Zanimljivo otkriće: čavke glasanjem, demokratski, odlučuju kada je vrijeme da polete

'Kada jačina zvuka dosegne određenu razinu, jato se pokreće'

A murmuration of starlings (back) and a clattering of western jackdaws flock above the Jordan valley in the West Bank before landing to sleep along the border with Jordan, on February 7, 2021. (Photo by MENAHEM KAHANA / AFP)
FOTO: AFP

Prilično je impresivno svjedočiti stotinama, čak tisućama čavki koje istovremeno polijeću. Oko izlaska sunca, u zimskim jutrima, ptice kojih ima u Europi, Sjevernoj Africi i zapadnoj Aziji, odjednom napuštaju svoje sklonište, stvarajući velike bučne mase na nebu.

U studiji, objavljenoj prošloga mjeseca u Current Biology, znanstvenici zaključuju da ova vrsta ptica koristi vokalizaciju kako bi “glasali” kada im je vrijeme za odlazak. “Kad ptica pusti glas, signalizira da želi otići”, kaže biolog Alex Thornton, ekolog sa Sveučilišta Exeter, za BBC News. “Kada jačina zvuka dosegne određenu razinu, jato se pokreće.”

Konsenzus oko odlaska

“Sve ptice odlaze zajedno, što je upečatljiv prizor. Nebo se odjednom ispuni crnim pticama, poput crne snježne oluje”, opisuje Thornton za New Scientist. “Prvo krene tek nekoliko poziva, a onda se sve više ptica pridružje, a kako zvuk postaje prodorniji, one odlaze.” Čavke su članovi obitelji corvida, koja uključuje vrane, gavrane, šojke i svrake. To su ptice koje prakticiraju složena ponašanja poput dijeljenja hrane, što je i kod primata rijetko.

Istraživači su otkrili da su se masovni odlasci ptica dogodili između 45 minuta prije izlaska sunca do 15 minuta poslije. Činilo se da su se ptice složile oko odlaska jer je većina ptica odletjela u času kada je kolektivna buka dosegla svoj najveći intenzitet. Sve su ptice odlazile u prosjeku u razmaku pet sekundi jedna od druge.

Reproducirajući snimke poziva na odlazak, znanstvenici su uspjeli pomaknuti odlazak ptica do šest minuta ranije. Drugi zvuci iz prirode poput vjetra, nisu imali utjecaja na vrijeme polijetanja, pokazujući da su ptice specifično reagirale jedino na zvuk ptičjeg pjeva. Ponekad ptice nisu uspjele postići konsenzus i odlazile su u manjim sklupinama.

A što s ljudskom bukom?

Nakon prenoćišta u velikoj skupini, svaka će čavka imati malo drugačije preferencije kada želi otići, ovisno o veličini i gladi. Ali korisno im je postići konsenzus, zajedničko napuštanje skloništa ima razne prednosti, kao sigurnost od grabežljivaca i lakši pristup informacijama gdje pronaći hranu.

“Naša otkrića pružaju dodatne dokaze da su vokalizacije doista temeljne u omogućavanju nekim vrstama da donesu grupne odluke, pa bi trebalo istražiti što se događa kada mi, ljudi, stvaramo zagađenje bukom koje bi moglo utjecati na to kako se informacije šire kroz te društvene skupine. A to je slijedeća faza našeg istraživanja.”