Više (kvalitetnih) ugljikohidrata, a manje proteina pokreću metabolizam, tvrdi studija

Prije se vjerovalo da se jedino strogim rezanjem kalorija (za 40 posto) može mršaviti

FOTO: Crissy Terawaki Kawamoto/Flickr

Nova istraživanja kažu da smanjenje udjela bjelančevina u prehrani, a povećanje konzumacije ugljikohidrata može biti ključ za dug i zdraviji život. Prijašnja istraživanja tvrde da se jedino strogim rezanjem unosa kalorija, za oko 40 posto, može pokrenuti metabolizam.

Umjesto toga, sada se pokušava dokazati da je uzimanje malih količina kvalitetnih bjelančevina ,a puno zdravih ugljikohidrata, bolji pokretač metabolizma.

Testovi na miševima kojima se davala hrana s većim udjelom ugljikohidrata, a manjim proteina, rezultirali su istim učincima kao rezanje broja kalorija za 40 posto.

Drastično smanjenje unosa hrane od 40 posto za mnoge ljude je i teško i opasno za zdravlje te neodrživo na dulji rok. Uzimanje malih porcija visoko kvalitetnog proteina i puno zdravih ugljikohidrata, može se pokazati puno praktičnijim I zdravijim, a dovesti do istog cilja reduciranja tjelesne težine, vjeruju znanstvenici.

Prehrana opasna za zdravlje

Dobri izvori proteina su jaja, mlijeko, bijelo meso i soja. Konzumiranje zdravih ugljikohidrata znači izabrati hranu kao svježe voće i povrće, cjelovite žitarice i klice, izbjegavanje rafiniranog šećera, bijelog kruha i kolača.

Znanstvenik dr. Stephen Simpson, sa Sveučilišta Sidney, kazao je da su uspjeli dokazati da su miševi imali isti rezultat gubitka tjelesne mase kao i restriktivna dijeta sa 40 posto manjim unosom kalorija, kada im je promijenjena prehrana i davani niski udjeli proteina i visoki udjeli ugljikohidrata.

Osim nekoliko fanatika, nitko ne može držati dijetu sa 40 posto manje kalorija dugoročno. Takva prehrana opasna je za zdravlje i može dovesti do gubitka koštane mase, libida i plodnosti.

Miševe su promatrali 8 tjedana dok su jeli proteine i ugljikohidrate različitih udjela u uvjetima reducirane prehrane.

Jeli su više, ali su mršavili

Iako su miševi na toj dijeti jeli više, povećavši zapravo unos hrane za 25 posto, metabolizam im je bio brži nego kod dijete ograničenog broja kalorija i nisu nanovo dobili na kilaži.

Budu li se ova saznanja, objavljena u časopisu Cell Reports, odnosila i na ljude, prilagođavanje uzimanja bjelančevina i ugljikohidrata može voditi ka zdravijem starenju bez bolesti vezanih za pretilost.

Dr. Simpson dodaje da još uvijek stoji da smanjenje unosa hrane i tjelesne težine poboljšava metabolizam, smanjuje rizike dijabetesa tipa 2, pretilosti i bolesti masne jetre. Istraživanje je ipak pokazalo da modificirani unos visokokvalitetnih proteina i puno zdravih ugljikohidrata u prehrani može imati velike koristi za zdravlje kako starimo.