene zadnje faze ispitivanja.