Vitamin koji trebate za zdrave kosti, a koji sigurno ne uzimate dovoljno

K2 gradi jake kosti aktivacijom proteina koji je odgovoran za deponiranje kalcija

Vitamini mogu ojačati kosti
FOTO: Bryan Rosengrant/Flickr

Kalcij je glavni mineral za izgradnju kostiju, jel tako? Pijete 3 čaše mlijeka dnevno ili uzmete nadomjestak kalcija i mislite da ste sve učinili za zdrave kosti. Novi dokazi, međutim, tvrde da moramo nanovo razmotriti koliko nam kalcija treba i da se trebamo fokusirati na hranjivu tvar koju često previdimo, na vitamin K2.

Zadnje analize objavljene u Osteoporosis International kažu da se gustoća kostiju znakovito poboljšava i da se lomovi kostiju smanjuju i kod žena koje već imaju osteoporozu ako imamo dovoljno K2 vitamina. Znači, on pomaže i kostima koje su već postale krhke i lomljive.

Zadnja istraživanja o kalciju kažu da i nije toliko učinkovit. Povećan unos kalcija je posve neefikasan kod starijih osoba, a može povećati rizik srčanih oboljenja i moždanog udara taloženjem na stijenkama krvnih žila.

K2 aktivira proteine koji uklanjaju kalcij sa mekog tkiva

Treba ih redovito konzumirati
Treba ih redovito konzumirati Lesley Van Damme/Flickr

Vitamin K2 gradi snažne kosti aktivacijom proteina koji je odgovoran za deponiranje kalcija u kosti i zube, kaže Laura Schoenfeld, nutricionistica. On djeluje i na D vitamin smanjujući aktivnost stanica koje su odgovorne za lomljenje kostiju.

No, K2 vitamin ima još neke dobre strane osim poboljšanja zdravlja kostiju. On aktivira proteine koji uklanjaju kalcij sa mekog tkiva kao što su arterije pa znatno smanjuje rizik moždanog udara. Dodatno, K2 se povezuje sa smanjenjem rizika nastajanja bubrežnih kamenaca, poboljšava osjetljivost na inzulin, ublažava upale i čini lakšim ubijanje kancerogenih stanica.

A imate li ga dovoljno? Vjerojatno ne, kažu nutricionisti jer je naša moderna prehrana prilično oskudna u prirodnim izvorima vitamina . K2 vitamina ima u pilećoj jetrici, maslacu od travom hranjenih krava, žutanjku jaja i sirevima, fermentiranoj soji. Jedan dio K1 vitamina koji se nalazi u tamnom zelenom povrću crijevne bakterije pretvaraju u vitamin K2 ali mnogima od nas se to ne događa jer su crijeva kompromitirana neadekvatnom ishranom i prevelikom upotrebom antibiotika.

A i D vitamin rade u sinergiji sa K2 vitaminom

Vitamin A
Vitamin A Colin Dunn/Flickr

Što možete poduzeti? Uvedite K2 vitamin u prehranu, uzimanjem nadomjestaka zajedno sa probioticima koji čuvaju zdravlje crijeva. Učinite to osobito ako imate srčanih problema, osteoporozu ili bubrežne kamence. Iako nema podataka koja bi bila optimalna doza, K2 nije štetan ako se uzima u visokim dozama. Ali uvijek pitajte liječnika kod svakog nadomjestka koji odlučite uzimati.

Kao i svaki nutrijent, K2 ne može djelovati osamljeno. A i D vitamin rade u sinergiji sa K2 vitaminom pa pripazite i na dovoljnu količinu tih vitamina u prehrani. Kalcij još uvijek trebate ali ne pretjerujte sa njegovim nadomjestcima. Radije uzimajte hranu bogatu kalcijem kao mliječne proizvode, lisnato povrće, orašaste plodove, sjemenke i konzerviranu riba kao srdela.