Zagrebačke otpadne vode mole ljude da prestanu bacati maske i rukavice u WC. Zaštopao se centralni pročistač

Radnici centralnog uređaja su ga morali ručno čistiti prije popravka

FOTO: Zagrebačke otpadne vode

Iz Zagrebačkih otpadnih voda poslali su apel građanima da ne bacaju sanitetski otpad u toalete, nakon što se centralni uređaj za pročišćavanje voda začepio. Kako pišu, pri čišćenju pročistača pronašli su ogromne, teške nakupine dezinfekcijskih maramica, tekstila, respiratornih maski i silikonskih rukavica koje su se omotale oko lamela rešetki i u pumpama. Naglašavaju kako ti materijali imaju visoku vlačnu čvrstoću, zbog čega se ne raspadaju u vodi, već se zalijepe u velike grude koje uzrokuju probleme u radu uređaja.

Problem začepljenja pojavio se prvi puta na centralnom uređaju za pročišćavanje otpadnih voda početkom svibnja 2020. godine, kada su se u ulaznoj vodi pojavile crne grudice, pa su zaposlenici uređaja morali otvoriti rešetke i crpke nakon tehničkog kvara. Zaposlenici su sve te blokade morali ručno očistiti, pa tek onda popraviti uređaj i ponovno ga pustiti u rad, poručuju iz Zagrebačkih otpadnih voda.

Ljude podsjećaju da ne bacaju čarape u WC

Kako opet ne bi došlo do ovakvih problema, građane Zagreba mole da se ponašaju odgovorno, pa podsjećaju koje se stvari ne smiju bacati u WC školjku i kanalizaciju. Na tom poduljem popisu su vlažne maramice za čišćenje i dezinfekcijske maramice, respiratorne maskice i rukavice od lateksa, odjeća, čarape, krpe za čišćenje, pamuk, štapići za uši, vate, higijenski ulošci i pelene za jednokratnu upotrebu.

Očito su ljudi u kanalizaciju bacali i plastiku poput britvica za brijanje, pa stoga podsjećaju da se takve stvari također ne trebaju bacati u kanalizaciju. Uz njih, u kanalizaciju se ne baca pijesak za životinje, lijekovi, prazne kutije i druga ambalaža, niti ulja, kočna ulja, antifriz, kiselina iz akumulatora, pesticidi, lakovi, razrjeđivači i slično.

Ponovili su preporuke HZJZ o zbrinjavaju otpada

U apelu podsjećaju na preporuke HZJZ-a, prema kojima bi se otpadne maramice, ubrusi, maske, rukavice, krpe i sličan otpad osoba iz samoizolacije trebao odlagati u vreću, koju se potom čvrsto zatvori. Vreću je potrebno staviti u drugu vreću, pa nakon 72 sata odložiti u spremnik za miješani komunalni otpad. Napominju da se taj otpad ne bi trebao sortirati u spremnike za recikliranje, poput onih za papir, plastiku i slično.

“Trenutno nema dokaza da je izravan, nezaštićeni kontakt tijekom rukovanja medicinski neopasnim otpadom rezultirao prijenosom virusa COVID-19. Svi koji rukuju komunalnim otpadom trebaju nositi odgovarajuću zaštitnu opremu i vršiti odgovarajuću higijenu ruku sukladno postupcima zaštite na radu, kao i preporukama Nacionalnog kriznog stožera. Isti postupak preporučuje i za sve ostale maske i rukavice – dobro zatvaranje u vrećice i, nakon 72 sata, odlaganje u komunalni otpad. U zatvorenim vrećicama virus preživi najduže 72 sata, tako da je zbrinjavanje maski i rukavica na gore naveden način dovoljno i sigurno”, pišu u apelu.