Zašto muškarci trče brže od žena? Znanstvenici su dosad izbacili nekoliko teza

Recimo, muškarci imaju više mišićne mase, a žene više masti

Trčanje je sport u kojem jednako uživaju i muškarci i žene. Ali muškarci uvijek trče brže od žena. S obzirom na to da oba spola podjednako teško treniraju, zašto u prosjeku, muškarci trče brže? Najbrži čovjek na svijetu, Usain Bolt, brži je, na 100 metara, za cijelu sekundu nego Florence Griffith Joynera, najbrža žena.

Liječnici, za Live Science, kažu da se uglavnom radi o hormonima i veličini tijela. Dok ne uđu u pubertet, dječja tijela su slična. Tijekom puberteta, dječacima raste testosteron. Do odrasle dobi, neki muškarci imaju 20 puta više testosterona nego žene.

Žene zbog estrogena imaju više tjelesne masti

“Testosteron ima nekoliko uloga u tijelu, upravlja stvaranjem novih stanica krvi, što kosti i mišiće održava snažnima”, kaže dr Emily Kraus, liječnica sportske medicine sa Stanford Health Care. “Muškarci imaju više mišićne mase”, kaže. Mušku nogu čini 80 posto mišića, a žensku oko 60 posto.

Više mišića pomaže muškarcima da trče brže. Osim toga, muški mišići imaju dulja mišićna vlakna, a to svakako pomaže da brže trče sprint. Žene imaju više estrogena nego muškarci pa im je i veća količina tjelesne masti. To isto tako oduzima prednost kod trčanja, kaže Kraus. Veličina tijela je drugi faktor.

U ženske mišiće stiže manje krvi i kisika nego u muške

Žene imaju manja pluća nego muškarci, što znači da je njihova maksimalna potrošnja kisika manja. U mirovanju, žene troše oko 33 mililitra kisika za kilogram tjelesne mase u minuti, dok muška osoba troši 42 mililitra u minuti po kilogramu, kaže studija iz 1998. godine. Ženska su srca manja od muških pa je i manja količina kisika u jednom otkucaju.

Žene imaju veći broj otkucaja ali to nije dovoljno za uspostavljanje drugačije ravnoteže prema muškarcima. Svaki puta kada srce pumpa krv, količina krvi je manja kod žena nego kod muškaraca. Tako manje krvi i manje kisika stiže u ženske mišiće. Na kraju, žene imaju manje hemoglobina, proteina u crvenim krvnim tjelešcima koje nose kisik u tkiva pa tako i u mišiće.

Više prostora za mišiće i dulji korak

Što se tiče biomehanike, muškarci često imaju dulje noge od žena, pa imaju više prostora za mišiće i dulji korak kaže dr. Miho Tanaka s John Hopkins Medicine. Žene imaju obično šire bokove, pa im ni stav kod trčanja nije tako efikasan kao kod muškaraca. Za trkače širokih bokova, mišići skoro moraju savladati kut, a što baš ne znači i optimiziranu funkciju mišića.

Nije da žene širih bokova ne mogu trčati, ali je to jedan od mnogih usporavajućih faktora koji objašnjava zašto žene nisu tako brze kao muškarci. Ali, doktorica Kraus kaže, čak i s ovim nedostacima, žene se jako dobro natječu sa muškarcima.