Vodič kroz zagrebački dnevni boravak na otvorenom

Zagrebački zeleni punktovi na kojima možete, recimo, organizirati obiteljski piknik, vježbati, pronaći sklad i hlad

FOTO: TMG creative

U ovo neizvjesno doba, više nego ikada, neprocjenjivo nam je važan boravak u prirodi i na otvorenom. Brojni zagrebački parkovi, jezera, nasipi i trgovi, urbane zelene oaze pružaju nam upravo tu mogućnost. U njima se možemo odmarati, zabavljati, rekreirati…

Na pitanje kamo poći, sami ili, primjerice, s obitelji tijekom ljetnih mjeseci u Zagrebu, odgovor lako može biti: u neki od 33 zagrebačka parka (prostiru se na više od 400.000 kvadratnih metara), na neki od 70 zagrebačkih trgova, na obale nekog od sedam jezera (čak pet ih je u Maksimiru) ili, pak, na nasip i obalu Save. Tko traži predah od svakodnevice te obiteljsko mjesto na kojem može uživati u pikniku, vožnji biciklom ili rolanju, lako će ga naći u zelenim simbolima metropole.

Donosimo vam ideje za uživanje u gradskim zelenim oazama, mjestima gdje možete uživati u prirodi usred urbanog

Botanički vrt Prirodoslovno-matematičkog fakulteta

Gdje: U neposrednoj blizini Glavnog željezničkog kolodvora, nalazi se dom za više od 5000 različitih svojti biljaka, s naglaskom na hrvatsku floru i rijetke tropske/suptropske biljke koje se ne mogu tako lako vidjeti izvan botaničkih vrtova. Vrt se prostire na oko 4,4 hektara, dio je znanstveno-obrazovne institucije i ‘muzej na otvorenom’ te ima svoje radno vrijeme, čuvare, pravila ponašanja. Radno vrijeme ove godine je: ponedjeljkom i utorkom od 10 do 15, ostale dane u tjednu od 10 do 18 (vrijeme je prilagođeno epidemiološkim preporukama).

Što raditi: Odmorite se od buke grada šetnjom kroz uređenu prirodu, uživajte ili fotografirajte očaravajuće biljke. Botanički vrt mjesto je koje se ne propušta.

M. Vrdoljak
M. Vrdoljak

Bundek

Gdje: U Novom Zagrebu, južno od Save, uređen je zabavno-rekreativni park s deset kompleta za roštiljanje, biciklističko-rolerskom stazom dužine 1650 m, s tri dječja igrališta, terenima za rukomet i odbojku na pijesku te sa Stazom zdravlja za hodanje, nordijsko hodanje i trčanje.

Što raditi: Uživajte u šetnjama, ležanju na šljunkovitim plažama, roštiljanju i sportovima gotovo svih vrsta. I, da, blizu je i nasip – pa je i trčanje na duge staze dobra opcija.

M. Vrdoljak

Jarun

Gdje: U zapadnom dijelu grada, također u blizini Savskog nasipa, smjestilo se tzv. zagrebačko more, omiljeno mjesto svih generacija. Ovdje se nalaze brojne pješačke staze, jezera s veslačkim stazama, tereni za mnoge sportove, gradska plaža te kućice s prostorima za roštiljanje.

Što raditi: Jarun nudi nebrojene mogućnosti poput jahanja u Konjičkom klubu Jarun, odbojke, nogometa ili rukometa na pijesku, trim punktova za vježbanje, surfanja, ping ponga, mini golf terena. Oko jezera je asfaltirana cesta (oko 6 km) pa je Jarun u vrućim ljetnim danima idealan za sve oblike rekreacije.

M. Vrdoljak

Na južnoj strani Velikog jezera nalazi se Višeosjetilni park (prvi takav u Hrvatskoj) koji je prilagođen potrebama slijepih i slabovidnih osoba te osoba s invaliditetom. Sastavni dio parka su i skulpture koje služe kao smjerokaz ili taktilni podražaj.

Oblikovanje parka omogućuje neposredan kontakt s biljem (opip, okus, miris, sluh, njuh). Odabrane su biljke koje se ističu nekom značajkom: strukturom lista ili kore, mirisom, prepoznatljivim i jestivim plodom, šumom lišća. Svi objekti, uređaji te bilje obilježeni su natpisima na Brailleovom pismu.

D. Rostuhar

Medvednica

Gdje: Ako želite doista doživjeti prirodu, krenite prema Sljemenu. Park prirode Medvednica udaljen je tek devet kilometara od glavnog zagrebačkog trga.

Što raditi: Uživajte u prirodi, planinarenju, šetnji, šumi, svježem zraku. Naići ćete ovdje na klance, slapove, potoke, slikovite crkvice i planinarske domove. Možete se spustiti i u podzemlje: u Rudnik Zrinski (obiteljska karta 50 kuna) ili u špilju Veternicu (obiteljska karta 70 kn).

M. Gašparović
M. Gašparović

Maksimir

Gdje: Jedan od najljepših eurropskih parkova impresivan je po mnogočemu: veličinom od više od 300 hektara, vodenim bogatstvom koje čine pet jezera i nekoliko potoka te bogatim zelenilom šuma i livada.

Što raditi: Ako volite životinje, možete, posjetiti Zoološki vrt (ulaznica za odrasle stoji 30 kn, a za djecu 20 kuna), jahalište Almina potkovica ili rano ujutro proučavati ptice u organiziranoj edukativnoj šetnji Bird Watch. Na obali jezera, možete organizirati i obiteljske piknike, rolati, šetati.

J. Duval
J. Duval

Park Ribnjak

Gdje: Uz istočne zidine Kaptola, u dubokoj hladovini raskošnih krošnji kestena.

Što raditi: U jednom od najljepših gradskih parkova možete uživati u dobroj street food ponudi, urbanoj glazbi, dječjem festivalu. Naime, Park Ribnjak domaćin je ljetnim događanjima na otvorenom kojima možete prisustvovati, naravno, uz poštivanje svih preporučenih epidemioloških mjera.

Boška i Krešo

Trg kralja Tomislava

Gdje: Na istočnom kraku zelene Lenucijeve potkove pogled puca na jednu od najljepših vizura Zagreba – prema spomeniku kralju Tomislavu, Umjetničkom paviljonu, zvonicima Katedrale i zelenim obroncima Medvednice. Ovaj park, popularno među Zagrepčanima zvan Tomislavac, dio je Lenucijeve potkove (slijed od 7 trgova) i uređen kao parterni vrt s fontanom. U blizini je glasovita zagrebačka ljepotica, Esplanade Zagreb Hotel, zagrebačka stara dama, koja ove godine slavi svoj 95. rođendan.

Što raditi: Park je mnogima omiljeno mjesto za odmor, a i služi kao sjajan fotopunkt za sve one koji su krenuli u razgled grada. U proljeće ovdje možete pronaći i najfotografiraniju magnoliju koja svaki put iznova preplavi društvene mreže.

M. Gašparović
M. Gašparović

Trg Nikole Šubića Zrinskog

Gdje: U blizini glavnog zagrebačkog trga smjestio se Park Zrinjevac, najromantičnije mjesto u gradu, zeleno i cvjetno zagrebačko šetalište i odredište ljubitelja umjetnosti. Teško je zamisliti da je do kraja 19. stoljeća na ovom mjestu bio pašnjak i stočno sajmište koje se preobrazilo u otmjenu promenadu s platanama uvezenim iz Trsta. Zrinjevac je prvi u nizu od sedam trgova nastalih u urbanističkom planiranju inženjera Milana Lenucija. Po njemu se ovaj pandan bečkom ringu naziva Lenucijeva potkova.

J. Duval

Što raditi: Uzmite predah od ljetne vrućine u dubokoj hladovini; sjednite na klupu ili uz neku od tri fontane: tzv. „gljivu“ Hermanna Bollea ili dva bazena (jedan s jugoistočne, a drugi s jugozapadne strane). Često će do vas doprijeti i zvuci koncerata s jedne od najljepših gradskih pozornica, Glazbenog paviljona na Zrinjevcu.

M. Gašparović

Strossmayerovo šetalište

Gdje: Na Gornjem gradu s pogledom na donjogradske ulice, pod krošnjama kestena, nalazi se ovo šetalište izgrađeno sredinom 19. stoljeća na dobrovoljnim prilozima građana.

Što raditi: Opušteno se prošećite po Štrosu, kako Zagrepčani zovu prvo javno šetalište u gradu. Podijelite klupu sa skulpturom velikoga hrvatskog pisca Antuna Gustava Matoša, koji sjedi i čeznutljivo promatra grad. Pogledajte Kulu Lotrščak i popnite se na vrh radi panoramskog pogleda – no nemojte se uplašiti pucnja iz topa koji već stoljećima svakodnevno označava podne.

Odvojite 64 sekunde da se provozate plavom uspinjačom, najkraćom žičarom na svijetu namijenjenoj javnom prijevozu, koja od 1890. spaja Donji i Gornji grad.

M. Vrdoljak

Zagreb je, uistinu, dnevni boravak na otvorenom, grad koji živi na svojim trgovima, ulicama, parkovima, jezerima… Uživajte u njegovim prirodnim i kulturnim bogatstvima uz poštivanje svih epidemioloških mjera. Budite odgovorni, čuvajte sebe i one oko vas.

Sadržaj nastao u suradnji s Turističkom zajednicom grada Zagreba