Zagreb još uvijek nije gotov sa street festivalima, evo baš se pojavio novi s hranom s Mediterana. Bili smo sinoć

Ritam Mediterana počeo je jučer i traje do nedjelje. Sve se vrti oko mediteranskih zemalja; njihove hrane i muzike

Zagreb ima novi street festival. Počeo je jučer na Strossmayerovom trgu, u centru grada. Ritam Mediterana konkretno je zamišljen kao petodnevni događaj na kojem možete probati hranu i pića iz Italije, Španjolske, Maroka, Libanona, Grčke, Izraela i Hrvatske, poslušati muziku tipičnu za ove mediteranske zemlje i sudjelovati na različitim radionicama, poput likovnih.

Ritam Mediterana traje od 10. do 14. srpnja (do nedjelje), a mi smo sinoć navratili i provjerili što možete očekivati. Ponuda je raspoređena na šest kućica, a u 18 sati kad smo stigli ugostitelji su se još uvijek užurbano pripremali za događaj. Probali smo nekoliko zanimljivih jela, poput libanonske shawarme, talijanskih okruglica i koktela s ružom. Evo kako je bilo.

Kombinacija okruglica, umaka, sira i bosiljka nekako nam je najdraža Borko Vukosav

Španjolske bruschette s ‘nitima čilija’

Turu po Mediterancu, kako su za vrijeme ovog festivala preimenovali zagrebački trg, započeli smo španjolskim specijalitetima na kućici Rudolph bar. Kad smo stigli taman su imali spremne bruschette s namazom od mljevenog mesa, gaudom, mozzarellom i čili nitima. Iako smo mislili kako ćemo dobiti cijelu šnitu, porcija je manja, otprilike jedna trećina šnite i stoji 15 kuna.

Iako nama sasvim dovoljno za degustaciju, jer nas je čekalo još jela, nekome malo gladnijem tko se namjerio na španjolsku kuhinju ovo bi moglo biti premalo. Inače, bruschetta je ukusna, pomalo pikantna.

Buchette s mljevenim mesom, goudom, mozzarellom i čili nitima Borko Vukosav

Sex on the Greek i grčki desert

Ono što većina nas percipira kao doručak, na kućici Apululu serviraju kao desert i čini nam se kao dobro rješenje za vruće ljetne dane. Radi se o tradicionalnom grčkom jogurtu s muslijem i komadima voća. Uzeli smo verziju s nektarinama, a u ponudi su i one s marelicama i trešnjama. Ovo nas je stajalo 29 kuna.

Grčki jogurt, 29 kuna Borko Vukosav

Apululu kućica inače je specijalizirana za koktele, a mi smo se odlučili za Sex on the Greek koji košta 38 kuna. Ako ne volite slatka pića ne preporučamo, ako volite – ovo je piće za vas. Sok od limuna i naranče kojeg ima unutra osjetio se tek malo, alkohol je bio nezamjetan, a dominirao je kokosov sirup. Teško da biste mogli popiti puno ovih.

Sex on the Greek, 38 kuna Borko Vukosav

Fine talijanske okruglice

Na Kućici restorana Pani, koji je inače meksički restoran, našli smo talijanske specijalitete i odlučili probati Sicilian meatballs koje poslužuju u kartonskoj ambalaži. Na ovoj kućici su očito ekološki osvješteni, pa im je pribor za jelo drven.

Porcija nije prevelika, poslužuju tri okruglice za 55 kuna. Prelivene su tradicionalnim umakom od rajčica i bosiljka, a na vrhu svake okruglice je i list parmezana. Kao prilog dobiju se smotane tortilje koje ipak malo podsjećaju na meksičku kuhinju čime je Pani dao svoj potpis jelu. Od svih stvari koje smo probali na festivalu, okruglice su nam možda bile najfinije. Iako, nekima bi za 55 kuna porcija ipak mogla biti premala.

Sicilian Meatballs, 55 kuna Borko Vukosav

Na talijanskoj kućici u ponudi imaju i Caesar piletinu za 48 kuna te panzanella salatu za 39 kuna. Usput, Paniju dajemo plus i zbog ne korištenja plastike.

Specijalitet s ulica Beiruta

Iz Italije smo skočili do Biblos kućice na kojoj imaju libanonske specijalitete, najpopularnije na ulicama Beiruta, kažu. Ovdje smo uzeli veliku shawarmu s teletinom, sezamovom pastom, lukom i rajčicom i to nas je stajalo 43 kune. Zapravo, radi se o nekoj vrsti wrapa punjenim mesom narezanim na trakice, povrćem i raznim umacima. Biblos nudi i manju varijantu, za 27 kuna. Ovo je bilo najegzotičnije jelo na koje smo naišli, i definitivno najljuće.

Inače, na ovoj kućici u ponudi imaju i pileću shawarmu s umakom od češnjaka koja košta 39 kuna, dok je mala verzija 24 kuna, a imaju i vege opciju, odnosno falafel za 35 kuna. Na ovoj kućici, za potpuni doživljaj, možete probati i nargile.

Velika shawerma s teletinom, 43 kune Borko Vukosav
Na Biblos kućici su porcije najveće Borko Vukosav

Koktel s ružom

Za kraj smo otišli do kućice Atria na kojoj rade razne koktele, gdje smo se odlučili za rosenrauch sa sirupom od ruže i ružinim cvjetovima, ginom i sokom od limete. Košta 38 kuna i jedna je od najboljih stvari koje smo probali. Ružini pupoljci nakon nekoliko minuta puste vlastitu aromu, a sam koktel je jako osvježavajuć, pravi ljetni. Plus je i miris ruže koji se stvarno dobro osjeti, ali nije prejak.

Rosenrauch koktel, 38 kuna Borko Vukosav

Atmosfera je ugodna i opuštena

Inače, ljudi su se na Mediterancu počeli skupljati oko 19 sati, a atmosfera je vrlo brzo postala jako ugodna i totalno je opuštena. Među palmama, oleandrima i lavandom postavljene su klupe, a postoje i separei koji izgledaju poput jedara. U svakom slučaju, teško da ćete imati osjećaj da se nalazite u samom centru Zagreba.

Ljubimci su dobrodošli Borko Vukosav

Inače, taman kada smo stigli na Strossmayerov na pozornici se za nastup uvježbavala izraelska glazbena grupa Jamaya, koja ponovo nastupa i u petak u 18 sati, a nakon njih će od 21 sat na pozornicu Talijan Paolo Angeli. Organizatori su za petak najavili i poseban program, odnosno Ribanje – live cooking fish show. Danas, pak, nastupa skupina Francophones od 21 do 23 sata, u subotu će na pozornicu naš Stampedo, a nedjelja je rezervirana za Flamor, španjolski bend uz koji će plesačice izvoditi čuveni flamenko. Detaljniji program možete pogledati ovdje.

Opuštena atmosfera na Mediterancu Borko Vukosav
Svake večeri na programu je koncert Borko Vukosav