Vodikov peroksid može biti magično sredstvo za čišćenje kuhinje. Evo kako ga i za što sve možete koristiti

Važno je samo da ga baš nikada ne miješate s octom

FOTO: Pexels

Vodikov peroksid nekad je bio najpoznatiji po svojoj upotrebi u liječenju manjih ogrebotina i rana, no iako se prema klinici Cleveland za ovu svrhu više ne preporučuje, poput mnogih drugih kućanskih potrepština on ima mnogo iznenađujućih namjena u domu.

Na primjer, uobičajeno je uključiti ga u prirodna rješenja za čišćenje koja obećavaju slične rezultate kao sredstva kupljena u trgovini. To je zato jer vodikov peroksid djeluje kao dezinficijens koji može ubiti bakterije, gljivice i viruse na površinama. Osim toga, dobar je i kao sredstvo za uklanjanje mrlja, što znači da može pomoći i na nekim mekim površinama.

Super je sredstvo za blistavo čistu kuću, a House Digest ističe da uz pomoć vodikova peroksida možete savršeno očistiti kuhinju. Treba upozoriti da se za čišćenje kuhinje koristi 3-postotni vodikov peroksid, a pri rukovanju njime obavezno nosite rukavice i prozračite prostor nakon korištenja. Podsjećamo i da vodikov peroksid nikada ne smijete miješati s octom jer tako nastaje opasna peroctena kiselina koja može biti otrovna i izazvati iritaciju grla, pluća, oči i kože.

Fuge na pločicama kao nove

Savršeno mjesto za uporabu vodikova peroksida su fuge na kuhinjskim pločicama koje mogu zadržati hrpu prljavštine. Zbog toga je važno povremeno ribati spojeve pločica kako biste osigurali da ostanu besprijekorno čiste i bez mrlja. Kako biste lakše uklonili prljavštinu, lagano namočite fugirnu masu vodikovim peroksidom, a zatim po vrhu pospite malo sode bikarbone. Nakon ribanja starom četkicom za zube, isperite vodom.

Vodikov peroksid može biti i dobra zamjena za sredstva za čišćenje stakala koja će ostaviti blistavo čistima i bez tragova od brisanja. Potrebno je samo malo količinu peroksida razrijediti s vodom, a zatim ga poprskati po prozorima i obrisati.

Nakon prozora, mješavinu razrijeđenog vodikova peroksida možete poprskati i po sudoperu kako biste ga dezinficirali, a ako vam se na slavini nakupio kamenac i naslage minerala, možete ih natopiti istom mješavinom i ostaviti da odstoji oko pola sata. Nakon toga dobro izribajte slavinu i isperite ostatke vodom. Malo vodikova peroksida možete izliti i u odvod kako biste uklonili neugodne mirise, navodi House Digest.

Zbogom neugodni mirisi

Neugodni mirisi mogu se pojaviti i u perilicama za posuđe. Za korištenje vodikova peroksida za pranje perilice posuđa potrebno je napuniti malu šalicu ovim proizvodom i staviti je na gornju ladicu prije nego što sljedeći put pokrenete ciklus pranja posuđa. Na taj će način perilica posuđa obaviti posao umjesto vas, u biti miješajući vodikov peroksid u vodu koju koristi za čišćenje, pomažući da se mješavina raširi po unutrašnjosti uređaja i suzbije smrad.

Povremeno pranje kuhinjskih krpa u toploj vodi s malo peroksida može iskorijeniti neugodne mirise i iz njih, a miris ostataka hrane nestati će i iz hladnjaka ako ga povremeno prebrišete razrijeđenim peroksidom.

U kuhinji postoji mnogo različitih površina koje su osjetljive na dodir i treba ih redovito dezinficirati kako se bakterije ne bi širile. Najčešće od njih su ručke na ormarićima i ladicama te one na aparatima poput hladnjaka i pećnice. Povremeno brisanje tih površina vodikovim peroksidom može biti korisno. Sve što trebate učiniti je pošpricati površine vodikovim peroksidom i vodom i pustiti da odstoji nekoliko sekundi, zatim obrisati krpom ili papirnatim ručnikom.

Skida tvrdokorne mrlje

Kao jedna od najtvrdokornijih stvari za čišćenje masnoća može biti vrlo problematična, a upravo je kuhinja često puna kapljica masnoće i ulja. Vodikov peroksid i soda bikarbona mogu stvoriti savršenu mješavinu za rješavanje ovih dosadnih mrlja. Pomiješajte peroksid sa sodom da dobijete pastu, nanesite je na masna mjesta i ostavite da odstoji preko noći. Kad krenete brisati ostatke, masnoća bi se trebala podići puno lakše s površine i trebat će manje ribanja da se ukloni.

A uz masnoću glavobolju u kuhinji mogu zadavati i mrlje zaostale od kuhanja, poput onih od rajčice ili kurkume. Posuđe može završiti s ružnim mrljama koje odbijaju nestati, čak i nakon solidne runde ribanja. Kako biste se riješili tih mrlja i vratili svom posuđu izvornu boju, potopite ga u otopinu vodikovog peroksida i vode nekoliko minuta, a zatim operite na uobičajeni način. Mrlja bi se trebala značajno smanjiti ili čak potpuno nestati. Isto možete učiniti i s plastičnim posudicama na kojima su ostali tragovi hrane.

Ako samo želite obaviti rutinsko brisanje kuhinjske površine, ali vam ponestaje višenamjenskog sredstva za čišćenje, razmislite o izradi vlastitog. Sve što trebate je jedna šalica vodikovog peroksida, dvije šalice vode i nekoliko žlica limunovog soka. Ovu mješavinu rasprskajte po radnoj ploči i samo ju prebrišite. Ako niste ljubitelj mirisa sredstva za čišćenje, možete u mješavinu dodati i nekoliko kapi svog omiljenog eteričnog ulja.