Vjerski vođe u Indiji ne daju ženama, 'jer su nečiste', da uđu u hram: dvije dame su im se suprotstavile

Dvije žene su ušle u hinduistički hram u državi Kerali na jugu Indije

Indian police escort Hindu devotees Kanaga Durga (C bottom) and Bindu (C top) after their group of women were stopped by hardline activists during an effort to reach the Sabarimala Ayyapa temple from Pamba in the southern state of Kerala on December 24, 2018. - Hundreds of Hindu activists on December 24 blocked a path leading to one of the religion's holiest temples in southern India to stop a group of women making a new attempt to reach the landmark, which has been opened to women devotees by an Indian Supreme Court order. (Photo by - / AFP)
FOTO: AFP

Dvije žene ušle su u hinduistički hram u državi Kerali na jugu Indije rano ujutro u srijedu i time se usprotivile stoljećima staroj zabrani ulaska, rekao je premijer te države, a taj bi potez mogao izazvati oštre reakcije konzervativnih hinduističkih skupina. ANI, partner Reutersa, izvijestio je da su žene u četrdesetima ušle u prostorije hrama Sabarimala i time prekršile tradiciju po kojoj žene u reproduktivnoj dobi, od 10 do 50 godina, ne smiju ući u hram.

Konzervativne hinduističke skupine vjeruju da žene u reproduktivnoj dobi mogu oskvrnuti svetište. Lokalni mediji su izvijestili da je glavni svećenik zatvorio hram radi obreda “pročišćenja” nakon posjeta žena. Video koji je snimila lokalna policija, a objavio ANI na internetu u srijedu prikazuje dvije žene unutar hrama prekrivenih glava.

U rujnu Vrhovni sud ukinuo zabranu

Vlada brani svoju odluku o zaštiti žena koje žele ući u hram, navodeći da je to pitanje građanskih prava. Indijski Vrhovni sud ukinuo je krajem rujna prošle godine zabranu ženama i djevojkama u dobi 10 do 50 godina da uđu u poznati hinduistički hram u državi Kerali na jugu zemlje. Nakon odluke suda izbili su nasilni prosvjedi u toj državi.

U nekim hinduističkim zajednicama žene se u reproduktivnoj dobi smatraju nečistima, što je dovelo do raznih ograničenja, a u nekim slučajevima i do potpune zabrane ulaska žena u reproduktivnoj dobi na određena mjesta. Ukidajući zabranu, vrhovni sudac rekao je da se “ograničenja nametnuta u hramu Sabarimala ne mogu smatrati temeljnom vjerskom praksom”.