Vlada Kambodže upravo je zabranila jednu neobičnu praksu; ne da ženama da preprodaju svoje mlijeko u SAD

Praksa je mnogima bila dosta kontroverzna

FOTO: UNICEF

Kambodža je zabranila praksu u kojoj su majke iz te zemlje preko posrednika prodavale vlastito mlijeko ženama u SAD-u. Posljednje dvije godine deseci žena iz Kambodže prodavale su višak vlastitog mlijeka kompaniji Ambrosia Labs, koja je mlijeko prerađivala i prodavala majkama u SAD-u koje zbog zdravstvenih problema ne mogu dojiti djecu.

Kabodža je jučer uvela zabranu izvoza majčinog mlijeka. Kako piše BBC, nejasno je zašto je do zabrane došlo upravo sada, ali praksa je neko vrijeme opisivana kao kontroverzna. Dužnosnici u zdravstvu ranije su izjavljivali da se ova praksa istražuje jer “proizvod nastaje u ljudskim organima”. U nekim zemljama postoje takozvane mliječne banke u kojima žene mogu donirati višak mlijeka, a postoje i web stranice i privatne mreže preko kojih se prodaje majčino mlijeko.

Unicef kaže da praksa iskorištava širomašne žene

Iz Unicefa kažu da ova praska “iskorištava ranjive i siromašne žene zbog profita” i tvrde da majčino mlijeko ne bi trebalo biti komercijalna roba. Ambrosijini uredi nalaze se u području blizu glavnog grada Phnom Penha koje je poznato po siromaštvu i neimaštini.

Prema izvješćima, mlijeko kupuju za pola dolara po unci, a u SAD-u prodaju za osam puta veću cijenu. Kritičari tvrde da ovakva praksa potiče majke da mlijeko prodaju, umjesto da doje vlastitu djecu. Postoji i bojazan da žene koje prodaju mlijeko nisu u potpunosti informirane.

Preprodaju mlijeko koje treba njihovoj djeci?

Mnoge vjeruju da prodaju višak mlijeka, ali žene obično proizvode tek dovoljno mlijeka za vlastito dijete, tako da postoji mogućnost da neke od njih nenamjerno prodaju mlijeko koje njihovo dijete treba, pojašnjava medicinska antropologinja Aunchalee Palmquist. Iz Ambrosije kažu da uzimaju mlijeko samo od majki koje doje najmanje šest mjeseci, što je minimalan vremenski period koji je preporučen od strane WHO-a.

Iz kompanije kažu i da ovom praksom “osnažuju žene” i financijski pomažu 90 obitelji. U razgovoru s medijima žene koje su prodavale mlijeko izjavljivale su da im prodavanje daje prijeko potreban stabilan izvor prihoda i da im omogućuje da ostanu doma i brinu se o djecu.