Zbog roka trajanja bacamo enormne količine hrane; Britanci svake godine bace 720 milijuna jaja posve nepotrebno

Zašto ne bismo trebali uvijek slijepo pratiti oznake s rokom trajanja

Organic white eggs on blue background. Abstract pattern. Eggs in isometric.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Iz hrane kojoj je prošao rok trajanja istaknut na ambalaži, vreba nas puno bakterija. Ali isto tako posve je sigurno konzumirati neku hranu kojoj je istekao rok trajanja, kažu britanski znanstvenici. Iz laboratorija Britanske udruge proizvođača mesa kažu da govedina i janjetina mogu trajati puno dulje od datuma na pakiranju, čak do sedam tjedana nakon proizvodnje.

Moderna pakiranja čuvaju meso svježim puno dulje sve dok je ono propisno uskladišteno. Ali paranoja “upotrijebiti do”, rastuća opsesija o svježini hrane koja dovodi do toga da se godišnje bacaju enormne količine ispravne hrane, sve je češća. Na primjeru Velike Britanije, svake godine se baci 720 milijuna jaja posve nepotrebno jer su prošli datum označen na pakiranju, kaže zadnje istraživanje koje je objavila aplikacija za otpad hrane Too Good To Go.

Datumi roka trajanja su oznaka kvalitete

Čitave planine, oko 7,3 milijuna tona, voća i povrća, kruha i suhe hrane baca se jer na ambalaži stoji da su bili dobri do dan-dva prije. Pojedini supermarketi počeli su micati datum do kojega bi trebalo proizvod upotrijebiti u nastojanju da smanje problem. Prije isticanja datuma na pakiranju, što je počelo osamdesetih godina prošlog stoljeća, mirisali smo meso da bi znali je li još dobro, ili kušali mlijeko da budemo sigurni da se nije počelo kvariti.

Datumi roka trajanja ne znače sigurnost nego su oznaka kvalitete. Proizvođači hrane žele biti sigurni da konzumenti kupuju njihovu hranu kada joj je kvaliteta najbolja, što baziraju na različitim kriterijima, laboratorijskom testiranju, matematičkom modelu ili samo na iskustvu. Datumi roka upotrebe koriste se u trgovinama da bi trgovci rotirali svoje zalihe kako bi znali da je hrana prošla vrhunac kvalitete.

U Hrvatskoj u smeću završi 400 tisuća tona hrane

S druge strane, oznake roka trajanja važni su za namirnice koje se brzo kvare kao mesni proizvodi, riba, mliječni proizvodi i salate u vrećicama. Čak ni tada nema čvrstog pravila, hrana se može pokvariti i prije označenog roka trajanja, ako je, na primjer, izašla iz hladnjaka. Trudnice, bebe, starije osobe i oni koji imaju problema sa zdravljem ili imaju oslabljeni imunološki sustav, nikada ne smiju riskirati. Ali istina je da se puno hrane može jesti nakon isteka roka trajanja označenog na proizvodu.

Europska unija godišnje baci 143 milijarde eura hrane, oko 90 milijuna tona hrane, a 55 milijuna Europljana ne može sebi priuštiti kvalitetan obrok barem svaki drugi dan. Svaki stanovnik unije godišnje baci 173 kilograma hrane. Plan je da se do 2030. godine smanji bacanje hrane za 50 posto. U Hrvatskoj godišnje u smeću završi oko 400 tisuća tona hrane.