Nekad je nužno odabrati stranu

Zašto je prepoznavanje novog soja HIV-a zapravo dobra vijest

Bitno je praćenje svih inačica virusa

Viral infection causing chronic disease. Hepatitis viruses, influenza virus H1N1, Flu, cell infect organism, aids. 3d illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Mnogi su mediji prenijeli vijest da su znanstvenici uočili novu vrstu virusa HIV-a, prvi put u gotovo dva desetljeća. Bilo bi razumno pretpostaviti da je ovo loša vijest, ali otkriće novog soja je ustvari dobra vijest, piše Popular Science. Za početak, novi soj zapravo nije nov. Ova podvrsta postoji onoliko dugo koliko i sve druge. “Mi ga do sada nismo prepoznali kao službenu podvrstu”, kazala je za NBC autorica studije Mary Rodgers, glavna znanstvenica iz Abbott Laboratories.

Kako piše Scientific American, uzorak krvi koji je korišten za otkrivanje ovog soja sjedi u zamrzivaču od 2001. godine. Jedino što se promijenilo, od tada, je naša sposobnost čitanja genskog slijeda tako malenih količina virusa DNK.

Koje vrste postoje

Već se zna da je HIV raznolika bolest, zapravo se radi o dva različita tipa virusa. HIV-1 čini većinu svih slučajeva, širi se lakše i, bez liječenja, brže napreduje do smrtonosnog sindroma stečenog imuniteta AIDS-a. HIV-2 koncentriran je u Zapadnoj Africi i manja je prijetnja iako bude fatalan za većinu neliječenih pacijenata.

Sam HIV razvrstan je u 4 skupine, pri čemu većina bolesnika dobije virus iz M grupe. Genetske razlike dijele slučajeve u najmanje deset podskupina koje se mogu dalje razlikovati. Nova podgrupa se mora pojaviti 3 puta da bi bila službeno priznata. Potencijalni uzorak je bio premali za čitav genetski slijed sve dok najnovija studija nije uspjela probiti kod, zahvaljujući naprednijoj tehnologiji.

Nema razloga za paniku

Podgrupe je važno pratiti jer su neke više, neke manje zarazne i imaju drugačiji utjecaj na tijelo zaražene osobe. Znanstvenici moraju voditi računa o različitim sojevima da bi prepoznali počinju li mutirati u opasnije patogene ili u nešto novo.

Praćenje svih inačica virusa olakšava uočavanje HIV pozitivne krvi kod krvi davatelja. Ali nema razloga misliti da novootkriveni soj nije podložan dostupnim lijekovima kao i drugi oblici HIV-a. Znači, razloga za paniku nema i njime nije zaraženo puno ljudi. Postojeći lijekovi trebali bi biti učinkoviti protiv ovog novog soja. Potvrda novog soja ne znači da je HIV postao opasniji iako je i dalje bolest ozbiljna prijetnja javnom zdravlju.