Wellness, zdravlje i vježbanje

Zdravlje i wellness sastavni su dio održive budućnosti i bitno je da ljudi budu zdravi i fizički i mentalno kako bi napredovali. Wellness više nije jednostavna tjelovježba i prehrana već i pozitivnost, svjesnost, opuštanje i samopouzdanje, zapravo druga riječ za zdravlje, ali za zdravlje svih aspekata našeg bića.

Wellness se sve više uključuje i u zdravstvenu skrb, pa tako zdravstvene ustanove koje se bave prevencijom i liječenjem u ponudi imaju i wellness programe i usluge. Na tržištu ima mnogo wellness ponuda, od wellness za dvoje pa do wellness masaža, rituala itd.

Wellness je suvremeni model promocije zdravlja jer podržava životni stil koji razvija pozitivno zdravstveno ponašanje. U praksi, stručnjaci iz wellness organizacija nude programe i aktivnosti za zdravu i pravilnu prehranu, kretanje, njegu, odmor i relaksaciju, osobni rast i razvoj (znanja i vještine za psihosocijalno zdravlje, poput upravljanja emocijama ili stresom, zabava i druženje…).

Saune, masaža, hidroterapije, pilinzi i slično su samo jedan maleni (ali također vrijedan) dio cjeline koji vam svakako može pomoći da se bolje osjećate i brinete o vlastitom zdravlju.

 

No, da bi bili zdravi morate i redovito vježbati i voditi brigu o vašem tijelu. Da bi vježbanje bilo kakvog tipa dalo željene rezultate potrebna je priprema i volja jer samo to daje bolje i brže rezultate. U pravilu nije bitno kada se vježba u toku dana, bitno je samo vježbati redovno.

Netko voli vježbati ujutro a netko kasnije u toku dana.

Dobro je naći jedan period u toku dana i vježbati u tom periodu. Nekom će možda odgovarati da vježba ujutro i na to gledati kao na jedan dobar početak dana. Dok će nekom više odgovarati da vježba kasnije u toku dana, možda predvečer i kroz te vježbe završiti dan na jedan pozitivan način.

Samo treba misliti da se ne vježba odmah prije spavanja. Trebalo bi sve fizičke aktivnosti odraditi minimalno dva sata prije nego što legnete.

 

Što jesti prije i poslije treninga

Da biste dobili najviše koristi od vašeg treninga, morate jesti pravu vrstu hrane prije i nakon vježbanja.

  • Prije treninga

Zdravi ugljikohidrati (ugljikohidrati) od cjelovitih žitarica i kompleksnih ugljikohidrata kao što su grah ili škrobno povrće daju dugotrajnu energiju koja će vam pomoći da najbolje iskoristite svoje vježbanje. Proteini kao što su piletina, mliječni proizvodi niske masti i jaja također su dobri izvori energije prije treninga. Dobro dođe i povremena detoksikacija organizma kako bi se tijelo pročistilo i izbacilo toksine.

Izbjegavajte jesti slatka ili slana jela kako biste povećali energiju prije vježbanja jer takva hrana samo dodaje nepotrebne kalorije koje bi mogle spriječiti postizanje vaših ciljeva. Budite svjesni vremena i učestalosti vaših obroka kako biste bili sigurni da se ne osjećate previše puni ili previše gladni tijekom treninga. Jedite male, uravnotežene obroke svakih 3 do 4 sata tijekom dana kako biste održali visoku razinu energije. Također, održavajte energiju tako što ćete ostati hidratizirani i piti puno vode tijekom dana.

 

  • Poslije treninga

Jesti proteine i ugljikohidrate 30-60 minuta nakon vježbanja omogućuje tijelu da učinkovito koristi hranjive tvari za izgradnju i oporavak mišića. Hranjive opcije nakon vježbanja uključuju:

– Bananu s maslacem od kikirikija na kruhu od cjelovitog zrna
– Voćni smoothie napravljen s proteinima u prahu i jogurtom

 

Visoka antioksidativna hrana također pomaže popraviti mišiće oštećene tijekom vježbanja i pomažu u izgradnji snažnog imunološkog sustava. To uključuje:

– Raznoliko voće i povrće
– Brusnice
– Borovnice
– Orašaste plodove

 

Da biste smanjili bol u mišićima, jedite hranu s protuupalnim svojstvima, kao što su:

– Repa
– Borovnice
– Zeleni čaj
– Zdrave masnoće poput avokada ili maslinovog ulja