WHO objavio novi popis najgorih regija po broju zaraza. Na prvih 6 mjesta je 6 hrvatskih županija

Prema novim sedmodnevnim podacima Hrvatska stoji loše u odnosu na druge

19.11.2020., Zagreb - Sabor RH. Nastavak 4. sjednice Hrvatskog sabora. Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite, ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak danas je govorio i o incidenciji, odnosno broju novih infekcija u određenom razdoblju na određeni broj stanovnika.

Capak je rekao kako je na razini Hrvatske incidencija koronavirusa trenutačno 1113 na 100.000 stanovnika. Incidenciju možemo opisati kao dinamiku širenja određene bolesti među stanovništvom u određenom razdoblju, a kada govorimo o koronavirusu, najčešće je promatramo u razdoblju od sedam ili 14 dana i to na 100.000 stanovnika.

Trenutačno je najviša u Međimurskoj županiji, a najniža u Istarskoj. Kakva je situacija s incidencijom prati i WHO Europa, koji na svojim stranicama objavljuje podatke o stanju u Europi. Upravo na njihovim stranicama vidimo kako je od Hrvatske po incidenciji od zemalja EU gori samo Luksemburg. WHO tako, između ostalog, prati i podatke po županijama, odnosno kako oni to nazivaju na svojim stranicama “subnacionalnim regijama”.

Šest hrvatskih županija na popisu WHO-a najgorih po incidenciji

Na interaktivnoj karti WHO-a prvih šest mjesta po incidenciji u zadnjih sedam dana drži šest hrvatskih županija. Na karti koja pokazuje incidenciju u zadnjih četrnaest dana, stanje se malo mijenja te je na tom popisu pet naših županija. Evo o kojim se županijama radi.

Kada gledamo popis incidencije u zadnjih sedam dana, na prvih šest mjesta su sljedeće hrvatske županije:

  1. Varaždinska županija, sedmodnevna incidencija 1149, s porastom od 12%
  2. Međimurska županija, sedmodnevna incidencija 1148, s porastom od 8%
  3. Krapinsko-zagorska županija, sedmodnevna incidencija 833, s porastom od 12%
  4. Ličko-senjska županija, sedmodnevna incidencija 801, s porastom od 8%
  5. Koprivničko-križevačka županija, sedmodnevna incidencija 756, s porastom od 5%
  6. Karlovačka županija, sedmodnevna incidencija 742, s porastom od 53%

Do desetog mjesta su se našle Posavska županija u Sloveniji sa sedmodnevnom incidencijom od 729 i porastom od 47%, Središnja Srbija i Vojvodina s incidencijom od 729 i porastom od 19%, Pomurska županija u Sloveniji sa sedmodnevnom incidencijom od 679 i padom od 11%, ali i cijela država Gruzija s incidencijom od 724 i porastom od 13%. Jedanaesto, dvanaesto i trinaesto mjesto su također zauzele hrvatske županije, Sisačko-moslavačka, Splitsko-dalmatinska i Primorsko goranska.

Među najgorima smo i na popisu 14-dnevne incidencije

WHO prati i stopu incidencije u razdoblju od 14 dana, a i u tom popisu su se u samom vrhu našle hrvatske županije, njih pet, s malo drugačijim redoslijedom.

  1. Međimurska županija, s 14-dnevnom incidencijom 2209
  2. Varaždinska županija, s 14-dnevnom incidencijom 2176
  3. Krapinsko-zagorska županija, s 14-dnevnom incidencijom 1576
  4. Ličko-senjska županija, s 14-dnevnom incidencijom 1541
  5. Koprivničko-križevačka županija, s 14-dnevnom incidencijom 1476.

Iza ovih hrvatskih županija slijede dvije slovenske županije, Gruzija i jedna srpska regija, dok se na 11. mjestu nalazi Karlovačka županija.