Zbog novog britanskog zakona, jedna gospođa mora objasniti otkud joj 16 milijuna funti za shopping

Novi drakonski zakon pokušava spriječiti pranje novca u Velikoj Britaniji

Let's go shopping. Vector illustration eps 10. Pop art style. black friday, seasonal spring summer winter autumn sale. Discount time in mall, retail. Fashion days. Retro halftone dots background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Zamira Hajiyeva, žena bivšeg azerbajdžanskog bankara koji je sada u zatvoru, prva je na meti britanskog Unexplained Wealth Order, UWO, novog, drakonskog zakona protiv pranja novca koji nalaže da subjekti moraju pokazati “čisti račun” kod kupnje britanskih dobara. Gospođa Hajiyeva morat će objasniti odakle je stizao novac za njezine kupnje. U legendarnoj londonskoj robnoj kući Harrods, supruga ovog bankara, tijekom deset godina potrošila je 16 milijuna funti.

Pedesetpetogodišnja gospođa žena ja Jahangira Hajiyeva, pedeset i sedmogodišnjeg bankara, bivšeg predsjednika državne banke International Bank of Azerbaijan. Godine 2016. on je osuđen na 15 godina zatvora jer je prevario banku za 2,2 milijarde funti.

U Harrodsu dnevno trošila 4300 funti

Samo u Harrodsu, bankarova žena je trošila dnevno 4300 funti, svakoga dana posljednjih 10 godina. Čak i za Harrods u koji klijenti stižu s vrećama punim para, suma oduzima dah. Prilikom jedne posjete žena je na luksuzni nakit Boucheron utrošila 150 tisuća funti.

Novi zakon srušio je ono što se naziva “McMafia” novac koji je, uglavnom, bio dobrodošao u Londonu gdje su cijene nekretnina masovno napuhavane zbog priljeva inozemne gotovine iz upitnih izvora.

Bogati kvartovi zjape prazni

Tisuće kuća i luksuznih stanova u Londonu kupili su stranci koji su tako pakirali gotovinu. Kvartovi Chelsea, Knightsbridge i Kensington preplavljeni su takozvanim investitorima “buy to leave” što je sve naštetilo lokalnoj zajednici. Provozate li se noću ovim kvartovima, nevjerojatan broj prozora je u mraku.

Zakon UWO učinkovito ruši glavni princip britanskog pravnog sustava, nevini dok se ne dokaže krivnja. UWO može oduzeti imovinu, ali podaci koje otkriju ne mogu se koristiti u kaznenom postupku i ne mogu vas strpati u zatvor. U slučaju bračnog para Hajiyev britanske vlasti zanima kako su platili svoj veliki dom u Knightsbridgeu i Surrey golf tečaj, što zajedno vrijedi više od 22 milijuna funti.

‘Suprug je samo vrlo sposoban biznismen’

Ženini odvjetnici kažu da je suprug bio biznismen koji je naslijedio bogatstvo ali je i sam puno stekao pametnim poslovnim ulaganjima. Ova istraga se pomno prati i ako britanska elitna National Crime Agency uspije u procesuiranju slučaja, slijedi devet novih UWO istraga.

Analitičari kažu da je ovo tek kap u moru. Autor knjige Moneyland, Oliver Bullough kazao je za Daily Beast “Ovo je velika stvar i to se prije nije događalo. Novo je, važno i dobro je da parlament odobrio ovaj zakon i dobro je da se primjenjuje. Ipak, to je tek jedan slučaj. Morali bi ih imati stotine prije nego počnemo primjećivati razliku.”

Harrods obrne 2 milijarde funti godišnje

On kaže da je London dobro etabliran i da je košara za gotovinu mega bogatih kleptokrata. “Globalna elita koristi London već dugo vremena za pohranjivanje novca. Novac je u londonskim nekretninama siguran. Ukradeš ga u Rusiji, Nigeriji, Brazilu, bilo gdje i opereš ga na kupnji nekretnina u Londonu. Britanski pravni sustav čuva vlasnikovu imovinu. Nadamo se da će ovo zaustaviti ove ljude da koriste London kao banku prljavog novca. Ovaj novac nije produktivna investicija. I mi možemo bez njega živjeti”, kaže Bullough.

Bullough dodaje da dok je raskošno trošenje novca gospođe Hajiyeve šokiralo obične ljude, bogatašima to nije neobično. “To je prilično normalno. Oni kupuju na desetine Hermesovih Birkin torba. Jedan Rus mi je rekao da se preselio iz četvrti Knightsbridge jer mu je žena previše trošila u Harrodsu.” Harrods je ključni dio priče prljavog novca koji kola Londonom. Ova robna kuća godišnje obrne 2 milijarde funti. Britanska ribarska industrija načini oko 750 milijuna.

Postoji cijeli niz profesionalaca koji se prave da ne vide, ignoriraju ili su sudionici. Ovakva bi sumnjiva aktivnost trebala značiti uzbunu. Privatni sektor je prva linija obrane protiv pranja novca. Harrods će reći da to nije njihov posao, ali ako neće oni, tko će? Harrods nije nikada prijavio niti jednu sumnjivu aktivnost, a na upit The Daily Beasta nisu odgovorili.