Nekad je nužno odabrati stranu

Vjerojatno znate da nije baš sve što nam govore o proizvodima protiv starenja istina. Izvukli smo par činjenica

Stručnjaci kažu da nije lako naći proizvode koji imaju učinka

FOTO: eBay

Od borbe sa dosadnim slobodnim radikalima do stimulacije prirodnog kolagena kože, proizvodi protiv starenja daju puno primamljivih obećanja. A konzumenti troše brda novca na takve kreme, losione i nadomjestke, kažu podaci American Academy of Dermatology. Za mnoge kreme, losione i nadomjestke vitamina, koji tvrde da smanjuju bore ili usporavaju prerano starenje, ne postoji dovoljno dokaza da bi se moglo reći da djeluju.

Iako su se određeni aktivni sastojci korišteni u proizvodima protiv starenja pokazali sigurnima i djelotvornima, nije lako naći proizvode koji kod nekoga imaju učinka, kažu stručnjaci. Definitivno postoji previše svih proizvoda i sastojaka koji obećavaju različite koristi. I za konzumente i za liječnike, teško je reći koji djeluju, a koji ne. Ovdje donosimo pet uobičajenih sastojaka i znanstvenih dokaza o tome imaju li ulogu u smanjenju znakova starenja.

Peptidi

Kako stari, koža postaje tanja i gubi masne stanice, što uzrokuje opuštanje i nastanak bora. Tijelo proizvodi manje kolagena i elastina, supstanci koje koži omogućuju da ostane meka, jedra i da izgleda mlado. Peptidi su maleni proteini koji stimuliraju rast stanica i pomažu cijeljenje stanica kože.

“Još se uvijek procjenjuje koliko su peptidi korisni”, kaže dr. Ivona Percec, plastična kirurginja sa sveučilišta Pennsylvania. “Još se zapravo ne zna koja im je biološka korist.” Iako peptida ima u puno kozmetičkih proizvoda, stručnjaci još nisu sigurni koja formulacija djeluje. Ako djeluju, rade to na način da stimuliraju nadomjestak kolagena, elastina i drugih komponenti koje pate tijekom starenja.

“Brine to što su peptidi velike molekule, a ovisno o njihovoj formulaciji i površini kože, možda ne mogu prodrijeti dovoljno duboko da bi postigli potreban efekt”, kaže dr. Percec. Neki stručnjaci smatraju da su peptidi dobri u ovlaživačima za hidrataciju kože što bore može učiniti manje vidljivima, ali čvrstih dokaza da smanjuju bore – nema.

Alfa hidroksi kiseline (AHA)

Alfa hidroksi kiseline kao mliječna, glikolna i limunska kiselina su prirodni sastojci koji stižu iz voća i mliječnog šećera. AHA kiseline služe kao eksfolijanti koji nas rješavaju mrtvih stanica, dozvoljavajući rast novih stanica. Omogućavaju novim stanicama da izađu na površinu brže, što ubrzava ciklus izmjene kože.

Svaka od ovih kiselina ima malo drugačiji efekt. Mliječna kiselina koja dolazi od kiselog mlijeka, pomaže micanju mrtvih stanica što ima blistavi efekt na kožu. Glikolna kiselina pomaže reduciranju finih linija i bora, čineći da koža izgleda mekša i zategnutija. Nuspojave su stezanje i osjetljivost na sunce pa stručnajci savjetuju svakodnevno obavezno korištenje zaštitnog faktora.

Retinol

Reklamiran kao učinkovita metoda smanivanja znakova starenja, retinol je prirodna forma A vitamina koji djeluje na smanjenje pojave bora i potiče debljinu i elastičnost kože. Puno je dokaza da retinol usporava pojavu bora. Retinola ima u puno krema. Za snažniji oblik retinola, tretinoin (neki puta se prodaje pod imenom Retin-A) potreban je recept.

Takvi jači proizvodi imaju više nuspojava nego oni slabijeg djelovanja, a to može značiti pečenje kože, vrućinu, zatezanje i trnce. Trudnice ne smiju koristiti niti jedan oblik A vitamina jer povećava rizik oštećenja kod djece.

Resveratol

Resveratol je biljna komponenta koje ima u crvenome vinu, a dostupna je kao nadomjestak. Neki stručnjaci tvrde da može prevenirati i pomoći kod kroničnih zdravstvenih problema kao dijabetes ili srčane bolesti.

Iako postoje dokazi da čaša crnoga vina ima određene koristi za zdravlje, nije jasno ima li resveratol slične učinke. Studija iz 2008. godine utvrdila je da ovaj sastojak crvenog vina usporava starenje kod miševa. A studija iz listopada prošle godine, našla je da žene koje su uzimale 75 mg resveratola nisu imale nikakava poboljšanja metabolizma.

Antioksidansi

Za antioksidanse se obično tvrdi da pomažu borbi stanica protiv slobodnih radikala jer su to molekule koje mogu oštetiti stanice i povećati upale i rizik nastanka karcinoma. Substance sa antioksidansima su beta karoten, likopen, selen i vitamine A,C i E. Ovih i drugih antioksidansa ima u puno vrsta hrane, voću, povrću, orašastim plodovima i nekim vrstama mesa. Dostupni su i nadomjestci nekih antioksidansa.

Dr. Percec kaže da ima antioksidanata koji dobro djeluju na zdravlje, kritičan je sastav antioksidansa. Kao antioksidansi najčešće se koriste vitamini C i E pa se oni najčešće testiraju. “Iako se na nekim proizvodima tvrdi da im je sastav prirodan, ne znači da su djelotvorni”, dodaje dr. Percec.